tZCl eine Sirantóje leeót iedereen EEN PRACHTIG BOEK Helaas, een foto van deze prachtige houtzaagmolen uit Berlikum komt niet in het boek .Molens van Friesland" voor. Al voor de laatste oorlog is dit monument afgebroken. Bijna honderd jaar, van 1843 af, heeft deze molen z'n wieken laten wentelen. groter formaat, ook nog eens in kleur afgedrukt. Bladerend in dit prachtige werk, dringt ongetwijfeld een steeds sterker wordend gevoel van teleurstelling bij de lezer op bij het besef, dat er door het verdwijnen van honderden en nog eens honderden molens zo on noemelijk veel schoons voor Friesland verloren is gegaan. Wanneer we in het hoofd stuk Molenbestand in de twintigste eeuw lezen, dat de stad Leeuwarden in 1787 niet minder dan 26 bedrijfsmolens telde (4 olie molens, waarvan 1 ook eik- en cementmolen was, 5 hout-, 3 zeemleer-, 5 pel en 8 roggemolens, alsmede 1 snuifmolen) en dat er hier in 1819 nog 22 in werking zijnde bedrijfsmo lens konden worden geteld, moeten we wel mismoedig het hoofd schudden bij het tellen van de schamele res tanten van vandaag. Welge teld zes „Leeuwarder" mo lens komen er in het boek voor en dat zijn dan zonder uitzondering molens van buiten het stedelijk gebied: de Bullemolen onder Lek- kum, de monnikmolen aan het Kalverdijkjede van zijn wieken beroofde pol dermolen aan de Nauwe Greuns, de molen op het recreatieterrein De Froske- pölle en de beide spinne- kopmolentjes onder Barra- huis. Van al die tientallen be drijfsmolens van de stad zelf bleef er dus geen enke le bewaard - allemaal zijn ze verdwenen, de indruk wekkende oliemolens aan het Vliet, de schilderachti ge houtzaagmolens aan de Harlinger Trekvaart en de Dokkumer Ee. Natuurlijk blijft het zinloos napraten, maar wat zou het fantas tisch zijn geweest, wanneer het monument, dat het langst stand gehouden heeft, de houtzaagmolen bij de Houtpolle aan de Dokkumer Ee niet was ver brand, maar was gerestau reerd en nu als een gewel dige blikvanger bij de rond weg had gepronkt. Hoé mooi dit was geweest blijkt duidelijk uit dit boek, uit de zo goed getroffen foto's en uit de waardevol le beschrijvingen van de molens, die gelukkig wél voor dit gewest behouden konden blijven. Een boek dus, dat het waard is om het te bezitten. Het is ver krijgbaar in de boekhandel en het kost f 29.50.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 7