mm n 5 't Zaailand oftewel „Het Plein" M. ra. 5i/ei>ie 3irante/e leeót iedereen LEVENDIG CENTRUM VAN VERMAAK IN VROEGER JAREN Weinig stadsgedeelten hebben in een betrekkelijk korte tijd zulke ver anderingen ondergaan als het Wil- helminaplein met de daar langs lopende straten: het Ruiterskwar- tier en het Zaailand. 't Plein, eens een speelplaats voor de opgroeiende jeugd, waar voet ballen en sneeuwbalgooien was toe gestaan, is nu één groot parkeer terrein. Het staat, vooral gedurende de werkdagen, vol met auto's, vol „blik" zegt de moderne mens. Voor de pas aangekomen automobilist is er, om zijn wagen te plaatsen, haast geen plekje te vinden. Ook honder den fietsen, waarvan de berijders in de stad moeten zijn, vinden er in fietsrekken een plaats. Stadsauto bussen voor het vervoer van then- sen naar de buitenwijken van de stad, rijden af en aan. Ook het Ruiterskwartier en enigs zins het Zaailand, zijn van stille wandelwegen veranderd in drukke loop- en koopstraten. Grote zaken als Vroom en Dreesmann, Hema, Burmann en C. en A. hebben nu, net als op de Nieuwestad ingangen aan het Ruiterskwartier. Welk een ander beeld gaf dit stuk Leeuwarden zo'n vijftig, zestig jaar geleden! DIE GOEIE OUWE TIJD Laten we ons eens in verbeelding verplaatsen in, wat men zo graag noemt „die goeie oude tijd" van vroeger. Voor het hotel Amicitia, waar nu de God van de handel „Mercurius" staat, was een klein pleintje waar karrijders stonden die de verbinding onderhielden tussen de stad en de dorpen ten zuiden van Leeuwarden. Door honden werden hun karren getrokken. Sqms hadden die dieren een hele vracht. Dat kon je dan zien aan hun tongen die ver uit hun bekken hingen. Ze hadden een zwaar leven: uit die tijd stamt zeker het gezegde „een honden leven". Achter het karrijders-pleintje was eertijds een door ijzeren hekken ingesloten kleine tuin. Hier is heel vroeger de veemarkt geweest; daar om spreken oude Leeuwarders nog wel van Oude Veemarkt, wanneer ze het Ruiterskwartier bedoelen tussen Wirdumerdijk en Bargesteeg. In deze tuin stonden een paar tuin banken waarop vaak oude manne tjes zaten, zeker verhalen opdissend van: hoe in hun jeugd Leeuwarden verkeerd, met als gevolg een vloed van onkerkelijke woorden van de sergeant. Indrukwekkend waren de parades op 't Plein. Door huzaren te paard met hoge berenmutsen op was dan de paradegrond afgezet. Het was een militair schouwspel om nooit weer te vergeten. De jaarlijkse para de op het Rode-Plein in Moskou tier-Lombardsteeg - dan gaf hij de koper gratis les om de fiets te leren berijden. Dit was niet voor iedereen zo gemakkelijk. Rare capriolen kreeg je er soms te zien. Vooral de dames in de lange rokken hadden het, bij een beetje wind, lang niet gemakke lijk. De tijd, dat het voor een vrouw niet eerbaar was zich op een fiets te er uitzag, voorzien van poorten en doorkruist met mooie grachten waarover leuke bruggetjes. Waar nu het busstation is begon eigenlijk 't Plein. Feestelijkheden als kermis, de viering van Koningin nedag met tot slot vuurwerk en verder parades hadden hier plaats. Dan was het stille plein vol met mensen. Ook waren er op 't Plein wel sol daten aan het oefenen. Het links-om, het rechts-om en het nog moeilijker: links in de flank of rechts in de flank bracht nog wel eens moeilijk heden mee. Het „spul" liep dan Leeuwardeft Plantsoen met Wilhelminaplein. was er niets bij. Strijdlust schitterde uit de ogen van de officieren, zo ook uit die van de soldaten. Voor de hoge officieren werd gedefileerd, maar ook voor de ouwe Oostgangers die, in strakke houding midden op 't Plein stonden. MORES GELEERD Er waren onder hen die in Atjeh de Atjehers mores hadden geleerd, Me dailles versierden hun borst. 't Plein werd ook gebruikt voor wie het fietsen nog moesten leren. Had men een fiets gekocht bij de fiets handelaar Smit - hoek Ruiterskwar- vertonen was toen al voorbij. Waren er geen feestelijkheden op 't Plein, dan werd deze ruimte in beslaggenomen door de opkomende jeugd. Natuurlijk stond dan voet ballen op het programma. Spelers, die haast dagelijks dit spel beoefen den waren Henny Snijder, altijd vol leuke humor, Attie van der Velde, Nunne Schreinhout en de beide van Duysen's. Allen zijn, zover ik weet, reeds vertrokken naar „the great unknown" het grote onbe kende. Was de winter zo streng dat een sneeuwkleed het Plein bedekte, dan was het om raak sneeuwbal gooien. Onze school, van de heer Boersma, in de Schoolstraat, bond dan de strijd aan tegen de H.B.S.ers. Hevig kon het dan toegaan. Het Ruiterskwartier liet zich in die jaren zien met haast huis aan huis café's. Het gezellige café van Hoog kamp herinner ik mij nog best. Het stond op de plaats waar we nu V. en D. vinden. Het was daar een gezellige boel, die stamtafel was altijd bezet. Mannen als school meester Mollema en coupeur Valk hof van de luxe kleermakerij Plan- tinga, stille zijde Nieuwestad, heb ben daar zeer zeker gezellige uurtjes doorgebracht. KLANDIZIE ER UIT... Slechts enkele café's hebben zich aan het Ruiterskwartier kunnen handhaven. Toen de Veemarkt er vertrok was zeker de klandizie er uit. De overkant, het Zaailand, heeft in de loop der jaren, niet veel verande ring ondergaan. Slechts herinner ik mij het caférestaurant „Proeskie", waar de Zuivelbank voor in de plaats gekomen is. Naast dat res taurant was de goudsmederij van de heer Attema. Zijn prachtige „Sint Bernhards honden" werden door iedereen bewonderd. De Stadsspaarbank is in uiterlijk niet veel veranderd. Maar de hoek er tegenover wel. Het Burgerwees huis heeft plaats moeten maken voor het fraaie kantoor van de Waterleiding. Tot afscheid hebben de Duitsers het weeshuis in brand gestoken. Tenslotte werd de bovenbouw van de H.B.S. met een verdieping ver rijkt. Zo heb ik een en ander, over het Wilhelminaplein en haar omgeving, uit m'n geheugen opgediept en ik hoop nu dat andere lezers van 't Kleine Krantsje de pen grijpen om ook eens wat te vertellen over de veranderingen die in het hart van Leeuwarden hebben plaatsgegrepen. J.C. van DAM Pi n Het Wilhelminaplein vroeger: levendig centrum van vermaak.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 5