AUKE ADEMA HELD VAN ELFSTEDENTOCHT DE AEBINGA VOOR 50 JAAR SCHOOL 6 DERTIG JAAR GELEDEN 'f 3i(eine 3^-rantóje leeót iedereen Tweemaal Auke Adema: links in de krans na zijn overwinning in '41, rechts als een van de Vijf van Veertig, gefo tografeerd na de onthulling van het monument De Elfstedenrijder. (Foto's uit het standaardwerk De schaatsen scherp - Elfstedentocht door Fenno L. Schoustra, 1970). „Kijk" zegt Auke Adema, een grote doos op tafel zettend, „wat ik aan paperassen heb, dat steekt niet nauw, hier allemaal brieven, die 'k na m'n overwinning ontving, alle maal kranteknipsels, foto's, er is niet een, die dat heeft, ik kan er zó een boek van schrijven". Er komt een brief van Pim Muiier op 't kleed, onze grote sportpionier, initiatiefnemer ook van de georga niseerde Elfstedentocht: „Beste Adema. Van harte, recht van harte gelukgewenscht. Ik schud U de hand en begrijp zoo goed, hoe tevreden cn gelukkig U zich na afloop van dezen heerlijken tocht zult gevoe len". En een brief van Coen de Koning, de onovertroffene: „Bravo Auke, dat heb je hem flink geleverd om de Friesche Elfstedentocht te winnen en dat in een pracht tijd". Auke Adema mag lichamelijk niet meer de oude zijn, geestelijk vitaal is hij nog als toen en niet te stuiten is z'n woordenstroom, wanneer hij duizenden zijpaden betredend, over z'n sportloopbaan praat. Er vallen namen als Jan Bols en Reinier Paping en Jeen van den Berg als had ie ze dagelijks aan de telefoon, maar misschien is dat ook wel zo, want wie luistert niet graag naar een oudere crack, die zoveel ervaring heeft? Auke Adema, grote kampioen van dertig jaar terug, we hopen, dat je, intens meelevend, nog van ver scheidene Elfstedentochten getuige mag zijn. Fenno L. Schoustra Op de zevende februari is het dertig jaar geleden, dat de Franeker tran sportarbeider Auke Adema de Friese Elfstedentocht won, nadat hij in de barre tocht van een jaar daarvoor al met vier anderen als eerste door de finish was gegaan. Hij is de enige Elfstedenridder, die twee grote gouden medailles bazit; de legendarische Coen de Koning, aan wie eveneens twee grote gouden plakken konden worden uitgereikt, is al jaren niet meer in het land der levenden. Hoe is het nu, zoveel later, met de geweldenaar van toen, de heros van het ijs, die als een onoverwinnelijke matador bejubeld werd? Wel, de nu drie en zestigjarige Elf- stedenkampioen ziet er patent uit en hij lijkt nog zo sterk als een stier, maar het is hier de schijn, die be driegt; Auke Adema is door een ziekte aan de bloedvaten geveld, hij is volledig invalide verklaard, hij kan nog slechts met moeite lopen, hij komt de deur niet meer uit. We hebben hem opgezocht in z'n gezellig ingerichte nieuwe woning in de eveneens gloednieuwe Kupe- russtraat in Berlikum, waar ons gauw bleek, dat de triomfen van dertig jaar geleden nog voortdurend in z'n gedachten zijn. Ditmaal een foto van de Aebingaschool aan de Huizumerlaan van voor een vijftig jaar. Voor altijd vastgelegd op deze plaat zijn de eerste en de zesde klas, geflankeerd door juf Van der Meulen (Zwama) en meester Koiter, die beiden niet meer in het land der levenden zijn. Laten we beginnen bij de achterste rij: Saskia Jepma, Roelofke Tiemers- ma, Reinou Kuperus, Albertje Feenstra en Froukje Hoitinga (overleden). Op de tweede rij, tussen de leerkrachten in: Klaske Dijkstra, Liesbeth Zaagemans, Jantje Kaastra, Martha Hommema, Ietje de Ruiter (overleden), Janke de Ruiter en Ruurdje Terpstra. Op de derde rij van boven: Keimpe Dijkstra, Douwe Kaastra, Jan Topma, Jelle de Haan, Anne Wijnsma, Andries Dam, Jan met als achternaam een vraagteken, Age Meier (overleden), Dores Volbeda en Hendrik Topma (overleden). Dan de vierde rij: Atje Zaagemans, Fedde Zagemans, Jelle Terpstra, Barius Visser, Herman Hoving, Anne Tiemersma en Annie Jepma. Tenslotte de jongens op de voorste rij: Sjoerd Jepma, Dirk Visser, Sietze Visser, Auke van der Heide en Tjeerd, een broertje van Jan, van wie we de achternaam niet wisten. De foto is ons toegezonden door Klaske Dijkstra, die nu al lang mevrouw Wieringa heet.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 6