CU jou net m# p*t%£.. r XCl cine ^^Lrantcje leect iedereen Venhuis). Wij komen dan bij d« familie v.d. Kooi; had twee zoons en een paar dochters. De zoons waren Bouwe en Sippe, nu, die durfden er ook wel te wezen, wat hebben we daar wel wat mee be leefd. In 't voorjaar gingen wij altijd de landerijen in gewapend met de pols stok, wat had je toen destijds mooie brede sloten! Bouwe v.d. Kooi stond ervoor bekend, dat hij goed kon snoekestrupen, want er zat veel snoek in die sloten. Met een stokje waaraan een dun koperdraad je werd menig snoekje uit het water gehaald. Maar het was natuurlijk wel uitkijken, dat de politie Sij- brandie (Ate Geuner door ons ge noemd) of de Rijksveldwachter Elzinga, ons niet te pakken kreeg, want dan was het niet best. Verder woonden in de Paul Krueger- straat Klaas Vellinga en Bouke de Vries (zoon van Veehandel de Vries). Wat konden wij ons uitleven, vooral als het een paar nachten gevroren had; dan waren de sloten sterk met prachtig ijs en je kon maar weg rijden, kilometers ver. Wij hadden geen schoenschaatsen zoals tegenwoordig de jeugd, die heeft, wij moesten het doen op veelal een paar oude schaatsen van je voorouders. Maar rijden konden we wel. 's Zomers gingen wij zwemmen in de sloot, want een zwembad be stond toen niet. Er was er wel één, dat stond tegenover de Harlinger- straatweg, maar dat was voor ons taboe. Ook gingen wij wel varen in deze sloten, wij versierden dan een paar landhekken van een boer en bonden die aan elkaar vast en je had een vlot. Meestal kwamen wij met natte voeten thuis, maar een lol dat we hadden. Wij gaan nu nog' even terug naar de Verlengde Schrans en wel naar de sigarenwinkel „de Wildeman" van de heer Bijlstra (het is Bijlstra en niet Bijlsma evenals Radersma en niet Radema). Ja mijne heren Bijl en Jongema, ik> moest ook altijd voor mijn vader sigaren halen. Voor een dubbeltje sigaren („Vorstenlanden" heette dat merk) 5 voor één dubbeltje en zaterdags haalde ik 13 stuks voor één kwartje met een pijpje erbij. Bijlstra had één zoon, Klaas. Die is nu Prof. hier in Groningen. Bij de wagenmaker Radersma lieten wij onze kruiwagen maken, wanneer het wiel kapot was, evenals bij de smid Mebius, die zette een draad om de kap van de klomp, als die eraf was, wat nog al eens gebeurde (kosten 2 cent). Zijn dochter Fet Mebius zat bij mijn broer in de klas evenals de dochter van de chef van de politie Oosting (Tiekie en An nie) wonen nog in het ouderlijk huis in de Schrans, ook Fet woont in Leeuwarden. Wij komen dan bij de viswinkel van Rients Schootstra. Rients zat ook bij mijn broer in de klas, bij meester Bijl. Kest Brünner was ook een vriend van mij evenals Rienk Bontekoe (reeds overleden). Met Rienk heb ik heel wat avonturen beleefd. Rienk heeft eerst in het dorp Hui- zum gewoond, waar zijn vader een aardappelhandel had en is later naar de Schrans verhuisd, waar hij een groothandel had in gedroogde groen ten. Rienk had een zuster Doete; is later getrouwd met Pieter Ytsma uit Goutum en was op de school van meester Venhuis. Kest Brünner is later gezagvoerder geworden bij de Java China Japan lijn. Ik had in jaren niets van Kest gehoord, totdat ik hem in 1928 weer heb ontmoet. Ik was destijds machinist a/b van het passagiers schip „de Insulinde" van de Rotter- damsche Lloyd. Wij lagen voor de wal in Priok. Op een avond zitten wij aan tafel en er komt een marco nist naast mij zitten die mij vertelde, dat hij met verlof naar Holland ging. Hij was marconist op één der sche pen van de J.C.J.Z. Ik vertelde hem dat ik nog een schoolvriend bij Verder lezen op pagina 5 Lezers klommen in de pen Leeuwarden J.W. Vijver DE SCHRANS I Bij het lezen in 't Kleine Krantsje gaan ook mijn gedachten terug naar vroeger, ruim 55 jaar geleden. Door enkele schrijvers over de Schrans en de Huizumerlaan worden de namen niet geheel juist door gegeven. Er wordt gesproken over meester Hanen en mevrouw Metzlar van Asperen schreef over meester Haantje. De juiste naam is echter meester W.B. Haenen. Ik weet dat zo goed omdat ik daar zes jaar in betrekking ben geweest. Meester Bijl woonde naast Haenen in de Huizumerlaan. Het is nu Huize Jo hanna. Meester Bron was bij Haenen in de kost; tegenwoordig heet dat in pension. De dochter van meester Bijl was getrouwd met J. Kessler, vroeger slager op de Wirdumerdijk, waar ik ook nog in betrekking ben geweest. Leeuwarden F. Schambach-Zijlstra