Openhattige herinneringen van een jongen nut de binnenstad 8 3ileine 3-ircmtóje leeót iedereen 'T IS TEUGESWOORDIG ALLEMAAL SEX MAR WAS'T IN OUD LU WADDEN ANDES? Dat „Oud Luwadden" mut men niet al te nau nimme: wat ik beleefd hew is nou su'n 40 jaren leden. Maar in ons Kleine Krantsje het an't nou toe sufeul staan dat soet en lief en aerdich waer, dat ik wu oek maar ris wat hore late hoe't wij as kienders oek al in dy tyd doende waren met saken daer 't nou hele boeken fan skreven wurde: de sex. It begon fanself al op' bewaerskoal, achter de Prinsentün. It waer ge- woanwech in rel en alle juwen kwammen der an te pas doe 't der it praetsje gong, dat wy an it achter ste fan in juf ruke konnen, wat se dy dachs eten had! Ja, supenbrij waer it weest. Enjuf sei oek noch dat it su weest waer. Maer it meiske dat de skuld kreech must fan skoal ófIt waer anders oek su, dat op dy skoal noch pleen wa ren, daer 't je naest mekaer op sitte musten. Der kwam in spesiale juf- frou foar om de kynders te helpen: frou Poepstra seiden wij NA SKOALTYD Foar sufeer ik weet hewwe de juv- van noait inne gaten hat waer't de jonges en meiskes bleven na skoal- tyd, as se te'nminste niet ophaeld wurdden deur de moekes. Maer wij binne faken deur in gat inne muur knipt fan it ouwe joadse begraef- plaetske dat dêr waer. En it doel waer dan allenich maer om de meiskes, die 't dat wel wuden, na kend achterna te sitten tussen al it wilde gras en onkrüud dat dêr groeide. En fanself as de meiskes de jonges te pakken krije konnen, dan waren dy de aep en musten se de klearen oek üttrekke. Achteróf hew ik noait begrepen, dat de bewoaners fan de Groenewech ons noait inne gaten had hewwe. De Butterhoeke dêr dicht bij waer fanself genoech bekend as in „ge- faerlike buert". „A't se je daer te pakken krije, mut je sonder klearen naer hüs", maekten wij mekaer bang. Maer it waer ons niet düdlik dat je noait in nakene man of frou saggen FURSKILLEN Op'e lagere skoal groeide oek it be sef fan furskillen tussen jonges en meiskes. We musten (it waer achter de Harmonie) ommers oek in aparte rijen sitte! Op dy skoal wurdden we - it mut su inne 2de of 3de klas weest hewwe - al gau gewaer waer- om it su fijn was as je fanne juf, dy't dêr opsicht over hadde, inne tün water geve mochten: de jonges fan de hogere klassen hewwe it ons leard. Want as je inne tün waren - en dat waren altiden 2 jonges en 2 meiskes - dan konnen je üt it sicht blive fan alle juwen en meesters. En a't je su met water bij de kraen grieme musten om de giters fol te krijen, dan waren je fanself su maer nat. Nou, dan musten de klearen üt om se üt te knipen en te drogen. En hoe kon it su: it waren altiden de klearen fan één jonge en één meiske, terwyl't de andere twee deurgongen met watergeven. En dêr binne dan oek de earste tütsjes ge- van, fanself niet allenich op it ge- sicht. Want der waren andere plak jes dêr't in heel ander gefoel gaf, dat de moeite wel waerdich waer, Ik weet wel, dat wij as jonges it altiten met mekaer ófpraatten, fan: „nou is it dyn beurt en su". Oft de meiskes dat oek deden weet ik niet fanself. Mar ik had wel it gefoel dat ik altiten de beurt had met it aerdichste meiske fan'e klas! It skoalswemmen, inne hogere klas sen, gaf wear in feardere sensasie. Met de bus gongen wij naer de Groate Wielen. En dan waer der in groat hok, dêr't je je ütklede mus ten met mekaer. Maer a't der niet feul andere swemmers waren, moch ten je oek wel inne kleine hokjes. kwam dan niet su feul, oek al ble ven wij de hele saterdachmiddach en de woensdachmiddach en de sundach fut. It waer in echt ferken- nen fan de ferskillende sexen en wat dat foar „fijns" opleverde. Der is in end an kommen. In boer het ons na een paer jaer inne gaten kregen en de andere kear waer der in plysje oppe fyts. Wij spookbang en wechkrupe, want de swempak- jes en de klearen waren daer niet dicht bij. Maer doe gebeurde der wat onferwachts: dy plysje kleedde It draeide al in bitsje anders üt as dat de bedoeling waer: wij hewwe it bij mekaer oek noch ris nakeken en ondersocht en befoeld. En mees ter het su nou en dan es in jonge en meiske met naer hüs nomen om dy üt te tekenen. De tekeningen dêr- fan hewwe wij noait sien. En se wuden der oek niet over prate hoe't dat bij meester weest hadde. Ik