UIT HET LEVEN VAN BEREND KLEINHUIS ALIAS RUIGE BEREND OF BOMMEN BEREND Herinneringen van Romke Schiphof I .^(oi/ie ^-LLremteje leest iedereen 't Was in de tied, dat op de Twee- baksmerk nog de Burgemeester woonde en daar oek nog eenvoudige ovale plantsoentjes waren, met heesterkes der in en iezeren hekjes der omhene - in dizze tied speult dit verhaal zich af. Je wudden toen niet, so as nou gek van 't drukke vekeer daar. 't Was der veul rustiger en je hoefden hast niet üt te sien, as je oversteke wüden. Oppe hoeke, teugenover de skool woonde een vriendelijke dokter en die hiette De Jong en hij was nogal klein van stuk en hij mocht graag vissen op de Wielen. Dat deed ie o so graag Sien vrouw was nogal groot en sag over him hene en sij glimlachte hast altied, weet ik nog wel. VEERTIG JAAR LEDEN Nou, in die tied was 't en het sal een veertig jaar leden weze, dat ik voor 't eerst in aanraking kwam met Berend Kleinhuis, bijgenaamd de RuigeDat kwam so, ik had met mien fiets een rare val maakt en de rechter foet beseerd en ik moest opnomen wudde in 't Stadszieken- hüs. En daar komt 't deur, dat ik 't over de Tweebaksmerk had, omdat dat ien lijn is. Ik wudde middags der inbrocht en had hoge koorts en de andere avend kwam ik bij na een operatie. En 't eerste wat ik hoorde en sag was een heen en weer gedraaf van susters met dekens en weet ik niet wat al meer. Ik hoorde een gekreun en gekraak in een ledikant vlak naast mie. Daar lei 'n hele grote kerel in, Berend Kleinhuis, naar mie later bleek. It hele onder been van sien iene fut sat in 't ver ban en lei veul hoger as de andere fut op 'e kussens. Sien grote hoofd wiegelde hij heen en weer, so'n piene had ie zeker. Dit duurde so wel een week. It leek er op dat hij mij niet sag, want hij sei temesen niks teugen mij. It sal wel niet so best met hem weest hewwe. De dokter kwam vaak bij sien bêd. As de dokter sich over hem heen boog moest ik altied lache, want dokter had krek su'n grote dragon- der-snor as Berend, met dit ene verskil, dat Berend de punten naar beneden draaid hadde, mar de dok ter krek anders om naar boven toe. It hiele Siekenhüs had op 't laatst lol om de snor van Berend. As Berend lachend sien grote peerde- tannen sien liet was 't net of de punten van de snor omhoog gingen, mar bij de dokter gingen die punten naar beneden as hie kwaad war Berend bleef weken en weken in 't siekenhüs. Berend en dokter wud den grote vrienden van elkaar. Se gaven mekaar geregeld een han, soms wel twee. Dokter sag in Berend een man, een échte man, een kerel, een soort Buffalo Bill. (Trouwens, de susters oek!). Daar was oek wel reden voor met sien grote gestalte, sien rossig lang haar, sien zware stem en bulderlach en sien hannen. Berend Kleinhuis, alias Ruige Berend, kort voor zijn dood gefotografeerd in 't kroegje van Wieger van Cleef in de schaduw van de Oldehove. APATTE HAPKES Berend kreeg de dokter so ver, dat hij permissie van hem kreeg voor aparte hapkes, so as sure hering en augurken in 't suur en - niet te fergeten rauwe wuttels. Hij at ervan as in peerd en deed er af en toe oek nog wat kruden deur, want die hin gen sien kasje oek üt. Hij maalde alles onder sien grote tannen fien. VERSKRIKKELIJKE PIENE Ik wudde al aardig beter, mar Be rend niet. 't Skoot niks op met sien fuut, al leek it soms van wel. Soms had ie weer verskrikkelijke piene eji dan klaagde hij wel so, dat hij niks meer leek op wat je noeme een man. Mar dan kwam sien vriend, de dok ter heel gauw opsetten om naar sien fuut te sien. Op in keer was 't oek weer so ver. De dokter kwam, mar 't leek nou weer niet so heel best. Sien snorrepunten gingen naar om laag en dat was een teken, dat ie heel kwaad wudde. „Dou leist niet stil genoeg Berend. Ik kan der niks an doen, mar dien fuut mut er mar af, dan bin ik er oek vanaf. It wudt tied oek, want ik hew mien nocht oek es". Berend wudde bleek en begon te skreeuwen: „Jou blieve van mien poat of. Ik hew mar een rechter poat, siesteofbliuwe! Dokter sag Berend regt ien sien gesicht. Dokter wu hem allienig mar wat plage. Dokter sien snorrepunten gingen weer omhoog, terwijl ie naast Berend sitten ging. Dokter nam it verban van 'e fuut en beiden beke ken se toen de sieke plakken. „De sal him der mar niet afnimme", sei dokter, „mar alleen wat inkorte". Tegare gongen se an 't meten, de dokter en Berend. „Wat suden jou segge van hier af? zei Berend, „so'n stukje kan *t wel leie, su't niet? Der mut niet teveul af. Ast er teveul vanaf haalste, dan gaat mien snor der metien oek af, want ik wil niet met 'n manke poat lope" sei Berend. „Astou mank üt hüs wegkomste gaat mien snor der oek af', sei dokter. Berend hield sich goed toen 'e susters hem naar de operatiekamer reden. Hij lachte seis teugen de susters en die vlogen voor him, want dit war een man, een kerel in hun ogen. Een fietsje later kwam it piepende wagensje weer üt 'e operatiekamer. Berend lei er heel stil en bleek op. De dokter en susters waren nog bleker. Berend knapte na de opera tie weer gauw op, wudde weer fleurig en vetelde ruge grappen, die 't er in Dütslan beleefd had. Berend was ommes melkknecht weest in Dütslan. Dokter brulde soms van 't lachen. Mar een paar weken later was 't weer mis. Het been begon te sweren. Sien been was half verbriezeld weest tussen een wagen en een muur en nou saten er allemaal nog splinters van 't bot in. Weer gongen de dok ter en hij an 't meten en weer war sien been korter wudden. Berend dacht al an sien snor en dokter oek. Berend begon te vloe ken als een matroos. Hij bulderde teugen de dokter en teugen de susters, maar vooral teugen de dok ter. Alien snor der af, dan jouwes oek. Je hewwe it seit, daar komme jou niet meer voor weg.....", was sien praatsje. Dokter kon it oek niet helpe. It been van Berend was korter wudden en hij must met een stok lope, hij was wat mank wudden. SONDER SNOR... So gebeurde het, dat Berend met een mooie grote snor 't Siekenhüs inbrocht wudde en er na negen maanden weer ütkwam sonder snor. Dokter bleef in 't hüs, mar aan hem was oek wat veranderd: oek hij miste sien snor, want is't niet so, een man een man, een woord een woord

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1970 | | pagina 5