IBELTSJE KONT DOCHTER VAN ATE KONT 4 't Vileine 5Crantóje leeM iedereen DE KLAS VAN MEESTER SIKKEMA I Ja, meester Sikkema had gelijk. Mijn naam en die van Henk de Boer ontbraken bij de klassefoto in nummer 140 van 't Kleine Krantsje. Dank zij meester sta ik er echter toch weer bij in nummer 143. Hieruit blijkt dat de heer Sikkema gelijk heeft met zijn gezegde „Een vos verliest wel zijn haren, maar...." want in die schooldagen kon ik nimmer aan zijn blikken ontsnap pen en nu, na dik 35-36 jaren lukt het mij nog niet. Weer zit ik met hem recht achter mij in 't Kleine Krantsje. Hij had het goed gezien. Verder nog een paar aantekeningen bij de foto in nummer 140. De jongen naast Gooitzen Noppert is niet Age... maar Johannes Meijer, en naast Willem van der Veer is niet Piet de Vries, maar Piet Kreeft, zoon van de toenmalige bandleider Piet Kreeft, van de Co-Ja-Show Band (concert- jazz en showband). Henkie de Boer is helaas nimmer in de diplomatie terecht gekomen. Hij is na een ernstige ziekte op jeugdige leeftijd gestorven. Brucht Frossing is omgekomen in het kamp Amersfoort bij een bom bardement. Gelijk met Henny van Adelsberg zijn haar vader, moeder en broer Entile (17) in Auschwitz vermoord. Broer Willy (28) onder ging hetzelfde lot op 30 april 1943. Ook dit zijn dingen die je nooit vergeet Leeuwarden G. Beeksma P.S. Er staat wel „meester" Sikkema, maar vergeet het maar. „Meester" mijj faup.... was er niet bij. Het moest wel dege lijk meneer zijn. Een meester was een Meester In De Rechten. En dat was hij niet, niet waar? G.B. DE KLAS VAN MEESTER SIKKEMA II De publikatie van de klassefoto van de Ferd. Bolschool met meester Sikkema heeft enkele reakties op geroepen, o.a. van onze - toch heus niet zo strenge - oud-onderwijzer. Iets wil ik nog graag rechtzetten, want de bleke knaap op de linker flank is echt niet Willem van der Veer, maar schrijver dezes en in zender van de foto. Zijn buurman had ook een verkeerde achternaam. In werkelijkheid heette deze Piet Kreeft, zoon van een musicus. Groeten aan meester en alle oud klasgenoten. Spijkenisse W. Postma HET LOKAALTSJE Met aandacht heb ik de fotoafdruk in het Kleine Krantsje no. 139 bekeken van de locomotief en het personeel van de Noord-Friese lo caal spoorweg Mij voor het station te Tzummarum. Ik woonde als jon gen in een dorp - Minnertsga - aan die lijn en heb vaak met interesse het spoorbedrijf daar - en later elders - gadegeslagen. De afgebeelde loc herkende ik echter niet en zij moet dan ook inderdaad uit de begintijd van de „Noord-Friese" stammen. In dat geval is het een uit de serie „5500" die later werd opgevolgd door de serie „5700", het type dat mij nog duidelijk voor ogen staat. De eerstgenoemde serie is omstreeks 1900 in dienst gesteld en de „5700" tussen 1907 en 1913. Kan een N.S. machinist van de oude garde mij middels het Kleine Krant sje meedelen of mijn gedachtengang klopt en de foto dus kort na 1900 genomen moet zijn? Middelburg H. Hoitsma SCHOOLFOTO Naar aanleiding van Uw Kleine Krantsje van 10-4-'71 met de foto van de onderwijzers van de Van Sytzemaschool nog het volgende: Ik was leerling aan de van Sytzema school, toen nog school 13. Het was jammer dat meester Kuik niet op de foto stond, want dat was een fijne meester. Helaas te vroeg ge storven. Hij kon prachtig tekenen en zingen. Er stond toendertijd een stripverhaal in de Leeuwarder Crt. van Kater de Reus. Die had ik eens met een spijker in mijn lei gegrift. Die vond hij prachtig, maar toch kreeg ik op mijn kop, omdat de lei vernield was. Van latere leerüngen heb ik nog gehoord dat die lei bewaard is gebleven. Ja, wij schre ven met griffels en soms met een Verder lezen op pagina 10 Schiermonnikoog K. van Oostrum pen Lezers klommen in de OMKE JARIG Het Kleine Krantsje no. 143 ont vangen, daarin staat Hè jou die nog kannen? met een foto van „Omke Jarig". Maar deze staat daar niet op, het zijn de volgende heren van links naar rechts Schat, Commissaris Wes- ser, Zuidema, P.A. de Bruin, Winters en Burgemeester van Beyma. Hierbij een foto waarop ook de heer Mollema voorkomt. Deze foto is genomen tijdens receptie en diner in Holel De Kroon op 16-2-39, bij het 50 jarig bestaan van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub. Staande van links naar rechts, Buis, Kalsbeek, Winters, K. van Oostrum, Lampe, zittende van links naar rechts de Vries, Mollema, de Boer (voprz.), Zuidema en Verhoeve. Drie generaties hebben in het be stuur van deze ijsclub gezeten, mijn grootvader, mijn vader en later ik zelf. De heer Mollema zat als erelid achter de tafel, als medeoprichter van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub. Onlangs hebben we enkele ma len geschreven over Iebeltsje Kingma, alias Iebeltsje Kont, een wel zeer schilderachtige figuur, die in zeer verwaarloosde toestand in de omgeving van Boven en Beneden Knijpe woon de. Van een onzer abonnee's hoorden wij nu hoe die ronde naam van Iebeltsje is ontstaan. Zoals wel vaker met bijnamen gebeurt, is ook hier de scheld naam van ouder op kind over gegaan. De vader van Iebeltsje, Ate Kingma, was gezegend met de fraaie aanduiding Ate Kont en dat kwam omdat hij z'n broeken ettelijke malen liet her stellen - telkens kwam er weer een „nieuw" lapje in. Vandaar dus: Ate Kont. Vaker kwam en komt'het voor, dat een bijnaam overgaat van vader op zoon - in sommige families gaat zo'n aanduiding dan generaties en generaties mee: kreeg in achttien honderd zoveel de betovergrootvader een bijnaam, dan kon het gebeuren dat de achterkleinzoon er anno negentien een en zeventig nog mee het leven door moet. Maar van het overgaan van een naam van vader op dochter hadden we tot dusver zelden gehoord.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4