S Uit de stads- kroniek van dorps- Wumkes 3 STADSNIEUWS VAN VROEGER Lief en leed in alle tijden t 3d(eme Sircui fo/'e leeM iedereen Op deze foto, in het begin van de twintiger jaren als prentbriefkaart uitgegeven, zien we een stil hoekje bij het oude Stadsweeshuis met links, waar het bejaarde mannetje staat, het begin van de Perkstraat en rechts het gesloten toegangspoortje tot het Boshuisen Gasthuis. Als zoveel intieme hoekjes in de binnenstad van Leeuwarden heeft ook dit zich niet ongeschonden kunnen handhaven: de beide huisjes tussen het weeshuis en het gasthuis zijn afgebroken. Eenzelfde lot heeft er gedreigd voor de schilder achtige huisjes van het Boshuisen Gasthuis, maar die worden nu onder architectuur van de heer Andries Baart geheel gerestaureerd en kunnen straks in gave staat worden doorgegeven aan het nageslacht. Er is op dit punt nog iets meer veranderd, nadat deze foto is gemaakt - er kwam een plantsoentje en een bijzondere boom, de Juliana- boom, geplant in september '48, toen Juliana tot koningin werd gekroond. 1779 19 Febr. Verloot een sierlijk tuinbeeld, te zien bij den kastmaker Zijlstra in den Toren van Babel te Leeu warden. 1779 27 Febr. Dominicus Struiving, konstschil- der op de breedzijde van de Nieuwestad te Leeuwarden schil dert naar de nieuwste antiqe modes behangsels en schoor- steenkleden. 1779 13 Maart Om kinderen van geringe lieden tot den arbeid aan te moedigen en hun tot nuttige leden van den maatschappij te maken is in de algemeene vergadering van de Oeconomische Tak besloten om in ieder departement aan jongens beneden 12 en meisjes beneden 10 jaar, die den besten draad spinnen, prijzen uit te deelen. 1779 24 April De staten geven octrooi voor het droogmaken van het Hem- pensermeer (246 pondem) en van het Louwsmeer (150 pon- dom.). 1780 10 Jan. Te huur de z.g.n. baijert aan het St. Anthony-Gasthuis te Leeu warden. 1780 10 Jan. Verkoop ten huize van Klaas Bogstra, castelein in de Bogt van Guineé te Franeker, bij strijkgeld, eerst bij proeverkoop en daarna bij het uitgaan van de laatsten brandende keerse en ligten der zegels uit den wasse: een deftige en welbeklante zout keet C.A. gelegen op de grachts- wal te Franeker in gebruik bij Lambartus Bakker als eigenaar, geboden 6000 g.gl. 1780 27 Mei F. Buchsieb jager van Z. Hoog heid, op het Bildt maakt bekend dat bij hem een witharige wind hond is, verzoekt de eigenaar wien de hond toebehoort om die tegen 8 juni af te halen, dat anders de hond zal worden dood geschoten. 1780 12 Juli Te Leeuwarden voor de eerste maal geariveerd J. Buffa uit Amsterdam met een fraaie ge sorteerde kraam van allerhande fijne prenten, miniaturen land schappen en optica prenten; te vens een fraaie kraam van J. Spinelli uit de Kalverstraat te Amsterdam maakt bekend dat hij een nieuwe uitvinding heeft gedaan, n.l. om de pruik te laten roeren en spelen, zoo voor raads heren als predikanten, zonder dat ze het minste van haar vas tigheid verliest of zonder dat ze gekamd wordt. 1780 6 Nov. Te Koop: sleepkoetske, staande op raden, met doppen op de tullen welke voorstel onder het koetske doordraaien kan, het koetske is zeer ruim van binnen bekleed met rood gebloemd trijp gelijk de kussens, heeft twee poortieren en spiegelglazen, te bevragen bij burgemeester Joh. Ippinga, boekhandelaar bij het raadhuis te Franeker. 1780 9 Dec. Bij A. Jeltema gedrukt: De lof van het Landleven, een verruk kend dichtstuk in 8 zangen. DE LEEUWARDER POLITIE IN 1934 Aan het „Verslag omtrent den toe stand der gemeente Leeuwarden over het jaar 1934" ontleenen wij, wat betreft de politie, het volgende: Belangrijke verstoringen van de openbare orde vonden ook in het afgeloopen jaar niet plaats. Hoewel openbare dronkenschap in de ge meente, vergeleken bij eertijds, be langrijk is afgenomen, moesten toch 108 personen wegens dat feit tijde lijk in bewaring worden gesteld, 46 jeugdige personen werden ter zake van straatschenderij onderhouden, terwijl 366 personen voor diverse feiten aan het bureau van politie werden onderhouden. 5 maal werd brood en koffie verstrekt aan door trekkende behoeftige personen en nachtverblijvers. 22 maal kwam brand voor, waarbij de politie uit rukte en 29 maal werd door de politie assistentie verleend, terwijl één keer door de brandweer buiten de gemeente assistentie werd ver leend. 30 machtigingen tot het voor handen hebben van een vuurwapen en 36 geleidebiljetten werden in ver band met de bepalingen van de Vuurwapenwet uitgereikt. 31 jacht- acten en 129 consenten tot uit oefening van de kustvisscherij wer den afgegeven. 79 tijdelijk onbe woonde panden stonden op verzoek van de bewoners onder extra politie toezicht. 1757 voorwerpen werden als gevonden en 2340 als verloren aangegeven. 1041 vergunningen voor openbare vermakelijkheden enz. werden afgegeven. 135 maal werd door de politie assistentie ver leend bij ordeverstoring en andere gelegenheden. Uit de controle, ge houden in logementen en bij hotel houders, bleek, dat in deze gemeente 30.987 personen logeerden, waaron der 29.440 Nederlanders. NIEUWLAND, den 8 November 1833. Heden namiddag om 1 1/2 uur, behaagde het God den weg Zijner albesturende voorzienigheid, door den dood van ons weg te nemen, onze hartelijk zeer beminde jongste Dochter, SARA, in den ouderdom van 28 jaren, 7 maanden en 9 dagen; eene slepende ziekte, vergezeld met hevige toevallen maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. Hoe grievend dit gemis voor ons ouderhart, en in het bijzonder in onze klimmende jaren zulk een bij ons inwonend kind, wiens zedelijk karakter en deugd, bij haar leven ons tot een bijzonder genoegen verstrekte, te moeten derven, gevoelen wij met innige smart. Dan helaas! wij wenschen echter met gelatenheid den Heer eerbeidig te zwijgen, overtuigd dat Zijn wil altijd wijs en goed en Zijn doen majesteit is. GERRIT B. KOSTER RICHTJE K. RINGNALDA Mijne waarde Echtgenoot, JOHANNA KRAFFT, is heden bevallen van eene welgeschapen Dochter A. WASSENBERGH

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 3