EEN VAN DE GROOTSTE CRACKS IN DE FRIESE ELFSTEDENTOCHT In memoriam Cor Jongert t Vileine ^Cranteje leeet iedereen In zijn woonplaats Beverwijk is na een ernstige en langdurige ziekte op de leeftijd van vier en zeven tig jaar overleden de heer Comelis Jongert, in zijn jonge jaren een schaatser van formaat en een van de grootste cracks in de Friese Elfstedentocht. Met een van zijn grootste tegenspelers, de geweldenaar Abe de Vries, hoorde Cor Jongert tot het kleine selectie groepje van slechts vijf rijders, die zich tot dusver niet minder dan vijfmaal in 's werelds grootste schaatsmarathon konden klasseren en dat ter wijl hij in vrijwel al zijn Elfstedentochten ook nog als een enorme pechvogel de aandacht trok. Het was in de barre winter van '29, dat Cor Jongert voor het eerst in de piste van het Elfstedencircus ver scheen en met z'n vriend en metge zel Nico Pronk hoorde hij toen direct al tot de favorieten in de wedstrijd. Al op het eerste traject van Leeu warden naar Dokkum nam dit goed op elkaar ingespeelde tweetal de leiding, maar bij Berlikum raakten de heren uit de koers en reden ze een heel eind om. Toch toonden de beide stijlrijders tussen Franeker en Harlingen alweer hun superiori teit en joegen ze de nieuwe kop lopers onstuimig voorbij: drie mi nuten eerder dan hun grootste con currenten kwamen ze in Frieslands havenstad aan. GROOTSTE VERRASSING Daarna evenwel raakten ze ander maal op een wat sneue manier de leiding kwijt:, toen ze tussen Har lingen en Bolsward op de wallekant hun stompgeworden schaatsen sle pen gingen vijf tegenstanders hen voorbij, onder wie de negen en dertigjarige veteraan Karst Leem burg uit Leeuwarden, die zich zou ontpoppen als de grootste verrassing van de dag. Van een ogenschijnlijk hopeloze achterstand van Leemburg op Jon gert en Pronk van twintig minuten in Harlingen kon de onbekende Leeuwarder een voorsprong maken van achttien minuten, toen hij als een zeer verrassende leider in Hinde loopen kwam. Ook in het nu volgen- FENNO L. SCHOUSTRA V de zeer spannende tweegevecht, dat door het uitvallen van Pronk ont stond, kon Karst Leemburg op Cor Jongert voorblijven, haalde de ge weldig rijdende Jongert zienderogen op de Leeuwarder in. Tenslotte bleef er slechts een ver schil van enkele minuten bestaan en voor Karst Leemburg is het een geluk geweest, dat het traject op die bitterkoude en onvergetelijke Elfstedendag in '29 niet nog enkele kilometers langer was; er was anders een grote kans geweest, dat Cor Jongert hem toch nog verslagen had. Ook vier jaar later in de Elfsteden tocht van '33 speelde Cor Jongert een heldenrol. Na nogmaals door het pechdu'iveltje op een vroeg tijd stip de verkeerde kant te zijn uitge stuurd, keerde Jongert later op de dag in de voorste gelederen terug, maar nu liet hij zich de kaas van het brood eten door het duo Abe de Vries-Sipke Castelein. Behalve in deze twee sterke rijders moest Cor Jongert in de Hindelooper Ype Smid z'n meerdere erkennen, maar ook ditmaal kwam hij met een zeer verdienstelijke vierde prijs van het ijs. In de onvoorstelbaar zware Elfste dentocht van '40 hoorde Cor Jon gert, opnieuw in de voorste gelede ren, tot de vijf samenzweerders van het Pact van Dokkum: met Auke Adema, Sjoerd Westra, Dirk van der Duim en Piet Keizer sprak hij toen af niet om de prijzen te rijden, maar gelijk door de finish te