LI Biljarters onder sigaar ENAULT OSIER VOOR NAAR Sileine 3d.ranteje leeet iedereen Lezers klommen in de pen nog vermelden dat de heren Boon stra en Glimmerveen geen aanstel ling als onderwijzer aan de school hadden. Zij bezaten wel de volledige bevoegdheid, behaald aan de Rijks kweekschool die destijds aan het Schavernek stond, maar waren als slachtoffers van de crisis en het bezuinigingsbeleid van de regering slechts op vrijwillige basis als „volon tair" aan de school werkzaam. Hun herinneringen aan die tijd zullen dan ook niet alleen van prettige aard kunnen zijn. 5. Wellicht interesseert U nog de historische bijzonderheid dat me vrouw Klamstra woonde op de boerderij die indertijd stond op de hoek van Tjerk Hiddesstraat en Groningerstraatweg. Dordrecht L. Glimmerveen OMMETJES IN DE OUDE TIJD De mooie beschrijving over Omme tjes in de oude tijd, roept weer oude herinneringen op en geeft tevens aanleiding om een paar minder juiste gegevens over de feitelijke toestand te vermelden, zoals 't toendertijd was, aan de Stienserdijk. Als ik 't goed begrepen heb, gaat 't over de jaren vlak nadat „Jan met de lamp", de jonge Bontekoe had over genomen van de erven van de Wed. Fransbergen en 't cafeetje een beetje anders werd ingericht. Dit zal omstreeks 1910 zijn geweest. Maar in die dagen stond het huis van de heer Zandstra er nog niet. Wel stond er, aan dezelfde kant van de weg, eenzaam 't huis waarin een paar jaar geleden de heer Boersma woonde en dit is ten behoeve van de Dammelaan weggebroken. Des tijds werd het bewoond door de heer S.S. Boelstra, rustend land bouwer. De brede sloot, welke van daar naar de Dokkumer Ee liep heette „de Oude meer", en niet Kalkvaart of Kalksloot. Deze laat ste liep, even voorbij de Bilgaarder- dijk, vanaf de Stienserdijk naar de Ee. (Zie mijn vroegere beschrijving). Nu nog even over de „tuunpliesie" van de Kleine Bontekoe. Deze was toendertijd omstreeks vijftig jaar; maar geen oostganger. Jochem Brouwer is bijna zeker nqoit buiten Friesland geweest. Hij woonde met.z'n oude moeder, die jaren lang „bollerinster" is geweest in een heel klein huisje, even voorbij de tegenwoordige be schuitfabriek van „Turkstra". Daags werkte hij op de graanmolen ,,'t Lam" van Vosman aan de Wes tersingel. (Daar zal hij misschien wel eens een slag met de „meelpüde had hewwe"). In de tijd van de eerste wereldoorlog stierf z'n oude moeder en belandde Jochem in 't oude liedenhuis aan de Haniasteeg, waar hij een vrij wat betere verzor ging genoot, dan hij de laatste jaren gewend was geweest! Dit heeft hij ons later nog vaak verteld. Een man met een goed hart, steeds tot hulp bereid, die vaak een verzoek tot iets, „ongeveer 45 jaar geleden, zoals U vermeldt, maar stamt uit het jaar 1935 of 1936. 2. Bij de namen ontbreekt die van de heer J. Boonstra, op de foto tussen de heer Steegstra en me vrouw Hendriks. 3. De school heette toendertijd niet „Van Sytzemaschool" maar stond bekend als „School 13". In feite waren het twee scholen, 13a en 13b, waarvan resp. de heren H. v.d. Harst en G. Steegstra hoofd waren. 