HET ZWEMBAD „DE GROOTE WIELEN" Grepen uit de geschiedenis Het oprichtingskapitaal bleek f 2370.- te hebben bedragen, waar- vah al spoedig f 800.- in aandelen was geplaatst. De exploitatiereke ning liet dat jaar aan uitgaven een bedrag zien van f 193.10 1/2 en aan inkomsten f 499.58 1/2 (men werkte nog met halve centen) zodat er een overschot was van f 306.48, hetwelk werd aangewend o.m. voor de uitloting van 5 aandelen, voor rentebetaling en voor afschrijving op de kapitaalrekening, welke werd teruggebracht tot f 2165.-. De eerste zwemwedstrijd werd ge houden op 28 augustus 1904. Be doeld was een openbare zwemwed strijd en om de kosten te dekken zou entreegeld worden geheven. De burgemeester van Tietjerksteradeel, in welke gemeente de inrichting was gelegen, wilde daarvoor echter geen vergunning geven. Gelukkig kwam men op het slimme idee om dan maar een onderlinge wedstrijd te organiseren, het entreegeld te laten vervallen en door de verkoop van bonnen voor een extra bad, zij het voor een zonnebad dan wel voor een bad in Wielenwater, de nodige extra inkomsten te verkrij gen. De wedstrijd was een succes en de winnaars werden beloond met een medaille. Een gratis abonnement voor 1905 werd gegeven aan een bejaarde deelnemer, de lantaarnop steker Timmermans uit Leeuwarden- Deze had weliswaar voor de af te leggen afstand dubbel zoveel tijd nodig gehad als de prijswinnaars, maar de oude man moest toch voor zijn jeugdig élan worden beloond, vond men... STIJGENDE INKOMSTEN Het bleef goed gaan. De inkomsten stegen van jaar tot jaar en vanzelf sprekend daarmede ook de uitgaven. De overschotten werden ieder jaar ten volle in het bedrijf gestoken voor het aanbrengen van verbete ringen en uitbreidingen. De vloot van roei- en zeilbootjes nam toe en de aanleg van een haventje naast de inrichting kwam tot stand. Het verwijt, in de eerste jaren nog wel eens gehoord, dat de vereniging een „onder onsje" was van de leden van de commissie, die haar niet geheel belangeloos exploiteerden, was volkomen ongegrond. De drie bestuursleden, die de algemene lei ding hadden en de 7 of 8 commissa rissen, die bij toerbeurt de dagelijk se controle ter plaatse uitoefende, hebben zeer veel van hun tijd en werkkracht moeten geven om de zaak in het goede spoor te houden. Wie de lijvige notulenboeken uit al die jaren eens doorleest, zoals schrij ver dezer regelen heeft gedaan, weet, dat zulks niet vanzelf ging en dat de exploitatie van de inrichting tal van problemen en probleempjes schiep, die om oplossing vroegen en die vele beslommeringen met zich mede brachten. Bestuur en commissarissen zullen in al die jaren een voldaan gevoel heb ben gehad, als zij de resultaten van hun werk beschouwden, maar dat was dan ook hun enige beloning. ENKELE FEITEN Wij kunnen hier niet van jaar tot jaar de geschiedenis van het zwem bad Grote Wielen volgen. Dat zou te eentonig worden, maar om zijn gestadige groei en bloei te demon streren willen wij toch van een paar jaren tussen 1904 en 1935 enkele feiten en vergelijkende cijfers geven. 1907. De heer H. Swart trad af als secre taris. Het bestuur werd toen als volgt samengesteld: Hk. Albers bleef voorzitter, J. de Boer Gzn tot nu toe penningmeester werd secretaris en A. Cohen werd penningmeester. Tot 1920 zou dit bestuur onge wijzigd blijven. De baten in 1907 waren f 828.- en de uitgaven f 631.-. Batig saldo dus f 197.-. De oprichtingsschuld der vereniging bedroeg nog f 1000.-, waarvoor inmiddels hypothecaire zekerheid op de inrichting was ge geven. 104 aandelen van f 10.