LEOVARD DE RUBRIEK VAN RUSSISCH Zojuist enthousiast in 't Pilotenes- pel van een reis door Rusland terug gekeerd goochelaar Ritsko van Vliet, volgens z'n zeer artistiek uitgevoerde briefpapier „member of several in ternational magie clubs en ex-chef de reception van het Rembrandt Hotel NV te Noordwijk aan Zee". Van Vliet, die de laatste tijd met z'n charmante vrouw Judith op treedt in een „magie coctail show", kreeg in het Circus Meseum in Leningrad uit handen van directeur Alexander Lewin een boek over „Tovenaars van vroeger en Gooche laars van de huidige tijd", waarin hij tot zijn grote verrassing z'n eigen foto vond, een fraaie actieplaat, waarop hij sterk stukje goochelen staat weg te geven. Andere hoogtepunten van deze reis: bezoeken aan het Oude en het Nieuwe Circus in Moskou en tal van gesprekken met Russische ar- tisten. Dit laatste was mogelijk, doordat Ritsko in z'n studie van de Russische taal al een eind ge vorderd is. Op zijn briefpapier staat dan ook naast Ik praet Frysk - Ich spreche Deutsch - 1 speak English en Je Parle Francais _j&- loJrój/tec/)fo^CCHAC en u begrijpt wat dat betekent. Overigens: toen een Rus er zijn verbazing over uitsprak, dat Van Vliet hem zo slecht verstond en opmerkte: er staat toch op je brief papier „Ik spreek Russisch" ant woordde Ritsko, in het Russisch uiteraard: „Zeker, er staat, dat ik Russisch spreek, maar er staat niet, dat ik het ook versta..." VOLLE FRIESLANDHAL „De hele Frieslandhal loopt vol: nu met standhouders, straks met bezoekers". Ziehier een opmerke lijke kreet in advertentie van de Stichting Recreana, die van 25 tot en met 29 maart voor de zevende maal deze spectaculaire tentoon stelling gaat organiseren. Wie dat leest van die volle Frieslandhal is geneigd aan overdrijving te denken, maar telefoontje aan volijverige Re- creana-voorzitter R. Prins leerde ons, dat voor deze nieuwe tentoon stelling inderdaad een record-be langstelling bestaat. Dus stellig straks weer méér standhouders en méér bezoekers en zeker een zeer grote kans op volle Frieslandhal! VREEMD Sommige ongelukken zijn zo vreemd, dat je er nog om kan lachen ook. Chef-fotoredactie van de Leeuwarder Courant Peter Boon stra vertelde ons, dat hij eens met z'n auto een onverhoeds van koers veranderende bromfietser aangere den had. „Die brommer reed ge woon een meter of vijf door, de man kwam op m'n motorkap te recht, kwakte toen vooruit en land de precies op z'n brommer. Toen keek ie hoogstverbaasd achterom, omdat hij merkte, dat z'n achter wiel dubbel lag..." WACHTKAMER Hoorden een mooi verhaal van een bedrogen echtgenoot, die onver hoeds thuis kwam, op z'n slaap kamer een kast opende en daar een spiernaakte kerel zag staan. „Wat doe jij hier?" vroeg de heer des huizes vrij onnozel. „Ik sta oppe trem te wachten..." antwoordde die blote droog. GEBOEFTE „Politie in Leeuwarden rolt jeugd bende op. Met de arrestatie van een zevental jeugdige Leeuwarders heeft de gemeentepolitie een groot aantal diefstallen en inbraken opgehel derd". Berichten als dit van de vorige week kunnen we de laatste jaren herhaaldelijk in de plaatse lijke kranten tegenkomen. Dan rijst de vraag: is Leeuwarden een zo criminele stad, huist er hier meer jeugdig geboefte dan in steden, die in grootte met Leeuwarden vergelijkbaar zijn? De man, die ons daar een deskundig antwoord op kan geven, Commissaris van Politie H. Postma: „Helemaal niet. Het is overal hetzelfde. Overal heb je het verschijnsel van de jeugdcriminali