STORIE ELFSTEDENTOCHT TWINTIG JAAR GELEDEN Eerste officiële tocht Dodelijke ongelukken Allemaal list en bedrog kleine ^^.rantóje ieeet iedereen wonden aan hun tenen. Hun dood wierp een zware schaduw over het sportieve succes van dit evenement, waaraan bijna vijfduizend rijders hadden meegedaan. Winnaar in de wedstrijd werd nu weer een Fries, net als in 1929 (Karst Leemburg), in 1933 (Abe de Vries) en in 1941 (Auke Adema) en wel de Weidumer slager Sietze de Groot, die de race in de record tijd van acht uur en vier en veertig minuten volbracht. Voor de eerste maal ontstond er nu vlak voor de streep een beslissende race om de triomf; voor Dirk de Jong uit Hui- zum, die tweede en Jan van der Bij uit Julianadorp, die derde wer den, kwam er dan ook dezelfde tijd op het papier. De race van nu precies een kwart eeuw geleden, verreden op de sner pend koude achtste februari, heeft een zwarte bladzijde gebracht in het Logboek van de Friese Elfste dentocht; tientallen toer- en wed strijdrijders bezondigden zich aan ernstige overtredingen en na een maanden durend onderzoek kende het Elfstedenbestuur de eerste prijs toe aan de man, die als vijfde aan de voet van de Oldehove was ge arriveerd, Jan van der Hoorn uit Ter Aar. Aan zijn vier voorgangers, Joop Bosman uit Breukelen, Klaas Schipper uit Steenwijkerwold, Jeen Nauta uit Wartena en Jaap Wynia uit Edens werden geen prijzen uit gereikt. HOOP VERLOREN Nu het al zo lang geleden is, dat de laatste Elfstedentocht gehouden werd (18 januari 1963), hebben veel mensen de hoop verloren, dat er ooit nog eens een tocht zal zijn. Maar niet altijd zat er vroeger tus sen twee tochten slechts een korte spanne tijds van twee, of drie of vier jaar. Na de „lentetocht" van '33 heeft het zeven jaar geduurd voor er weer een tocht kon zijn, na het evenement van '56 kwam er ook in zeven jaar geen tocht en tussen de Elfstedentochten van Coen de Koning (1917) en Karst Leemburg (1929) gaapt zelfs een gat van twaalf jaar. Komt er eindelijk weer eens een barre winter met minstens een dag of tien zeer strenge vorst, dan zal er zeker weer een Elfstedentocht zijn; de organiserende vereniging staat er in ieder geval helemaal voor klaar; het wachten is alleen op de kou. Welke problemen zo'n nieuwe Elf stedentocht zal geven; tja, dat is een andere vraag, maar problemen zullen er zeker komen. De belang stelling ervoor kon wel eens zo groot worden, dat het Elfsteden- bestuur met al die deelnemers geen weg meer weet. De laatste maal waren er al een kleine tienduizend; het zouden er straks misschien wel eens dertien- of vijftienduizend kun nen zijn...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 7