I TEL.26297 voor portret en camera chteÉfaéfuL> •t3£i sit ie 3<Crantójs leest iedereen Lezers klommen in de pen SIGARENFABRIEK VAN U. DE BOER Ik zou U ook nog graag een lettertje willen schrijven over de Sigaren fabriek van U. de Boer. Mijn vader, Willem van Gelderen, heeft ook lang bij deze fabriek ge werkt. Het was een gezellige boel daar. Mijn vader heeft ook bij dat koor gezongen. Ook herinner ik me nog dat de heer de Boer voor het personeel op Ameland eens twee zomerhuisjes heeft laten zetten n.l. Hektor en Tillie, genoemd naar de sigarenmerken, het was een heel mooie tijd op dat Ameland. Vader heeft nog af en toe kontakt met mijnheer de Boer. Mijn ouders leven beiden nog. Vader wordt 2 maart 81 jaar, hij kan veel vertellen over deze fabriek. Ook herinner ik me nog de schrik toen wij 's morgens hoorden dat er brand was geweest, toen heeft men het nog elders geprobeerd, maar later is de zaak opgeheven. Hoogland C. van G. OVER DE SCHRANS Mensen, wat vergeten we snel - schreef U bij het afdrukken van de foto van de kleine huisjes in de Schrans (Kleine Krantsje, nummer 135), maar ik weet het nog best, nou en of, want voor ik voor zeven en vijftig jaar Leeuwarden verliet woonde ik steeds (zeventien jaar) in de Schrans en passeerde die kleine huisjes elke dag een paar keer. In het eerste huuske, dat zeer klein waS, woonde een skillewiefke, dat in een ouwe kinderwagen de spul len ophaalde. lebeltje heette dat wiefke. Het woord luchtvervuiling was toen nog onbekend, maar door de onmenselijke woongelegenheid en het gemis van water, kon hier met recht van luchtverontreiniging gesproken worden! Het iets grotere huisje was heel wat properder en werd bewoond door Vrouw Melijntje: twee stoepen naar beneden in de kuule en dan twee trapkes af naar haar snoepafdeling. Als je een cent mee had kreeg je soms nog een nutske terug. Wan neer Ton van Duinhoven toen al geleefd had, zou hij haar wonder- assortiment als volgt hebben weer gegeven: ,,Ik dacht dat Vrouw Me- lijn alleen maar zoethout had voor een nutske, maar dat moet je zien en proeven, heerlijke smeuige klets koppen, toverballen, duimdrop zon der duim, lange soepele bokkepillen, oranje cocosbrokken en nog veel meer lekkers." Bij Kamsma de schoenmaker kon je schoenmakerspik krijgen voor een cent, waarop je een paar dagen kon kauwen. Wij woonden achteraan op het Hol- landerdiekje voorbij de scholen van Schotanus waar ook nog enkele specialiteiten waren, de kiepeslachte- rij van Pieksma en een darmeslach terij, althans zo heette die, maar het waren opgekochte darmen die daar met een minimum aan water werden gewassen. Toen was daar ook de paardeslachterij van Rienstra later overgenomen door Postma. Zo'n arm dier werd naar binnenge loodst, een grote lus werd om de vier poten geslagen, terwijl het touw verbonden werd aan een katrol, bevestigd aan de zolder, dan werd door drie of vier kerels getrokken, een, twee, drie, een, twee, drie tot de vier paardevoeten (toen nog poten genoemd) samengetrokken en het beest omviel. Met een groot mes gewapend sprong een van de man nen op het paardehoofd en sneed de strot snel en diep door. Een vreselijk gezicht, met al dat bloed! Nog een kleine aanvulling op 't Kleine Krantsje van 25 december, inzake U. en B. de Boer. Beiden heb ik ze gekend; ik woonde vlak bij hun in de Schoolstraat. Vader was timmerman en moeke, een erg pienter vrouwtje, had een kruide nierswinkeltje. Hoe ze in koren ge zongen hebben heb ik nooit gelegen heid gehad te beoordelen, maar als een komisch duo waren ze zeer gewild bij T.O.G. waarvoor zij met groot succes zongen: Als de soldaat