DE SCHRANS II In het Krantsje van 5 februari las ik het artikel van de heer Jongema. Hij heeft het over een historische optocht in de Schrans in 1913. Een foto daarvan heeft U in het Krantsje afgedrukt. Ik ging toen natuurlijk dadelijk aan 't snuffelen in de laadjes en ja hoor, daar vond ik ze, de oude foto's uit die jaren. Ik heb zelf ook mee gelopen in die optocht. Wij waren de laatste zi geuner wagen in die stoet. Op de foto no. 1 staat eerst Rimmert Bontekoe (aardappelhandelaar) dan Jan de Jong, zoon van de gemeente secretaris, no. 3, IJsbrand Bonte koe. Oom van mij, getrouwd ge weest met Sjoukje van Asperen, verder dat jonge meisje is denk ik, Betje de Vries, is dat zo, dan is dat een nichtje van mij - verder mevr. de Hoog met zoontje denk ik en liggende haar man met de twee bekkens. De liggende man met de viool kan ik niet terecht brengen. Dan de drie zittende meisjes zijn; de eerste ben ik.Meino van Asperen, dan Narda Nuys, nu mevr. Van Wijk van Breuningh, daarnaast Doet Steenhuizen. Van haar weet ik niets meer. We hadden een prachtige dag met stralend weer en een reuze succes. Hebben veel geld opgehaald voor een goed doel, maar ben ver geten waarvoor we het besteed hebben. Ik vond toen ook nog deze foto, die ik zelf zo leuk vind in oud Fries costuum, waar mijn broer Piet en zuster Anna, later mevr. Bruinsma, zo mooi op staan. Ik met nu, wat een prachtige jeugd hebben wij dan gehad. Ik kijk er met genoegen op terug. Mevr. Metzlar- Oosterbeek Van Asperen DE SCHRANS III Ik was bijzonder ingenomen met de beide artikeltjes van de heer Bijl en Jongema in het KI.Kr. van 22-1 en het wel eens veel te bont. Meester Bijl was nogal vrijgevig met het toedienen van strafwerk, 100 a 200 regels was normaal, doch ge woonlijk werd het niet ingeleverd. Meester Bijl was toch wel een goeie leraar; maar wij waardeerden dat in die tijd niet. Hij gaf ons ook natuur kundeles en van hem heb ik dé wet van Archimedes geleerd. In de lagere klassen heb ik gezeten bij juffrouw Zendijk, juffrouw Hes- linga (de Knieptang) en bij meester In de Zuiderstraat woonden o.a. Albert en Ate de Groot, Wietze, Gerben en Wop Beetstra; even ver der in de Paul Kruegerstraat woon den Agaat en Allard van Huistede, Agaat is later getrouwd met Hennie Buis, een zoon van de Brandstof- fenhandel voor in de Schrans. Dan krijgen we Reinder, Dirk en Pieter Steenhouwer, wiens vader daar een timmerwinkel had. Ver volgens Janke en Sietze Jagersma (waren op de school van meester 5-2-'72 en wil hier ook nog enkele regels aan toevoegen. Ik woonde van plm. 1906 tot 1933 in de Zuiderstraat, later aan de nieuwe weg met mijn broer Klaas (voor enige jaren geleden overleden). Ja, wat hebben we daar in onze jeugd een lol gehad. Wij waren op school in de Schoolstraat bij meester Harts, Kaaie Harts werd hij door de lieve jeugd genoemd. De zevende klas bracht ik door bij meester Bijl en dan maakten wij Scheepvaart en in de vijfde klas Franse les van meester Slim, maar dat heeft niet zo lang geduurd, want ik was daar niet zo goed in. Bij mij zaten in de klas Maaike Tiemstra (inderdaad een mooi meis je, evenals Grietje de Hoo) Rienk Bontekoe, Jaap Westra, Hans Faber, Jo Heij, Klaas Kuperus en ik zou nog wel veel meer namen kunnen noemen, maar ik ben bang, dat het dan geen Kleine Krantsje maar een grote krant zal worden. DE KOEBRUG In het laatste nummer van 't Kleine Krantsje veronderstelt U dat de Koebrug z'n naam dankte aan de koeien die de brug passeerden om in het Nieuwland te grazen. Mijn gedachten gaan echter in dit ver band uit naar de zaterdagse vee markt, die rond 1600 gehouden werd aan de Zuidzijde van de Nieuwestad, in de buurt van de latere Lange Pijp. Zie hiervoor tekening no. 44 in „Album Leeuwarden 1600" door Hans van der Horst. Ik weet natuurlijk niet of mijn ver moeden juist is, maar m.i. kon er best eens verband bestaan tussen de benaming Koebrug en deze vee markt. herken ook nog Henny v.d. Vegte, staande en zittende de eerste van links, Douwe v.d. Kooy en Mol. Dan is er nog eentje van een op tocht door het dorp Hüzum van de bewaarschool waar ik met het x naast loop, verder nog heel vele bekende gezichten: Van Wijk en Oosting, die dikkerd, waar Mr. Bijl het al over had. Wat een genoeglijk feest in zo'n dorp, de vlaggen uit. Als ik dit alles nu weer eens be denk op m'n oude dag en vergelijk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 4