VERBINDING IN TRIPLO Q DROGISTERIJ Parfumerie „De Eenhoorn" T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN I 't 5i(eine 3<Crantóje Leeót iedereen (Ad Jou net Lezers klommen in de pen DICHTERLIJKE ONTBOEZEMING 't Zogenaamde Kleine Krantsje Mij bij toeval nu bekend, Is er zowat aan het handsje, Dan is heel de stad gewend Daarvan kennis te gaan nemen, 't Zij van nu of van voorheen, Wair de abonnee's naar zwemen In 't Kleine Krantsje slechts alleen. Van een vriend kreeg ik te lezen Zulk een Krantsje, waarin stond, Hoe mocht dat toch moog'lijk wezen 'n Prentje van een Grouwster, 'k vond Dat heel aardig, even praten Over dit geval, sjoch der; 't Krantsje mee kreeg bij 't verlaten „Mar ik moat it wer ha hjer! Tc Las het Krantsje door en Berend Kleinhuis, waar het over ging, Was heel juist en enerverend, Tc Gaf het door en onderling Tc Vond het dan ook lezenswaardig Dat een ander 't ook eens las, Voor bejaarde Grouwsters aardig En eens weer wat anders was. Tc Kon mijn afspraak niet vervullen En dat doet mij groot verdriet, Maar doorzoeken al de bullen Doch het Krantsje was er niet. Zou het soms ook moog'lijk wezen, Wees mij dienstig, welgezind, Ik begin zowat te vrezen Da'k prutt'len krijg van mijn vrind. Maar nu die vrouw Ybeltje, waar over Vossenberg schreef in een vorig Krantsje. Dat die in dat huisje bij de overweg gewoond heeft, nu, schrijf dat maar uit hoor! Ik trouw de in 1914, woonde toen in de Schrans en toen woonde in dat huisje Vrouw Siraag of Siera met haar twee zoons, Jan en Gerard. Mijn zwager was daar een vriend van. Die vrouw had daar een snoep- diske zeiden wij dan en zij verkocht koffie en thee en kwam zodoende ook bij mijn vrouw toen was het wel oud, maar van binnen schoon hoor. Later verhuisde zij - de jongens werden groter - naar de straat achter dokter Damsté in de Schrans, toen is dat huisje afgebroken door Meier de zadelmaker en kwam op die plek een haringtent te staan, dat is dat. Nu schreef die Vossenberg ook nog dat Rienstra, later Postma, daar een slachterij had. Ja in de Toren- straat bij de Oldehove; daar had je ook twee scholen, school 9, daar ging ik op en die bij de Oldehove daar was meester Bodé hoofd. Die is later afgebroken. Dantumawoude D.S. de Boer Berend, bij ons Binnert (Püde) Kleinhuis, geboren in Zevenhuizen Grouw, was voor ons een bekende persoon. Hij is later naar Leeuwar den vertrokken, was van zessen klaar, wat bulderich en kwam veel met een schouw met tent er op in onze omgeving vissen. D.L.B., ruim 88 jaar. Friesmahiem Grouw D.L.B. KRANTSJE VOL KLETSEN Ik lees al van het begin 't Kleine Krantsje, eerst in Leeuwarden, nu hier in Dantumawoude. Och, ik zou ook wel hele Krantsjes vol kunnen kletsen, daar ik van 1890 tot 1906 in het Groot Vierkant in de Hout straat heb gewoond. Wat hebben we daar als kinderen wel een plezier gehad en op de Trekweg, nou als die spreken kon! Wij moesten ons toen vermaken met andere dingen dan de jeugd van nu, maar ik geloof dat wij meer tevreden waren en toen was het daar ook een nette buurt; die huizen waren in 1880 gebouwd. Ja, het waren natuurlijk éénkamer woningen, met gang, maar een gewone werkman, post of poli tie of tuinman verdiende acht gul den in de week. BRAND BIJ VLESSING In het Kleine Krantsje van 10-4-'71 stond een artikeltje over de brand in de groentedrogerij van Vlessing. Deze brand kan ik mij nog goed herinneren. Wij woonden aan de overkant van het water, n.l. aan de Harlingertrekweg. De Harlingertrek- vaart was er dus tussen. Wij woon den boven en hadden een pracht uitzicht op de brand. Toen dan ook de toren in brand vloog was het een machtig schouwspel. Zo ver we konden zien was het zwart van de mensen. Maar nu waarom ik dit schrijf. Wij zijn in 1930 uit Leeu warden vertrokken naar Eindhoven. Daarom is het jaartal foutief. Welk jaartal het is weet ik niet, maar ik dacht dat het misschien 1925 moest zijn. Drie meisjes van de foto bij het artikel ken ik. Zij hebben bij mij naar school gegaan, n.l. Regina de Lang, Kobe van Zwol en Johanna Slof. Drachten H. Bosma-De Vries OOSTERBRUG In mijn bezit is een foto van de Oostergrachtswal, maar ik weet niet van wanneer. Kunt U mij misschien zeggen, wanneer de brug is ge bouwd tussen de oude Oosterstraat en de Wijbrand de Geeststraat? Deze brug staat namelijk nog niet op de foto. Bij voorbaat dank. Heerenveen B.H. de Vries De Oosterbrug tussen de Wij- brand de Geeststraat en de Oude Oosterstraat is gebouwd in 1925. Dat wil zeggen: toen kwam bier de verbinding, die wij vroeger in de wandeling „De Electrische Brug" plachten te noemen. Veel eerder, in 1902, was er op dit punt een voetbrug aangelegd en daarvoor onderhield een pontje de verbinding tussen de binnen stad en het stadsgedeelte buiten de gracht. Red. 't KI. Kr. De situatie bij de stadsgracht tussen de Wijbrand de Geeststraat en de Oude Oosterstraat in drie fasen. De bovenste foto is gemaakt voor 1902, toen een pontje de verbinding tussen de stadsgedeelten aan weerskanten van de gracht onderhield. Op de tweede, uiterst zeld zame foto, zien we de smalle voetgangersbrug, die er lag van 1902 tot 1925 en tenslotte zien we de Oosterbrug, kort na de ingebruikneming gefotografeerd en zoals we die nu nog kennen. 0 m tlO..P>OOHHN-A»SOaM»e" A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma ArOTHEKE AS-ASSISTENTEN jan van Scorelstraat 55 Telefoon 22495

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4