(Ajó J&u net mpuuf£.... VülJ 'f 3^/eine 3£ranfö/"e ieeot iedereen de preciese ligging van sommige straten te vinden. In juni kom ik met verlof naar Leeuwarden, waar mijn ouders nog wonen en het doet me bijzonder veel plezier te lezen dat Leeuwarden nu eindelijk een levendige Horecastraat heeft gekre gen. In vroeger jaren moesten we helemaal naar Groningen om pot te verteren: Leeuwarden was toen dood als een pier! Op 43 jarige leeftijd en altijd levend in landen waar het nooit vriest ben ik geen candidaat voor de Elfstedentocht, maar de Elf Kroegentocht hoop ik glansrijk, hoewel misschien een beetje wanke lend, te volbrengen. Ik geniet bijzonder veel van Uw boek de Schaatsen Scherp. Proficiat met dit machtige werk. die U door mijn schoonzuster, mevr. Kuitert, Geraniumstraat 77, Leeu warden is gebracht en wel van de school „Huizum Dorp" met meester Koiter. Ik wist toen verschillende namen niet, maar nu ik de foto van de Ferdinand Bolstraat met meester Sikkema in 't Kleine Krantsje no. 140 heb gezien, herinner ik me weer verschillende namen. Ik zelf zat n.l. niet in die klas op het schoolplein, maar mijn zuster, Akke Kuitert, en daar ik in die tijd lopend Zei?t A. den Besten-Banda BRIEF UIT MEXICO Sinds 1947 heb ik de meeste jaren buitenlands doorgebracht, maar kom toch nog een of twee maal Over molenfoto's gesproken: daar bestaat, dachten wij, een grote belangstelling voor - de heer Severein te Alkmaar is niet de enige, die afbeeldingen van molens verzamelt. In de collectie molenfoto's van 't Kleine Krantsje bevindt zich deze reproductie van een schilderij; een prachtige molen langs een vaart. Maar we weten niet, waar deze molen heeft gestaan, in Leeuwarden, buiten Leeuwarden? Is er iemand, die deze molen herkent? De vele jongere lezers van 't Kleine Krantsje zullen wel raar opkijken van deze foto van een auto, die door een paard getrok ken wordt. Maar dat was nu eenmaal de gewoonste zaak van de wereld in de laatste oorlog, toen er zelfs voor de gemeente lijke diensten geen benzine meer beschikbaar was en iedereen weer op paardekracht aangewe zen was. Belangwekkend is de foto dus niet alleen voor de familieleden van de heren, die er op staan, maar ook als his torisch document! Red. 't KI. Kr. Lezers klommen in de pen Mexico J.A. Bouma SIGARENMAKERSLIED In 't Krantsje, no. 140, vraagt een geachte inzender N.W. in ver band met het artikel in Uw blad over de sigarenmakerij van heer de Boer, naar de woorden van een straatlied, dat omstreeks 1888 werd gezongen. Hij of zij kent enkele regels van dat lied, maar zou gaarne ook de andere regels wel willen weten. Nu, als jongens zongen wij het volgende, zo goed als ik mij herinner. Wij zijn jongens vol van glorie Wij laten de moed niet zinken We hebben vanne week zoo'n slechte week Sigarenmakersjongens zien allemaal zoo bleek Ze leven, ze leven, ze leven van de stad Schiedam pierewiet Ze leven, ze leven, ze leven van de stad Schiedam. Leeuwarden S. van der Horst SCHOOLFOTO Ik kom nog even terug op de foto, patient was, mocht ik van de heer Koiter ook op die foto. Op de foto Huizum Dorp staan dus o.a. ook: Piebe de Jong, Janna Schenkel, Tini de Jong, Gerrit Bruinsma, Han- ny Hijgenaar, Jo Paulides en de juf heette De Jong. Groningen Y.A. Olijnsma-Kuitert T KLEINE KRANTSJE BOEIEND We zijn nog maar kort abonnee op 't Kleine Krantsje. We wisten het bestaan er niet van, maar door een kennis van onze zoon zijn we het te weten gekomen. We vinden die oude foto's prachtig, die we ons nog zo goed van vroeger kunnen herinne ren. Ik zelf ben vroeger in de Kruis straat op school geweest in de jaren 1913-1919. Het hoofd van de school was meneer Heslinga. Nu zou ik zo graag willen weten of er nog iemand is die daar misschien een schoolfoto van heeft. Wij zijn al vele jaren uit Leeuwarden weg maar 't Kleine Krantsje vinden we boeiend. Utrecht E. Knobbe-Pel MOLENFOTO'S In 't Kleine Krantsje van 25-12-'70 zag ik op de voorpagina een tweetal foto's van de molen „De Jonge Fenix". Aangezien ik als hobby het verzamelen van Molenfoto's heb, probeer ik op alle mogelijke ma nieren aan foto's of prentbriefkaar ten hiervan te komen. Mocht U dan ook van vroegere molens in Leeu warden of waar ook, over nog enige foto's beschikken en wilt U deze wel voor mijn verzameling afstaan, dan zou ik U hiervoor zeer dankbaar zijn. Alkmaar Tj. Severein HET RUBBER MANTSJE WIE WEET WIE DAT WAS Een dikke veertig jaar geleden woonde in een doodlopend steegje aan de Oostersingel, vlak bij de Weerklank, een meneer, die door de jeugd „Het Rubber Mantsje" werd genoemd. Er werd van hem verteld, dat zijn broer door de bliksem getrof fen was en om eenzelfde droe vig lot te ontgaan, zou hij zich met fietsbanden omwon den hebben. En zo, geheel in PAARDEAUTO Hierbij stuur ik U een foto die misschien wel aardig voor 't Kleine Krantsje is. Deze foto is genomen in de Van der Veldestraat in Huizum in 1940. Mijn vader was chauffeur bij de gemeente reiniging. Op de foto houdt hij de leidsels van het paard vast, die voor de vuilniswagen loopt. Mijn vader is de heer R. Banda, toen woonde hij in de Frans v. Mierisstraat in Huizum, nu alweer negen jaar in Harderwijk, aan de Deventerweg 75. De begeleidende mannen zijn Gerrit Stelpstra en Bram de Prie. De derde persoon kent mijn vader niet meer. Gaarne zou ondergetekende deze foto weer terug willen hebben. Ik vind 't Kleine Krantsje echt gezellig met verhalen over die oude gebou wen en straten, je bent dan echt weer even in Leeuwarden. Die straat typen ken ik ook nog wel, zoals Tietsje en Brandewientsje. per jaar in Nederland. Enkele jaren geleden, las ik in „Elsevier" een korte reportage over 't Kleine Krant sje en als geboren Fries heb ik me onmiddellijk geabonneerd. Ik lees het altijd met bijzonder veel ge noegen, maar moest wel een platte grond van Leeuwarden kopen om rubber gehuld, begaf hij zich als een wandelend Michelin- man o_p straat. De jongens van die tijd hadden een heilig ont zag voor het Rubber Mantsje: waarom eigenlijk, dat weet niemand meer. Wie van de lezers van 't Kleine Krantsje kan ons nu vertellen, wie dit Rubber Mantsje was? Hoe heette hij, wat deed hij, waar is hij gebleven? Graag een berichtje naar 't Kleine Krant sje, of per telefoon (20302) of per brief of briefkaart: Vrede man de Vriesstraat 1, Leeuwar-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4