HET VERWEERDE OUDE LEEUWARDEN PIER DE JONG: VOOR DE RECHTER Hè jou die nog kannen Populaire P.T.T. - Telegrafist OP DE GRENS VAN LEVEN EN DOOD 'f 5kleine Z^rantóje leeet iedereen Kantongerecht te Leeuwarden Zitting van Donderdag 29 Nov. OVERTREDING DRANKWET De overtreding van artikel 59 der Drankwet gaat maar al te vaak gepaard met andere niet oirbare dingen. Dit bleek ten duidelijkste bij de heden aanhangige zaak tegen P.H. te Leeuwarden, die er van wordt beschuldigd, dat hij in een perceel op het Zaailand in Augustus sterke dranken en wijnen heeft doen ver kopen door M.K. en anderen. Verdachte wordt eerst gehoord en zegt, dat er daar wel dingen gebeurd kunnen zijn, waarvan hij niets weet. Maar zoo gemakkelijk komt hij er toch niet af. Kantonrechter: „U hebt bij u een Duitsche juffrouw M.K., met wie u samenleeft. Welnu, die juffrouw ontvangt wel bezoekers en levert ze champagne tegen elf gulden de flesch. Zoo heeft iemand in enkele malen voor f 116 champagne genoten of ten minste schuimenden drank, welke er voor moet doorgaan. Verdachte ontkent de gelden ont vangen te hebben. Dat de juffrouw een paar vrienden had, die ze wel eens trakteerde, moet hij toegeven. Als eerste getuige wordt gehoord de heer Joh. Glastra, rechercheur te Leeuwarden. Hij deelt mede, dat in bedoeld perceel op het Zaailand sinds eenigen tijd de uit Amsterdam gekomen verdachte verblijf hield. Al spoedig trok het de aandacht, dat er een eigenaardige toeloop van bezoekers was. Het scheen, dat er drinkgelagen werden gehouden, waarom een scherp onderzoek volg de. Hierbij werden tal van flesschen met alcoholische dranken in beslag genomen, die thans ter terechtzit ting aanwezig zijn. Verdachte er kende tegen den rechercheur, dat hij er in zekeren zin mee op de hoogte was. Als tweede getuige komt voor Ber tha Murall, een Duitsche juffrouw, thans te Harlingen, die een tijd lang bij verdachte aan huis is geweest. Vroeger woonde ze naast hem in een cabaret. Een buitenman kwam Donderdags avonds nog al eens bij haar om met haar champagne te drinken. Ze waren ook wel boven. De twee of drie flesschen werden berekend te gen elf .gulden, welk geld ze aan de andere juffrouw en ook wel aan verdachte afdroeg, hetgeen verdach te erkent. Ambtenaar: U is een Duitsche en als u er prijs op stelt om de Neder- landsche gastvrijheid te blijven ge nieten, zal u toch uw leven moeten veranderen. Derde getuige is een 50-jarig buiten man. Kantonrechter: Het is een schandaal, dat u hier bent. Naam en eer treedt u met voeten. In twee weken voor f 120 champagne op te drinken..., dat is toch meer dan kras en dat voor een getrouwd man uit ern- stigen kring. De vragen in verband met boven staande moet hij bevestigend beant woorden. Vervolgens komt voor M.K. een 31-jarige Duitsche juffrouw. Ze er kent, dat ze bij verdachte leefde op het Zaailand en deelt mede, dat de buitenman en ook een stedeling elke veertien dagen bij hen kwamen. Ze kregen champagne en koffie; de laatste gratis, maar de eerste werd betaaldDe gelden deelden we samen. Vervolg op pagina 7 Plaatjes als dit van het Schoenmakersperk tussen het Perkswaltje en de Perkstraat, zijn er tientallen te maken in het verweerde oude Leeuwarden. Overal in de binnenstad vinden we panden, die zwaar door de tand des tijds zijn aangetast. Op een restauratie of verbete ring behoeven we vaak niet te rekenen: er liggen nog verschillende plannen voor het aanleggen van nieuwe wegen op uitvoering te wachten en in het kader van die plannen zullen zeker nog veel huizen moeten worden gesloopt. En dan ook die, welke we hier hebben gefotografeerd - er is ook een plan een brede verkeersweg aan te leggen van de nieuw aan te leggen verkeersweg tussen Noorder- en Groeneweg naar het centrum van de stad, richting Gouvemeursplein dus. Niet bekend is het, wanneer dat plan wordt uitgevoerd - tot zolang zullen panden als deze wel rustig kunnen blijven verweren tot het moment van instorten komt. 1786 4 Jan. Verkoop der ongemeen groote heerenhuizinge genaamd De naa- kende mannen aan de zuidzijde van de Zuiderhaven te Harlingen. 1786 21 Jan. Aanbesteed het vergrooten van de luifel der stadsboterwaag te Leeuwarden, alsmede het maken van een kraan. 1786 17 Febr. De magistraat van Leeuwarden resolveert om de Joden, die in de stad geen 5 jaar hebben gewoond ofte bij andere wegen daartoe geen permissie hebben bekomen, te doen delogieeren en dat ook geen vreemde Joden hier zich mogen nederzetten zondereen bewijs van ordentelijk bestaan, alles met het oog op het toenemend aantal Joden, alhier na toevloeijende onder welke vele van een slordig be staan, waarover zelfs de parna- sijns der Joodsche gemeente bij requeste hebben geklaagd. 1786 8 Maart Tot een jaar tuchthuisstraf ver oordeeld Jacob Rinkes Post te Oudega (H.O.), wegens het ver scheiden malen roepen: Oranje boven.'jimme dievels, waar binne jimme dievels van het vrijcorps; in de herberg en ten huize van H. Ekkringa te Koudum. 1786 20 Mei Verschenen bij A. Jeltema te Leeuwarden: Morgendroom van Lieuwerts betrekkelijk den met reikhalzen tegemoet gezien wor dende z.g.n. corporaaltjesdag of stemdag der burgerofficieren te Leeuwarden. 1786 6 Juni Tot 3 jaar tuchthuisstraf veroor deeld de militair Johannes Ant- honius Hartog uit Nassau-Siegen, omdat hij de Roptazijl bij een aanval met blanke sabels door den executeur c.s. van Barradeel zich had verzet. Een andere Nassauer Anthoon Julgers om dezelfde reden gegeeseld en 3 jaar gebannen. Oudere veteranen van de PTT heb ben hem natuurlijk nog „kannen" maar ook vele niet-PTTers zullen prettige herinneringen bewaren aan de heer Pier de Jong, de telegrafist van het PTT kantoor te Leeuwarden, die in 1937 op de nog jonge leeftijd van een en vijftig jaar overleed. De heer De Jong was geboren in 1885 in Sint Anna Parochie. Op z'n twintigste, in 1905, kwam hij als tijdelijk hulptelegrafist in dienst op het kantoor te Leeuwarden, waar in augustus 1907 zijn vaste aanstelling volgde. In 1906 werd de heer De Jong bevorderd tot telegrafist. In verschillende secretariaten heeft de heer Pier de Jong zich zeer ver-^ dienstelijk gemaakt. Zo was hij secretaris van de afdeling Leeuwar den van de Centrale Bond van Post- Telcgraaf- en Telefoonpersoneel en secretaris van de Leeuwarder afde ling van de Hora, het Herstellings oord voor Rijksambtenaren. Verder zette de heer De Jong zich ook in voor de jeugd, met name voor de Kindervereniging van de Transvaalstraat en omgeving, die in vroeger jaren zo'n grote activiteit ontplooide.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 5