Voor de rechter DE ZADELMAKERIJ VAN GOSSE WESTRA TY~ \k T KLEIN INCIDENT IN 'T VOLKS LOGEMENT t Vileine I^Crant^je leeót iedereen 1782 17 Juni Vuurwerk te Franeker op de vrijheidsverklaring van Amerika, en een gedicht van Jan. B. Brou wer verschenen: Der Friesen Vreugde. 1782 24 Juni Te koop een beste stjermolen die door een hond wordt gedreven, bij Jan de Gorret te Bolsward. 1782 31 Aug. Monsieur des Communes is voor nemens lessen te geven op de viool, bas, alt, en in de zangkunst, logeert ten huize van den kamer behanger H. Hesseüng op de breede zijde der Nieuwestad. 1782 4 Sept. De aannemers van het slatwerk van de zuiderhaven te Harlingen verkoopen 150 aardkarren, 100 paarden en eenige honderden kruiwagens. 1782 23 Nov. Anne Pieters, wed. van wijlen Klaas Nauta te Harlingen, biedt aan te koop een veertig jaar gedreven jeneverstokerij, en een huizinge, een weinig oostelijk, genaamd het huis van civilen, met vermaarde graanzolders er boven aan de voorstraat omtrent tegen over het stadhuis. 1782 21 Dec. Verschenen bij J.C. Tophuizen te Leeuwarden Alamanachen met het Sneeker jaagschuitpraat je, zijnde eene samenstraak van Sneek tot Leeuwarden en van Leeuwarden tot Sneek. Dit is een plusminus vijftig jaar oude foto van de zadelmakerij van Gosse Westra aan de Schrans in het pand, waarin nu alweer sinds lange tijd de firma De Boer, in huishoudelijke artikelen, gevestigd is. De heer Gosse Westra, die zijn vader Bauke als zadelmaker was opgevolgd, is in 1921 overleden, waardoor een einde kwam aan dit bedrijf in de Schrans. Toch bleef het pand eerst nog wat in de agrarische sfeer, doordat de klompenhandelaar Bote Huizenga zich er vestigde. In de deuropening de heer Gosse Westra, op het trottoir de kinderen Everdien, geboren in 1905 en Bauke, geboren in 1906. Ook Bauke is al overleden, Everdien woont nu, als me vrouw Van der Zwaan-Westra op Texel. 1783 1 Jan. Alle degeene die lust heeft om als onderofficier, matroos of sol daat te dienen op een van 's- lands schepen van oorlog onder 't resort van het Ed. Mog. Col- legie ter admiraliteit in Friesland kan zig vervoege bij Dirk Wytsma, geweldige provoost en generaale werver te Harlingen. 1783 8 Jan. Te verkrijgen bij P. Riewiersma te Leeuwarden op den hoek van de Kleine Hoogstraat tusschen het hof en de Eewal binnen Leeuwarden, Zoutkamper Oes ters. 1783 24 Jan. De Staten van Friesland looven 200 gouden rijders uit voor de ontdekking van de auteur en drukker van het libel, brief over de waare oorzaak van 's land ongeval, gevonden tusschen U- trecht en Amersvoort. 1783 30 Jan. Bij boelgoed verkocht 30 schip- pondbeste grauwe kaas, een par tij zoetmelks kazen, benevens een jacht met zeil en treil ten huize van T. van Esta, school meester te Franeker. 1783 1 Febr. Schuldeischers opgeroepen van Sybrand Teakes, instrumentma ker te Franeker die zijn boedel heeft verlaten. NA DE DOOD VAN ALDE FREARK Naar aanleiding van ons verhaal over Aide Freark Siekmans in ons vorige Kleine Krantsje ontvingen wij van een van onze abonnees een gedichtje, indertijd aan Aide Freark gewijd door de dichter H. van der Mei. Het heeft jaren geleden, in de Heerenveense Koerier gestaan. Hier komt dat gedicht. Hjïr op dit lege stikje groun, Hat Freark syn libbenswille foun, Der leit syn skip, stiet 't hokkeguod, Der leit syn fiskboat (faek is 't fuort) Hy hat der Onder 't beammegrien Stees ré foar guoz' en einen stien. Hy fynt syn nju by kat en fé Op 't aide wyld begroeide sté. D'ald fisker is in fügelman, Hy hald der tige folie fan, - Se fiele hun by him bitroud As ht har toasje iten jowt. Hy fuorret, jouwt har briedersplak En ek in goedlik Onderdak, It liket, dat Freark iensum is, Fan bistefreonskip is er wis. Jowt men oan bisten 't hiele hert, In röfdier seis forjit dat net, De katten binn' hjir trou en gol En Freark leart harren hwat en wol. Hy kommandeart en poeke springt As hy mei 't 'n stikje fleis mar winkt, Dy katten dogg' gjin pykje kwea En sliepe yn itselde hea. Sa libbet hjir op d' iensumheid In kluzner efter wylde en reid, Hy fisket of hat hwat gepiel En breidet net foar fisk en iel. Ne, wielde is yn 't arkje net. Hy hat fan nimmen gau forlet Op dit forgetten stikje groun Hat hy in greate rykdom foun. IN HET VOLKSLOGEMENT Dag in dag uit zag men hem langs 's heeren wegen zwerven, de oude man met zijn gebogen rug, zijn wit haar en zijn grijze stoppels, zijn onafscheide lijke metgezel, het galanterieënkistje bij zich. lederen dag had hij zijn vaste klanten, waar hij iets verkocht, althans iets opdeed, 's Nachts strekte hij zijn moede leden uit op een legerstede in een volkslogement te Leeuwarden. Zijn trouwe vriend stond dan achter de deur. In den morgen van 29 Juli was de plek, waar het kistje moest staan leeg. De oude man zat in zak en asch, want het was Zaterdag, een dag, waarop tal van menschen hem verwachtten. En nu kon hij zijn dagelijksche route niet nemen. 't Duurde niet zoo heel lang of hij had zijn kistje terug. De politie had een onderzoek ingesteld en het spoor leidde naar J.T., 51 jaar, zonder beroep te Leeuwarden en mede-logé in het volkslogement. Deze had het verkocht aan iemand, die zoo barmhartig was het den ouden zwerver terug te geven. Echter enkele galanterieën waren verdwenen. Thans moet T. terecht staan wegens diefstal. Hij is niet verschenen, 't Is een gemeene streek van T. geweest, meent de rechter, om zijn mede- pensionair te bestelen. F.n de officier eischt 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis dienovereenkomstig. „Hier", zegt de rechter en houdt den ouden man een papiertje voor: „Hier zit nog vijftien cents in, van spul, dat T. heeft verkocht". Eenigszins beduusd kijkt de zwerver naar het papiertje, ,,'k Zou het maar aannemen", zegt de rechter. Thans klaart het oude verweerde gezicht op, de oude neemt het papiertje aan, tikt met zijn vinger even tegen den slaap en glunder lachend vertrekt hij. (1933)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 5