4. Ter illustratie van de toenmalige situatie in ons onderwijs moge ik OUDE LOC Als antwoord op de vraag van de heer H. Hoitsma betreffende de locomotief in no. 139 kan ik U mededelen dat deze locomotief er een was uit de serie N.F.L.S. 1-10, later N.S_ 7101-7110. Het was een loc. van Duitse makelij, woog 44 ton, had een trekkracht van 4.6 ton aan de trekhaak en reed 80 km. per uur. Ze werden in 1901 in dienst gesteld en de laatste werd in 1949 uit de dienst genomen. De 5500 en 5700 genummerde loc's waren hoofdspoorloc's en deden bij mijn weten geen dienst op locale lijnen. Misschien in noodgevallen. De 5700 genummerden waren z.g. ovenverhitters en hadden voor en achter een z.g. bogiestel. Een bogie- stel is een tweeassig wielenstel dat zich net als de voorwielen van een auto heen en weer kan bewegen, onafhankelijk van de locomotief. Dit is om het doorlopen van bogen te vergemakkelijken. S.R. v. Elsloo Neede (gepens. man) De archieven van 't Kleine Krantsje zijn de laatste weken o.a. met de volgende aanwin sten verrijkt: Boeken Verhaal van de Stad Leeuwaar den door Simon Abbes Gabbe- ma, uitgave Hendrik Amama en Arent Jelmers tot Franeker 1701. Friesland in 1813 door W. Eekhoff, Uitgave W. Eekhoff Leeuwarden 1864. Twee eeuwen Leeuwarder Cou rant, Uitgave „Stichting Leeu warder Courant 147", NV Er ven Koumans Smeding, Leeu warden, 1952. Adresboek van Leeuwarden, 1932. Tijdschriften De Nederlandsche Politie, Or gaan van de Kameraadschaps- bond der Nederlandsche Poli tie, jaargangen 1943 en 1944. De Leeuwarder Gemeenschap, losse nummers uit de jaargang 1967. Fen Fryske Grown, losse num mers uit de jaren 1935 en 1936. Ansichten/Foto's Prentbriefkaart Onthulling Us Heit in 1906. Foto Tweebaksmarkt, situatie plm. 1900. Alle gulle gevers onze hartelijke dank! beantwoordde met „tot je dienst buurman of buurvrouw". Jammer dat van zijn goedheid wel eens misbruik werd gemaakt, maar hij heeft ook wel genegenheid onder vonden. Zoals met dergelijke typen vaker het geval is, vroeg de maag wel eens abnormaal veel, zo kreeg hij daags geregeld thuis, én aan de Kleine Bontekoe, en ook bij Vos man extra consumptie, waarover wel eens smakelijke verhalen gingen. Een oud Stienserdijker SCHOOLFOTO In nummer 141 d.d. 10-4-71 van Uw blad komt een foto voor van het personeel van de „Van Sytzema school" te Leeuwarden. Als een van de personen die daarop voorkomt veroorloof ik mij daarbij enkele opmerkingen te maken. 1. Bedoelde foto dateert niet van SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN - TELEF. 05100 - 20043 In een grote advertentie in de krant kunnen we tegenwoordig nog wel eens een biljartclub zien, waarvan alle leden niet alleen van een noodzakelijke keu, maar ook van een minder noodzakelijke enorme sigaar zijn voorzien. Dit is ook een foto van een biljartclub, de leden ervan zijn eveneens gewapend met een keu, maar niemand heeft een sigaar in de mond - kennelijk bestond het fijne sigarenmerk van de tegenwoordig adverterende firma nog niet, tpen deze plaat werd gemaakt. En dat is inderdaad alweer een tijdje geleden, want het etablissementwaarin deze heren biljarters zich verzameld hebben is het café van de vroeger alom in Leeuwarden bekende heer Ype Schaaf. De namen van de biljarters kennen we niet, maar zonder twijfel zullen er verschillende heren door oudere veteranen worden herkend. Bij het aandachtig beschouwen van dit plaatje zal het u opvallen, dat een van de heren met z'n keu staat te vissen in een belendend vertrek, een merkwaardige zaak voorwaar, maar het blijkt een bedriegelijk beeld: het moet een spiegel zijn, die verantwoordelijk is voor dat vreemde effect.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 4