jes door stad marcheren, staan alle meisjes voor het raam te coceteren, en waarom, nou daarom. Alleen maar om de sieng te te rère, de boem te te rère. Utrecht G.F.M. Vossenberg lebeltje zegt U? Was dat soms lebeltje Kingma, die later, on voorstelbaar verwaarloosd bij Bovenknijpe in een woonschuit woonde? Van haar heeft 't Klei ne Krantsje de sprekende foto in z 'n archief, die wij hierbij graag afdrukken. Misschien dat de heer Vossenberg of een andere lezer in deze dame de vroegere be woonster van het kleine huuske bij de overweg herkent! Red. 't KI.Kr. weggeven aan zijn broeder, die niets had. Hij was een hoogstaand iemand met een mooie lange baard. Hij stond boven op z'n turfkar te pre ken en hij had veel toehoorders. Hij was een edel mens in die dagen, ik heb hem van nabij gekend. Zijn zoons heetten Simon en Cornelis Visser. Mevr. J. Stuurhaan- Leeuwarden Bruinsma DE BLIKKEN DOMINEE II Naar aanleiding van Uw vraag over de Blikken Dominee kan ik U het volgende meedelen: Als ik mij niet vergis vertelde mijn vader ongeveer 60 a 65 jaar geleden in de huiskamer dat hij een brochu re had gelezen van Ds. Bakels uit St. Anna- of St. Jacobiparochie (later in Haarlem) die geschreven was in de vorm van een droom die schrijver over het onderwerp, dat hij behandelde, had gehad. De brochure zou zijn geëindigd met de woorden: „Toen ik wakker werd was ik nog steeds de blikken domi nee van St. Anna (St. Jacob.). Of Ds. Bakels de bijnaam geërfd had DE BLIKKEN DOMINEE I De Blikken Dominee, over wie u in een vorig Klein Krantsje inlichtingen vroeg, was de schoonvader van mijn zuster. Hij heette Visser en hij handelde in brandstoffen. Hij woon de in een van de oude huisjes, die stonden op de hoek van het Vliet en de Bote van Bolswertstraat, waar nu de heer De Bruin zijn café heeft. Men noemde hem De Blikken Do minee en het was een geweldig goede man. Hij gaf vaak de boel weg; om zo te zeggen als men twee hemden had moest men er een van DE BLIKKEN DOMINEE III Naar aanleiding van de Blikkene Dominee in het Kleine Krantsje, deel ik U mee dat de Blikkene Dominee Visser heette en op de hoek van de Lombokstraat (vroeger Tichelstraat) aan het Noordvliet gewoond heeft. Hij handelde in aardappels en ging wel uit preken, zo heeft hij ook de begrafenis geleid vpn de vrouw van Lekkere Saus (Bruinsma was z'n ware naam). Deze Bruinsma woon de in het huis waarin later van der Veen de brandstofhandelaar op het Noordvliet Slot gewoond heeft. De andere kant van dit huis werd bewoond door weduwe Knobbe (of Stobbe?), die water en vuur ver kocht. Later heeft Bauk (van Mar cus Aal, zoals wij zeiden) er met haar man, de Boer van de gasfabriek gewoond. Bruinsma zat vaak in de zakken- dragerswacht die op het eind van het Vliet is geweest of eigenlijk bij het begin van het Vliet en Ooster singel. In die zakkendragerswacht, zaten ze te wachten of er ook weer een schip binnen kwam dat gelost moest worden bij meneer Koop- mans, de graanhandelaar. Bruinsma vertelde dan altijd dat z'n vrouw zulke lekkere saus kon ko ken vandaar die bijnaam Lekkere Saus. De Blikken Dominee was inderdaad een indrukwekkende figuur; don ker van uiterlijk met een lange baard, en wij als kinderen zeiden ook altijd de Blikkene Dominee. Zijn zoon Jan (ik meende dat hij Klaas heette) was turfschipper, zo goed ik mij herinner leed hij later aan zwaarmoedigheid en liep z'n vrouw met de negotiekorf en zo kwam ze ook wel bij mijn ouders in de Tichelstraat aan de deur. Leeuwarden Mej. G. van Kuik lebeltje Kingma op haar zondags. Heeft ze in een van de kleine huuskes bij de overweg gewoond? van zijn vader weet ik niet. Wel weet ik dat zijn zoon, Piet (wijlen ir. P. Bakels), die een tijdgenoot van mij was, niet de „blikken" werd genoemd of een andere bijnaam had. Den Haag Dr. Ir. N.D.R. Schaafsma Dit is interessant: er waren dus kennelijk meer blikken domi- nee's, dan die ene in Leeuwar den. Wie weet er meer van? Red. 