teit, jongens van zo'n vijftien tot drie en twintig jaar, die zich bezig houden met het lichtere werk. Het liefst werken ze in groepen, soms met verschillende combinaties. Dat is zeker niet alleen in Leeuwarden zo, het is overal hetzelfde beeld". Mooi, buurmans leed troost, zullen we dan maar zeggen. En maar hopen, dat het blijft bij wat de Commissaris betitelt met „het lich tere werk". Overigens hebben we hier niet zo lang geleden de nog nooit opgehelderde moord op het oude vrouwtje Hinke IJsselstein ge had. Maar dat is misschien het werk van meer geroutineerde oudere krachten geweest... KLEINE CARANSA Vroeger hebben ze hem wel de Friese Zwolsman genoemd, tegen woordig hoor je wel eens van de Kleine Caransa, maar zelf heeft hij een meer bescheiden betiteling bij de hand: „De incarnatie van Dove Jelle" en de oudere lezers moeten weten wie Dove Jelle was - Jelle Huisenga uit de Gouden Bril op de hoek van de Nieuwestad en de Sint Jacobsstraat. Kwamen er klanten in z'n zaak, dan kon Jelle ze best op slag de deur uitwerken: „An jou vekoop ik niet!" Door zich zelf op te hangen eindigde het leven van deze kleurrijke figuur. Maar terzake: de Friese Zwolsman, alias de Kleine Caransa, alias De incarnatie van Dove Jelle heet Melis van Seijen en één ding heeft hij in ieder geval met Zwolsman en Ca ransa gemeen: hij is herhaaldelijk in het nieuws, eergister omdat hij een grammofoonplatenmaatschappij heeft opgericht, gister omdat hij die maatschappij verkocht, vandaag om dat hij een drukkerij heeft gekocht, morgen omdat hij die drukkerij dan weer verkoopt. Nieuwste ontwikkeling rond deze onbetwist boeiende Leeuwarder: hij start op 1 februari in samenwerking met Miedema Pers in het pand Naauw 5 (hoedjes van Bomeij) een zaak in wandversiering, grammo foonplaten, nieuwe en antiquarische boeken, kinderspeelgoed en speciale kaarsen, aldus een heel sortiment. „Je moet altijd zoeken" zegt Van Seijen, „want het wordt de komen de jaren boksen, dat verzeker ik je. In vergelijking met een paar jaar geleden moet je tegenwoordig dub bel zo hard werken voor het be reiken van dezelfde winst". De nog zeer onlangs door de heer Van Seijen aangekochte drukkerij Holfa van de Eewal (herdoopt in Laurens Janszzoon NV) is net de vorige week verkocht (Van Seijen: „Je kunt niet alles hebben"), maar het antiquariaat De Gouden Eeuw in de Breedstraat büjft hij aanhou den - dat heeft blijkbaar een bij zondere plaats in z'n hart. WONDERLIJK „Een wonderlijke wereld tegenwoor- dit", zei ons de niet meer zo jonge heer Jansen. „Ik drink nog wel eens een kopje koffie in een hotel. De obers willen dan nog wel „me neer Jansen" zeggen, maar kom ik, op weg naar het toilet, toevallig de huisknecht tegen, dan klinkt je een „Ah Jansen!" tegemoet... TEMPO Een dezer dagen oud-burgemeester Van der Meulen zich over de Sta tionsweg zien voortbewegen op een zeer sportieve fiets - wel geen race fiets, maar het scheelde toch niet veel. Hij wordt, het kan ook moei lijk anders, ouder en grijzer, dach ten wij. Z'n tempo lag ook nogal wat lager dan in z'n burgemeesters- tijd, toen hij 's morgens vroeg op een minder sportieve fiets door de binnenstad placht te racen om toch maar op tijd op het stadhuis te zijn. jfsaemmaastmaia tjö® MOEKE VRAGE Twee jongkerels van een jaar of twintig in Cinema bij film Blue Mouvie: „Wat doen ze nou, Durk?" Antwoord van Durk „Dat must dien moeke vrage..."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1971 | | pagina 6