- stonden uit. Het aantal abonnees was 126; 267 extra baden waren genomen, 441 maal een boot ver huurd en 65 maal vistuig. SLECHTE NAZOMER 1913. Dit laatste jaar vóór de eerste wereld oorlog had een slechte nazomer, hetgeen uiteraard de resultaten na- dellig beïnvloedde. Niettemin was er een positief saldo van f 433.- bij een inkomstenbedrag van f 3946.- en totale uitgaven van f 3513.-, waaronder begrepen uitbreidings- kosten voor 6 kamertjes, aanschaf fing van 3 nieuwe bootjes, 2 grote fietsrekken, betere walbeschoeiing, aanschaffing zuurstofkoffer, dienst kleding voor het personeel enz. enz. De vloot bestond nu uit 2 grote zeilboten (de Claudius Civilis en de Juliana) 12 kleine zeilboten en roei boten, alsmede 2 z.g. damesboten. Er waren 376 abonnees ingeschre ven, 868 extra baden waren ver kocht, 1515 maal een boot ver huurd en 325 maal vistuig. Het aantal leden was gestegen tot 99. Het laatst uitgegeven aandeel had het nummer 224 en de oprichtings schuld was geheel afgelost. Het zwembad was ook weer (sinds 1911) opengesteld voor dames op bepaal de uren van de dag. Het personeel bestond in 1913 uit 5 personen, te weten een instruk- teur-badmeester, een badknecht, een bootknecht, een administrateur en een badvrouw voor de dames uren Hun salarissen waren respectievelijk f. 10.-, f. 8.-, f. 7.- en f. 5.- per week gedurende het seizoen. Tij dens de wintermaanden (oktober t/m april) moesten deze mensen zelf maar zien hoe ze aan de kost konden komen. Voor zover moge lijk en nodig werden ze daarbij echter wel geholpen. Als wij de instructies lezen, die voor ieder van hen waren opgesteld, dan moesten zij voor hun loon heel wat doen en behalve de badvrouw en de admi nistrateur lange dagen van 12 tot 14 uur op de inrichting aanwezig zijn, ook zondags en om beurten des nachts ter bewaking. De enige socia- DOOR DRS. C. N. DE BOER le maatregelen, die getroffen wer den, waren de verschaffing in bruik leen van een fiets en een ongevallen verzekering ook buiten diensttijd. Maar zo waren nu eenmaal de toe standen op de arbeidsmarkt van die dagen. 1919. Gedurende de oorlogsjaren was het de Grote Wielen in financieel op zicht niet slecht gegaan. De stijgende lijn in de gehele exploitatie bleef doorgaan. Ieder jaar kwamen ver nieuwingen en verbeteringen tot stand en werden de aktiviteiten op het gebied der zwem- en aanverwan te sporten ruimer en veelvuldiger. Een waterpolo-club werd gevormd, alsook een reddingsbrigade van „Eerste Hulp bij Ongelukken". Steun werd gegeven aan een ver eniging zich noemende „De kleine Watersport", die zich bezig hield met het maken van kleine model bootjes. Het was verbazingwekkend om op een in de Harmonie gehou den tentoonstelling te zien, welk een vaardigheid in het knutselen bij jongeren en ouderen daarbij tot uiting kwam. De vereniging was opgericht op instigatie van de heer Stoffels, die ook haar voorzitter was. GEEN DAMESBAD Pogingen om een afzonderlijk da- mesbad op te richten konden helaas nog niet op voldoende medewerking rekenen en werden daarom voor lopig opgegeven. Samen met de Hengelaarsbond van Leeuwarden, werd getracht tot wateraankoop te komen en tot een verbod van net- visserij op de Wielen, waardoor visteelt mogelijk zou worden en een waar dorado voor hengelaars zou kunnen ontstaan. Dit waren slechts enkele van de vele aktiviteiten, die door het bestuur van de Grote Wielen werden ont plooid. Sommige bleken een succes, andere faalden of konden om één of andere reden niet of nog niet tol uitvoering worden gebracht. Het aantal abonnees was in 1919 inmiddels gegroeid tot 670, waar van 167 dames en 503 heren abon nees. 1813 extra baden waren ge nomen, 3219 maal een boot ver huurd en het batig saldo van de exploitatierekening bedroeg f 1960.