fon it maer spitich dat ik niet moai ge noech waer om tekend te wurden.... Nou en su groeiden wij oek op dat gebiet op naer de middelbare skoa- Anne overkant vanne Wielen waren je helemaal frij. Dan de kleren uut en bloemkes plukke. Nou, onskuldiger kon 't oek al niet, is 't wel? Achteróf hew ik noait begrepen, dat Groenewech in ouwe glorie - nou leit En dan fanself 3 of 4 jonges tege- liek. Fan alle kanten konnen je mekaer dan bekike en dêr gong mear tyd in sitten as in it hele üt- en ankleden. Fan homosexualiteit waer doe noch gien praet, maer der gebeurden wel dingen, dy't nou dêr met in ferband brocht wurde. Self hadden je oek in abonnement op de Groate Wielen. En dan waer der gien meester bij. Nou doe't foar't earst in flotsje op de Wielen kwam te driven dêr't je hene swem- me konnen, fan de „mannekant" en fan de „dameskant", waer dat de attraksy fan jewelste. Want dêrwech konnen je oek noch feerder swem- me, naer de kant in it riet (arme westkant). En dêr sach gynien je, al musten je wel oppasse dat de boatsjefurhuurder it niet inne gaten hadde. Al te lang bleven de „hoog gesloten" badpakjes niet aan, soms hadden wij de meiskes al te grazen a't se noch an't swemmen waren in it water! Wat der feader gebeurde, is wel in extenso te fïnen bij Jan Cremer in syn boeken. HELEMAAL FRIJ En wij gongen doe't wij beter swem- me konnen oek wel naer de overkant Dat waer op en near in kilometer en daer konnen je in diploma foar krije. Dat diploma haelden wij fan self sumaer, want hoe faek wij der al over swommen waren, steekt niet su nau. An dy overkant waren je helemaal „frij". Op warme dagen waer it dêr dan oek in echt dorado, dêr't in „natuurvriendenkamp" fan teugeswoardich niks bij is. Wij had den onze spesiale plakjes, daer't oek de meiskes fan wisten. En om it wat eenfoudiger te maken fytsten wij der oek wel regelrecht hene, langs de Kanterlansdyk. Fan swemmen de bewoners fan de Groenewech ons noait inne gaten had hewwe. Dit is de ie plat. hem oek üt en gong swemmen. Het it in goeije pedagooch weest? Of waer it wat anders? Wij dusten nou oek wel weer te foarskyn te kom men, djoeiden noch wat om, gon gen oek swemmen, hewwe ons an kleed en binne der, te'nminste wat myn kennissen angaet, noait weer heen gaen Eigelik mut dit oek noch bij mien ferhaal: Op dy lagere skoal hadden wij oek in meester dy't o su moai tekene kon. Op in dach kwam hij met tekeningen dy't hij thüs maekt had. Dat waren allemaal bloate jonges en foaral meiskes. Wij gnize fanself. Maer doe fortelde meester ons hoe't de mensen in mekaer sitte en hoe't dy ferskillen der waren tussen man nen en frouwen en waerom dat su waer. En hoe't de kleine kynders geboaren wudde. Dat waer miskien wel de earste meester dy't sexuele foarlichting op skoal geven het len toe, nadat wij noch inne 7de klas in fijne meester had hadden, dy't it allemael wear wat besust het deur gewoan de jonges en de meis kes dy't mekaer aerdich fonnen toe te staen dat se inne klas naest mekaer sitte mochten. En doe waer der niet su feul mear an! SELF HERKENNE Omdat de feerdere sex-belevenissen al fan latere datum binne, sil ik dêr maer niet mear over skrive. Dan suden der es jonges en meiskes weze kenne dy't hur self herkenne. En om dyselde reden sal ik myn naem hier oek maer niet onder sette. It ken dan wel modern weze om over dy saken te skriven, wij binne noch üt in tyd, dat dit allemaal taboe waer. Maer dat it waer is, daer staen ik wel foar in en mut nou oek maer es te boek steld wurde. LUWADDER BINNENSTADSJONGE GETROUWD EN VERDRONKEN Een paar dagen geleden werd bij St. Peter aan de Holsteinsche Noordzee kust een flesch gevonden, waarin een visitekaartje van den toneelspeler Max D. en een briefje uit Helgoland, 26 Juni gedateerd, waarop met pot loodschrift te lezen stond: wij zijn zooeven getrouwd, maar houden het leven voor een zeepbel en storten ons daarom in zee om samen ons leven te eindigen. Men hield de zaak eerst voor een flauwe grap. Helaas blijkt dit niet het geval te zijn. De in Hamburg wonende moeder der jonge vrouw bevestigt het treurige feit met de opmerking, dat zij het onverklaarbaar acht, hoe het levenslustige jonge echtpaar tot zoo'n stap heeft kunnen besluiten. (19 juli 1895)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 8