't KI.Kr. MOLEN BIJ KALVERDIJKJE Naar aanleiding van Uw foto op de voorpagina van 't Kleine Krantsje van 13 februari, bericht ik U, dat dit niet de molen aan het Kalverdijkje was, maar het was de molen van Bottema. Deze molen stond onge veer 150 meter ten noordwesten van het oude Panwerk en ongeveer 250 meter zuidelijker dan de door U bedoelde molen aan het Kalver dijkje dus tussen Kalverdijkje en Vliet en ten oosten van de Poppe- weg. Hij heeft gestaan ter hoogte van het tegenwoordig „Insulinde gebouw." Deze molen bemaalde het land rondom het oude Panwerk en een gedeelte langs de Poppeweg en het land dat toen nog achter de Indische buurten lag. De molen behoorde bij de boerderij van Botte ma, welke plaats, als men vanaf de Poppeweg in de richting Schilkam pen of het oud Panwerk liep rechts aan het paadje lag, dus aan het Vliet. Deze boerderij werd bewoond door twee broers en twee zusters; de oudste broer had maar één arm, de andere had hij door een ongeluk verloren, de andere broer deed de boerderij, maar de man met de ene arm bediende de molen en bemaalde de landerijen. Het stuk land dat ten noordoosten van de molen lag was zeer laag en dit stond dan ook heel vaak blank. Wanneer het dan ook maar even vroor konden wij als jongens van Schilkampen en het Panwerk daar al heel gauw schaat sen. Als U de foto beziet ziet U rechts Hüske staan; dit Hüske hoor de bij de daar gelegen tennisbaan, die omstreeks 1915 is aangelegd, door de toenmalige eigenaar van het land, de heer Wijnreute. De op de achtergrond staande woningen op de foto zijn van de Poppeweg. De boerderij op de plaat is die welk links van het bovenbedoelde paadje stond, deze boerderij is tot plm. i FOTO 0 LEEUWERIKSTRAAT 1 LEEUWARDEN '8 MAANDAGS GESLOTEN 1914 bewoond geweest door een Wiersma. Na deze Wiersma is de bqerderij bewoond geweest door Leendert van Tuinen, die man was meer koopman dan boer. Deze van Tuinen heeft tot plm. 1927 op deze plaats gewoond. Daarna is hij be woond geweest door Teake Schat die er een expeditie bedrijf in uit oefende tot deze boerderij is afge broken. Op de foto zijn ook duide lijk de gebouwen te zien van het P.E.B. De bomen links op de plaat behoorden bij de helling van De Roos welke was gelegen aan de zuidkant van het Vliet. Verder ziet U nog de schiphuizen aan „de lange Negen". Door mijn geboorte als oud Vlietster en later als bewoner van Schilkampen en door mijn werk als broodventer dat ik in deze omgeving ongeveer vijftig jaar heb uitgeoefend ben ik met het wel en wee van het oosten van de stad en in het bijzon der met de omgeving van Schilkam pen, Oud Panwerk en Wijlaardenbu- ren zeer goed op de hoogte. Leeuwarden A. Noordhoff U hebt natuurlijk gelijk: wij schreven de molen aan het Kal verdijkje, maar we bedoelden de molen bij het Kalverdijkje. Maar het molentje stond inderdaad dichter bij de Poppeweg, dan bij 't Kalverdijkje. Overigens veel dank voor Uw uiteenzetting! Red. 't KI. Kr. GEEN STRAATTYPE Even een reactie op het epistel van de heer Yme Bakker. De heer Heimig was beslist geen straattype. Hij woonde in de twin tiger jaren in de Groningerstraat, naar mijn mening als weduwnaar. Als oud-militair mocht hij graag op de bekende beveltoon zijn bestel- Verder lezen op pagina 8

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4