-. -De vloot bestond uit 19 schepen en het laatst uitgegeven aandeel had het nummer 295. Aan 56 jongens en meisjes werd een zwemdiploma uitgereikt. De tijden waren echter wel ver anderd. Na de oorlog was alles veel duurder geworden en zou in 1913 een batig saldo van f I960.*' een formidabel bedrag zijn geweest, in 1919 vergden havenvergroting, springtoren, wierverwijdering, nieu we boten, zandplemping en het ge wone onderhoud reeds zoveel, dat men aan verdere uitbreiding niet durfde denken. Tariefsverhoging werd overwogen. VOORZITTER AF Een feit, dat hier zeker gememo reerd moet worden, was het aftre den in 1919, om redenen van leef tijd en vertrek naar een andere Woonplaats, van de voorzitter, de keer Hk. Albers, die vanaf het be gin in 1903 de vereniging zo voor beeldig had geleid. Op de Algemene Vergadering van 31 maart 1920, gehouden in het „Friesch Koffie huis", werd hij bij acclamatie be noemd tot Erelid. Een welverdiende beloning voor de man, die zoveel voor de Grote Wielen en voor de zwemsport in het algemeen had gedaan. Het nieuwe bestuur werd daarna als volgt samengesteld: J. de Boer Gzn voorzitter, A. Cohen bleef penningmeester en A. Rauwerda werd secretaris. De laatste werd in 1927 opgevolgd door de heer J. Meindersma. Op dezelfde vergade ring werden de volgende nieuwe tarieven aangenomen. Abonnement gehele seizoen f6.- per persoon. Extra baden 40 cent. Vacantiekaarten f 3.50. GROOT FEEST 1928. Dit was het jaar van het 25-jarig bestaan, dat met een groot feest zou worden gevierd. Er zouden onder leiding van de Noord Neder landse Zwembond, naast gewone wedstrijden, kampioenswedstrijden worden gehouden op 1000 me (er vrije slag en 200 meter schoolslag, 's Avonds zou een diner plaats vinden en een bal voor de abonnees. Van dit alles is echter door droeve familie-omstandigheden van een be stuurslid niets gekomen. De gewone gebruikelijke wedstrijden zoals de bekende „Overtocht over de Grote Wielen" vonden wel plaats. Hieraan namen dit jaar 34 dames en 70 heren deel, afkomstig uit verschil lende plaatsen van Nederland. De kortste tijd van de dames was 17 min. 32 sec., van de heren 14 min. 14 3/5 sec. De af te leggen afstand bedroeg heen en terug plm. 1000 meter. Het aantal abonnees bedroeg in 1928 300 dames en 485 heren. Bovendien waren er reeds vele ver enigingen en scholen, waarvan de leden resp. kinderen aan de Grote Wielen zwemlessen kregen en die op speciale overeengekomen voor waarden van de inrichting gebruik mochten maken. 1934. Het topjaar voor de Grote Wielen 1934 was een zeer belangrijk jaar in de geschiedenis van het zwembad Grote Wielen. De inrichting onder ging een grote uitbreiding en ver nieuwing. Het steeds toenemende aantal abonnees en bezoekers noop te daartoe en ook andere omstan digheden dwongen in die richting. Het publiek werd in die jaren reeds veeleisender en wilde moderner en doelmatiger outillage, zoals ook el ders in Nederland naar voren kwam. Wilde het zwembad Grote Wielen zijn plaats behouden en zijn taak goed blijven vervullen, dan moest gehoor worden gegeven aan de eisen van een nieuwe tijd. In een vergade ring van bestuur en commissarissen werden dan ook de nodige maat regelen, welke uiteraard reeds eer der waren besproken, genomen en snel geëffectueerd. Er werd een commissie benoemd bestaande uit de heren J. de Boer Gzn, Tj. de Jong en P. Hijgenaar om met de architect de heer P. de Vries overleg te plegen. Aannemer was de Firma Kolk en Co. (Wordt vervolgd)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 9