WIJ ZIJN VROLIJKE KABOUTERS Uit de stads- en dorps kroniek van Dr. Wumk 7 t ^^.laine 3^.rantöje (eeof icc/orecm 1783 18 Juli De Leeuw. Courant bevat het bericht dat aan Jr. Willem René van Tuyl van Serooskerken, heer van Zuilen, wegens het aanmoe digen van het begraven der lijken buiten de kerk en het schenken van den grond tot een begraaf plaats te Zuilen een gouden medaille is toegekend door de Algemeene Vergadering van Oe- conomische Tak van de Holland- sche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem. 1783 23 Juli Verkoop van een heerlijk paleis, voortijds geweest zijnde 't Corps de Logis van een vorstelijk hotel met stal, koetshuis en knechts- kamer en schoone tuin in de Groote Kerkstraat te Leeuwar den bij meester Eelco van Haers- ma als eigenaar bewoond. 1784 25 Mei Verschenen bij A. Siccama te Leeuwarden: onderzoek op de rechten van bevelhebbers en cor- poraals binnen Leeuwarden. 1784 31 Juli Verschenen bij G. Tresling te Leeuwarden: De slang bij de vrouw in het midden van den hof, door Jacobus Bosch, onder wijzer in de Hebreeuwsche taal. 1784 28 Aug. Verschenen bij A. Jeltema, te LeeuwardenBilkers avenpraatje tusschen Jan en Gerrit sprekende 1over de exercitiegenootschap - pen in het Bildt, 2. over het stemmen van eenen edelman tot landsdag, 3. over de verpligting welke de Bildtboeren aan het huis van Oranje hebben, aange toond uit een historische brief geschreven door een advocaat, groot oct. a 4 ct. 1784 23 Oct. J. Spooremen Jr., orgelmaker op de Voorstraat over de botter- piep te Franeker, vraagt twee orgelmakers. Wie genegen is de Stads schuttesdoele met twaalf Mei te huren, vervoege zich op het Raadhuis, 4 dec. waar su perintendenten en bevelhebbers vergaderen. Conditiën bij hop man D.H. Smeding op den Wir- dumerdijk te Leeuwarden en vaandrig A.C.S. ten bokker op de Weaze als bouwmeesters van genoemde Doele. 1784 17 Nov. De konstschilder F.G. de Hosson op de Breedzijde van de Nieuwe- stad te Leeuwarden. Hij schildert pourtraits, behangsels, schoor steenstukken, enz. In Leeuwarden is de vorige week, bijna tachtig jaar oud, overleden de heer Lammert Popma, die vooral als toneelspeler en regisseur in de gehele provincie Friesland een grote bekendheid heeft gehad. Vandaag in 't Kleine Krantsje in de vorm van een foto een kleine her innering aan Lammert Popma: een plaat, die in 1955 is gemaakt tijdens een voetbalwedstrijd ten bate van het Frysk Orkest tussen journalisten en artisten. We zien de doelman en de linksbinnen van het artistenelftal, Lammert Popma (links) en Abe Brouwer in een felle discussie met de scheidsrechter, Fenno L. Schou- stra, de uitgever van dit Kleine Krantsje. Uit het feit, dat de arbiter gedwon gen werd z'n sabel te trekken, zouden we mogen opmaken, dat het er niet om loog met dit menings verschil. Maar in ernst: zelfs op het voetbalveld kon Lammert Popma het toneelspelen niet laten; ook in deze rol leefde hij zich helemaal uit! We schrijven 1913 en de jongens en meisjes van de eerste klas van School 4, die toen nog in de Schoolstraat was, hebben zich allemaal als kabouters verkleed om door de heer J. Dwinger van de Oostergrachtswal (toen nog gewoon Grachtswal) te worden gefotografeerd. Nu we vele tientallen jaren later zijn ligt de foto nog ongeschonden voor ons en drukken we hem graag nog eens in 't Kleine Krantsje af. Achterste rij tussen de leerkrachten, juffrouw Machol (links) en juffrouw Stoet (rechts): Gretha (achternaam onbekend), Janna van der Veen, Marten (achternaam onbekend), Bep Schuitemaker, Netty Brederode, Fre van der Linde, Adri Hoekstra en Lien de Jonge. Middelste rij: Nini Röben, onbekend, onbekend, Henk Ferwerda, Frans Soer, Menno Fokkema, Hans (achternaam onbekend), Piet Beekhuis, Nol van Sisseren en Sjoerdje Keizer; voorste rij: Fokke Ferwerda, Riek Regnery, Bertha Eysinga, Annie van der Zee en Sicco van der Schaaf. VERLEDEN TIJD Inderdaad, het is verleden tijd wat we op de foto op de voor pagina van dit Kleine Krantsje zien. Er staan geen vrachtauto's meer op het bodeterrein, de huizen van het Heer Ivostraatje zijn al lang geleden afgebroken, ook in de buurt van de Bagjjne- straat, rechtsboven in de plaat, hebben de slopers grote gaten gemaakt. De foto vormt een aardige herinnering aan de het goede en nog gemoedelijke Leeuwarden van voor de laatste oorlog, toen de wereld nog lang niet die haast leek te hebben die we nu voortdurend om ons heen kunnen zien. ABOUTER

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 7