gaan. PECHVOGEL Een jaar later gaf het noodlot, dat hem al zo vaak had geplaagd, Cor Jongert opnieuw een gevoelige klap. Terugrijdend van Dokkum naar Leeuwarden botste de pechvogel in Cor Jongert en Nico Pronk in Hindeloopen in de bane Elfstedentocht van 1929. (Foto uit het in november te ver schijnen nieuwe boek: De schaatsen scherp - Elfstedentocht) volle vlucht op een linkshoudende tegenligger, die nog naar Dokkum moest. Beiden gingen tegen de vlak te en Jongert werd zo erg aan een van zijn ogen gewond, dat hij de strijd later op doktersadvies in Fra neker moest staken. En wat te zeggen van z'n tegenslag in de Elfstedentocht van het jaar daarna? Ook nu hoorde hij van meet af tot de koplopers, maar nog ver voor 't opkomen van de zon kozen de leiders bij IJlst een ver keerde baan en jakkerden voort in de richting van Bolsward. Toen ze hun fout ontdekten was het al te laat om de schade te herstellen. Jongert werd nu 209e, maar dat was in deze merkwaardige Elfste dentocht met heel veel volbrengers toch nog goed genoeg voor een plaats in het klassement. Na de oorlog, in 1947, toen hij al vijftig was, kwam deze schaatser in hart en nieren zowaar nóg eens in de zware Elfstedenwedstrijd uit en ten overvloede bewees hij ook nu weer van welk een uitzonderlijk grote klasse hij was door als twin tigste te eindigen! Zo heeft Cor Jongert in vijf veelbe sproken Elfstedentochten een plaats kunnen veroveren in het eindklas sement, dat wordt gevormd door rijders, die binnen twee uren na aankomst van de winnaar door de finish gaan. Eenmaal won hij een gedeelde eerste prijs, eenmaal be machtigde hij de tweede prijs, een maal werd het een vierde prijs. DUIDELIJKE KAMPIOEN In onze herinnering zal hij blijven voortleven als een prachtige Elfste- dencrack, een reus van de marathon, wiens prestaties nog veel indruk wekkender waren geweest, wanneer hij niet zo vaak door tegenslag was achtervolgd. Voor ons blijft hij een onvergetelijke figuur, een geweldige rijder - zonder een duidelijk gewon nen Elfstedentocht toch een duide lijke Elfstedenkampioen. 1771 29 Juni De magistraat van Leeuwarden besteedt de nodige reparatiën en vernieuwing der lantarens binnen de stad aan. 1771 5-6 Juli De castelein Nanne Jetses te Baard laat verkaatsen een zil veren bal en verleppen een curi eus' zilver hegten mes over de Bolswarder vaart. 1771 21 Juli Verkoop van allerhande soorten vruchten op Lettinga State, bui tenplaats van old-secretaris Wy- ckel onder Britsum en op Hoi- dinga-State een hovinge van 8 pondematen onder Finkum. 1771 2 Sept. Groot musicaal en vocaal con cert door Nicillasi op de Doele, biljetten bij monsr. Craezer, kas telein aldaar, entreé voor heer met dame f 1.50. 1771 2 Okt. Verkoop der van ouds vermaarde herberg 't Hof van Friesland met kolfbaan te Harlingen tegenover 't stadhuis. 17.72 12 Mei Te huur een vermaarde vogel kooi aan de Welle tusschen Koe voet en Slotermeer met huis, schuur en 130 pondem. land, adres Burgemr. B. Dorhout. 1772 18 Mei Aanbesteed het maken van 400 roeden dijk op Ameland. Kastelein Pieter Jacobs te Ping- jum laat een gouden bal verkaat sen. Nico Pronk heeft opgegeven, maar Cor Jongert zet door - pure strijdlust tekent z'n gezicht! (Foto uit het in november te verschijnen nieuwe boek: De schaatsen scherp - Elfstedentocht)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 9