OUD LEEUWARDEN BRANDT PONTIAC Q ENAULT H OSIER 5 Hè jou die nog kannen JARIG MOLLEMA: SPORTIEVE MEESTER Wij kopen voor moeder een natuurlijk bij: VOOR NAAR 't kleine 3ircmto/e leeM iedereen werkplaats gebruikt, althans volgens mijmochten er andere oplossingen zijn, dan leg ik mij daarbij neer. Leeuwarden K. Mollema OUDE SCHUUR II Naar aanleiding van Uw vraag in 't Kleine Krantsje van 24 april, waarin U vraagt waar of deze, op de foto afgebeelde schuur heeft gestaan, be- ripht ik U het volgende: Deze schuur stond achter een boer derij, welke heeft gestaan aan de Groningerstraatweg ter hoogte, waar nu het Groningerplein op de Gro ningerstraatweg uitkomt. Als U van af de stad in oostelijke richting de Groningerstraatweg op gaat is het aan de rechter kant, dus de zuid zijde van de straatweg. Nu ter oriëntering: Het gedeelte huis links op de foto is de zijgevel van het pand Tjerk-Hiddesstraat 6. Het pun tige dak rechts achter de loods of schuur, zo U het noemen wilt, is een eindgevel van een van de wo ningblokken van de Koestrateh. Leeuwarden A. Noordhoff Ach zo: de schuur heeft dus behoord bij de boerderij, waarin vele jaren de familie Klamstra woonde. Wanneer de schuur af gebroken is weten we niet, maar het is mogelijk, dat de redacteur van 't Kleine Krantsje er in vroeger jaren, op weg naar school in de Tjerk Hiddesstraat, hon derden malen langsgelopen is. Maar dan is deze jeugdherinne ring wel volkomen uitgewist! Red. 't KI. Kr. April 1971; het wfl wel branden in het oude Leeuwarden. Hier dreigt onder enorme belangstelling de Van Blomstraat er aan te gaan. Nou ja, weg gaat die straat toch, maar het is beter, dat de sloper het doet.... Bekend als onderwijsman, bekend vooral in de kringen van de sport, dat was in de eerste tientallen jaren van deze eeuw de heer J.C. Mollema, Jarig Comelis, of, zoals velen zeiden: „Omke Jarig". SCHOOLFOTO In het Kleine Krantsje no. 140, zag ik tot mijn grote vreugde een school foto van mijn vroegere 5de klas. Wij hebben er al menig prettig uurtje aan beleefd, n.l. door het „raden" welke van de kinderen ik was. Laat ik U zeggen dat ik mij zelf niet eens herkende! Ik was nog wel uit gerust met een vergrootglas, toen ik de foto bekeek. Wat ik ook reuze vond was het feit dat alle namen (op 2 na) er bij stonden. Was dat niet het geval geweest, dan waren de meeste kinderen een vol komen raadsel voor mij gebleven. Nu was het zo dat ik mij steeds beter herinnerde wie wie was en zelfs de namen van de twee nietge- noemde jongens schoten mij weer in de zin. De meest rechtse van de twee was Henkie, met wie ik vaak van school naar huis liep, toen we nog in de Schoolstraat op school gingen. We moesten dan de hele Schrans door en passeerden op onze wandeling het huis van de toenmali ge burgemeester Jansonius. Nieuws gierig keken we zo hier en daar binnen en zo zagen we mevrouw Jansonius bezig appels te schillen. We klommen op het hekje om beter te kunnen zien en zeiden: „Ooh, die vrouw skilt appeltsjes, ik su best een lusse!" Blijkbaar spraken we zéér luid of mevrouw was een goed verstaander. In ieder geval kwam ze aan de deur en gaf ons ieder een appel. Een appel met rotte plekken eraan, die we er thuis af moesten snijden, zei mevrouw. Ze was zeker bezig van val-appels of i.d. appel moes te maken. Maar wij waren teleurgesteld, omdat de appels zo lelijk waren dat we ze niet zo maar op konden eten, terwijl we toch zo'n trek hadden. Blijkbaar hadden we geen zin ze mee naar huis te nemen en beraadslaagden wat we zouden doen. „Sa we ze in de sloat gooie? 't Bin toch sukke rottige appeltsjes", en we hieven de hand al op om te gooien, toen Henkie zei: „Nee, la we dat maar niet doen; geef ze mij mar met, foar mien broer, die kan de pitten nog wel bruke", en aldus werd gedaan. Had hij zoveel achting voor me vrouw, dat hij het te gek vond de door haar geschonken appeltjes in de sloot te gooien, of was het gewoon een practisch voorstel? Ik vraag me af welk beroep Henk nu heeft. Iets waar diplomatiek aan te pas komt? Dit was zo maar een kleine herinne ring bij het zien van deze klassefoto. Graag wil ik mijn vroegere klasge noten hartelijk danken voor de moeite welke zij gedaan hebben om U de foto toe te sturen en U mijnheer Schoustra, dank ik harte lijk voor de plaatsing. Zaandam J. de Vries-Postma OUDE SCHUUR I In antwoord op Uw vraag „Leeu warders, waar is dit?" als bijschrift bij een foto van een oude schuur veronderstel ik, dat die schuur stond op de plaats, waar tot voor enkele jaren de steenhouwerswerkplaats was van de Firma Arends aan de Groningerstraatweg naast de water toren; daar zijn nu een stuk of vier, vijf nieuwe woningen gebouwd. De schuur was toen het eigendom van de bekende Goslinga, bijgenaamd De Bokkeboer. Die wou een paarde- tram aanleggen van Leeuwarden naar Zwartewegsend, maar kreeg er van de gemeente geen vergunning voor. De schuur is toen afgebroken, waar na er een stenen bouwsel voor in de plaats kwam - dit, nooit afge bouwde stenen gebouw is altijd als De heer Mollema, overleden in 1943, toen hij vijf en tachtig was, werd in 1859 geboren in Ried. Hij zou eerst in het boerenbedrijf, maar hij voel de meer voor het onderwijs en zo haalde hij de onderwijzersacte. Na eerst in Oudehaske voor de klas te hebben gestaan verhuisde hij in 1879 naar Leeuwarden, waar hij aan verschillende scholen werkzaam is geweest. In 1923 ging hij met pen sioen. Veel veteranen van nu zullen zich de heer Mollema als hun „meester" herinneren, maar ook veel oudere sportmensen bewaren prettige her inneringen aan deze eenvoudige en- beminnelijke figuur. Hij was mede oprichter en gedurende tal van jaren secretaris van de NV Friesche Sport club en aan zijn initiatief is ook het oprichten van de Nieuwe Leeuwar der IJsclub „achter de Gouden Bal" te danken geweest. Eerst als secre taris, later als voorzitter heeft hij deze vereniging vele jaren gediend. Secretaris is de heer Mollema ook geweest van de Rederijkerskamer Ten Kate, die hem later onder scheidde met het erelidmaatschap. Verder ging zijn hart ook naar het kaatsen uit; in de laatste jaren van zijn leven verraste hij de School- kaatsdag door het aanbieden van prijzen. Meester Mollema gefotografeerd op het ijs achter de Prinsentuin temid den van de heren van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub. JUWELIER KRAMER Nieuwestad 8 Telefoon 25889 Leeuwarden SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN - TELEF. 05100 - 20043

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 5