4 fyidJcruAef mg Sileine 3Crante>je leeat iedereen Lezers klommen in de pen DE OLDEHOVE Naar aanleiding van de foto van de Oldehove te Leeuwarden, voorko mende op de voorpagina van 't Klei ne Krantsje van 16 januari j.l. laat ik u onderstaand een couplet volgen van een lied dat ongeveer 70 jaar geleden werd gezongen en hierop betrekking had. De Oldehove stom (krom) en briek Die werd gevaarlijk voor 't publiek Daarom is men nu aan het karweien Om dat dingetje weer recht te krijen Geloof je het, wie ik ja jij wel, man, Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, refrein. Ze maken er maar wat van. Voor zover ik mij kan herinneren werd het destijds gezongen door een lid van een katholieke toneelver eniging en is het geschreven door onderwijzer Bresson. Groningen H. de Boer FEUILLETON ZOEK Ofschoon wij nog niet zo heel erg oud zijn, genieten wij toch ook steeds weer van de verhalen over oud-Leeuwarden. Daar Leeuwarden vooral ook na de oorlog veel is veranderd, herkennen wij nog me nig oud plaatje uit het Kleine Kran tsje en halen herinneringen op aan „de goede oude tijd". Ik had het plan U een mooi oud verhaal toe te sturen, misschien niet geschikt om het in z'n geheel te publiceren, vanwege de lengte; maar het is helaas verloren gegaan. Mijn vader, die dit jaar 80 jaar hoopt te worden, heeft in zijn jongensjaren gevaren, eerst alleen, later samen met zijn broer. Zij heb ben toen schipbreuk geleden bij de Lngelse kust, en over die geschiede nis heeft iemand toen een verhaal geschreven, dat in een van de Leeu warder dagbladen als feuilleton werd gepubliceerd. Jaren en jaren zijn de strookjes krant bewaard gebleven en toen zij vergingen, heeft moeder het laten overtypen. Het ging soms naar vrienden of kennissen, die het wil den lezen, en nu heeft een van deze het met de kranten weggegooid, wat ons natuurlijk verschrikkelijk spijt. Nu wilde ik U vragen of U kans ziet dit verhaal terug te vinden. Ik ver moed dat het zo omstreeks 1906 of later gepubliceerd is geweest. Bij voorbaat heel hartelijk dank! Verder nog iets. Ik heb van vroeger geen enkele schoolfoto's. Wilde er zeker te mooi op staan en kwam er juist zo lelijk op, dat moeder het zonde vond daarvoor haar geld uit te geven. In april 1929 ging ik voor 't eerst naar de grote school in de Huizumerlaan, daarna naar de Schoolstraat, daarna het Pniel, en toen naar de nieuwe school in de Ferdinand Bolstraat. Halverwege de 5de klas gingen we naar Leeuwar den. Er zal nog wel iemand zijn die een foto heeft van één van die klas sen 1 t/m 4. Ik zal enkele namen noemen van klasgenoten, misschien wil een van hen een foto ter pu blicatie aan U toesturen. Tinie de Jong, Gerrie Damkat, Janna Schen kel, Jan Biegel, Jan Koers. Ook hiervoor dank ik U alvast har- lelijk. Zaandam J. de Vries-Postma Wat het zoekgeraakte feuilleton betreft: misschien kan een ran onze lezers ons direct op weg helpenanders zullen we het vroeg of laat stellig tegenkomen. U zult er dan meer van horen. Red. 't KI. Kr. CONCORDIA Naar aanleiding van de grote foto in het Kleine Krantsje van 30-l-'71, betreffende het muziekcorps op de Lange Pijp te Leeuwarden, kan ondergetekende U mededelen, dat dit het muziekcorps „Concordia" betreft. Deze foto dateert zo onge veer uit het jaar 1924-1925. Dit muziekcorps stond toen onder lei ding van de heer G. Stelpstra, toen wonende op het Oud Eigenbrood aan het Oldegalileën. Deze foto is dus meer dan 45 jaar oud. De kleine tamboers op de foto waren toen nog niet in uniform. Hierbij doe ik U een foto toekomen van het zelfde corps in 1926 gemaakt in de tuin van het St. Anionic Gast huis aan het Schoenmakersperk, waar genoemd corps voor de toen malige oudjes nog al eens een con cert gal. Op deze foto kunt U de kopjes van de kleine tamboers her kennen van Uw foto. De namen van de jongens zijn v.l.n.r. J. Krikke. Stelpstra, E. Oosterloo, C. Oosterloo, S. Oosterloo, Visser, H. Krikke, De namen van de heren muzikanten zijn v.l.n.r. D. Stelpstra (met trom) Miedema, Antonisse, Oosterloo sr. G. Stelpstra (directeur), W. Faber, F. Smidt, G. Alberda; 2e rij; Krikke, sr., v.d. Wal, v.d. Meulen, A. v.d. Meulen, de Jong, J. Braams, Heiner; bovenste rij; de Ruiter, Tj. Nijp, F. Braams, Stek, S. de Ruiter, van Dijk. K. Faber. De voornamen kon ik me allemaal niet meer herinneren. Leeuw arden F. Smidt Hartelijk dank voor deze brief en voor alle andere reactie 's. die wij kregen na het publiceren van de foto van Concordia Het waren er zoveel, dat wij er bin nenkort graag op terugkomen met uitgebreide reportages over dit muziekcorps Concordia en natuurlijkover het dappere jeugdcorps Klein maar Dapper, waar ook tal van lezers herinne ringen aan ophaalden. Red. 't KI.Kr. HERINNERINGEN Laat ik beginnen mij voor te stellen. Ik ben mevr. B. Binnerts-Scherstra, geboren in Leeuwarden, maar al vanaf 1912 woonachtig in Enkhui zen. Ben abonnee op ons Krantsje en voldoe de contributie over de Nutsspaarbank. Vertrouw er op dat dat steeds over komt. Ik kan niet begrijpen, dat er mensen zijn die het Krantsje ontvangen en niet be talen. Ten eerste is het beneden peil maar ook zouden zij er de oorzaak van zijn, dat ons Krantsje niet zou kunnen blijven bestaan. Dat moest ik even zeggen. Maar nu iets anders. Ik ben dus van geboorte Leeuwarder. Ben nu 80 jaar. Heb school gegaan bij h.d.s Bij de Lei in de Vijverbuurt. U had het in een van de Krantsjeseen tijd geleden over de Weerklank. Daar is alles nieuw, maar er was nog een oude bewoner en dat was v.d. Net. Meteen herinnerde ik mij dat mees- ster Riemcrsma ons zei „kindern, er komt een nieuwe leerling hier uit Dokkum. Hij heet Michiel. Nee, zei hij, niet Michiel de Ruiter, maar Michiel van der Net. Kijk en daar is ons Krantsje zo mooi om. Nu was hier in ons mooie rusthuis een dia-avond over mooi oud Enk huizen. Nu het was mooi. Maar daar kwamen ook de oude veerboten op voor van Enkhuizen-Stavoren. En zei de verteller op een van die boten heeft koningin Wilhelmrna met Prins Hendrik de overtocht gemaakt naar Friesland. I n ineens had ik het welkomslied wat wij op school hadden geleerd weer in mijn gedachten. Ik wil deze brief nu be sluiten maar zal het lied voor de aardigheid opschrijven. Ik hoop dat U mijn gekrabbel kunt lezen. Enkhuizen B. Binnerts-Scherstra *j Zie pagina II. Red. 't KI.Kr. HOEMPA Naar aanleiding vdn het ingezonden stukje van E. Zuiderveld-Halbesma, deel ik U mee. Hoempa goed gekend te hebben, en ook wel eens zijn eenmansconcert te hebben bijge woond. Het was een kostelijk man netje, ja hij kwam ook wel in Tzum- marum. Er woonde ook een broer van hem in ons dorp, ook overleden en ook iets aparts. Nu nog woont er een oomzegger van Hoempa hier, een zekere Joh. van Merode en hij is dus nog altijd familie van Hoempa. Ja, wat was die oude tijd vaak veel gezelliger en rustiger dan nu. Vandaar dat ik zo veel van 't Kleine Krantsje houd. Tzummarum G. Waardenburg MOOI ELFSTEDENBOEK Vrijdag heb ik het prachtige boek van de Elfstedentocht ontvangen, juist voor mijn 61e verjaardag en jk ben er ontzettend blij mee. Heb bijna ai de boeken over de Elfste dentochten, maar dit boek is toch wel het mooiste ervan. Het is prach tig beschreven en de foto's zijn erg mooi. Ik heb deze tocht zelf zes maal per schaats uitgereden, 1929, '33, '40, '41, '42 en '47, verder zes maal gelopen, waarvan eenmaal in drie en éénmaal in twee dagen. Verder nog twee op de fiets uitge reden. Het heelt mij altijd nog ge speten, dat ik dc laatste tochten niet heb mee kunnen doen, daar ik tn 1954 en 1956 in Australië was en in 1964 wel had ingeschreven, maar zo verstandig ben geweest, niet mee te doen. Wel was ik in Leeuwarden aangekomen, maar mijn schaatsen waren zo slecht, sinds 1947 niet meer gereden, dat ik maar heb toe gekeken. Was ik in '54 en '56 «el in Leeuwarden geweest, dan had ik zo goed als zeker ook deze tochten meegedaan en vermoedelijk dan ne gen maal uitgereden. Helaas heeft het niet zo mogen zijn en komt er nog ooit een andere Elfstedentocht dan nog geloof ik niet mee te doen. daar hier weinig ijs is en ik sinds 1947 niet meer heb gereden. Wel hoop ik 't volgend jaar deze tocht als ik gezond mag blijven, in 1 dag te kunnen wandelen, maar zover is het nog niet, ga daar straks in het nieuwe jaar voor trainen. Maar én het Kleine Krantsje én dit boek zijn steeds weer prettig om te lezen. De uitvoering van dit boek is in de puntjes verzorgd en nogmaals ik ben er echt gelukkig mee. Nu nog even iets anders, vroeger woonde er in de Groningerstraat een zekere pa Heimig? Daar belden wij vroeger steeds aan de deur en tot op heden weet ik nog steeds niet of dat niet een of ander straattype was. Ook bij Heilige Marie, deze woonde tegenover ons, haalden wij steeds kattekwaad uit, maar met St. Nicolaas brachten wij haar voor de deur een pak met inhoud, wat er in zat weet ik niet meer, ik weet wel leuke dingen, geen vuiligheid en dan danste zij en zong in haar kamer en was ze blij, maar altijd was ze onder de witte poeier. Gekke Jochem hebben wij vaak voor een dubbeltje op de kop laten staan op een brug leuning. Ook was er vroeger altijd zekere (Tippe? die in de grachten in een bootje zat en dan zijlings onder dook en aan de andere kant weer boven kwam, leeft die nog? Verder waren er de zeven schonen, deze uoonden een tijdje in het vroegere AJC gebouw aan de Groningerstraat- «'eg, voor de AJC er in zat. Dan had je een zekere Zandstra, die gaf altijd koek aan ons, werkte bij Excelsior, staat nog een standbeeld op zijn graf op 't oude Kerkhof, ik geloof dat deze een of andere leider van de S.D.A.P. was. Ik heb nog een Vervolg op pagina 7

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4