HET ZWEMBAD „DE GROOTE WIELEN" Grepen uit de geschiedenis 9 t ^.leine ^iCrantóje leeót iedereen bestuur van de Wielen altijd zo gevreesde concurrentie, welke het vanaf het begin heeft getracht de baas te blijven door de eigen in richting voortdurend te verbeteren en te vervolmaken, laatstelijk met de grote vernieuwing in 1934, was dus eindelijk toch gekomen. Men kan niet zeggen, dat het die laatste vernieuwing is geweest, die uiteraard nogal veel geld had gekost, welke te zwaar op de exploitatie zou hebben gedrukt, want zij, die de financiering daarvan hadden mogelijk gemaakt, bleken steeds bereid - indien nodig - rente en aflossing uit te stellen tot betere tijden zouden komen. Natuurlijk was dit in wezen geen gezonde toestand, maar wat het bestuur ook aan aktiviteiten ontplooide, de op gekomen tegenwerkende factoren in die jaren bleken te groot. De vacante plaats van voorzitter door de ernstige ziekte van de heer J. de Boer Gzn had ook diens toe- DOOR DRS. C. N. DE BOER Met dit artikel sluiten wij de reeks verhalen over de geschie denis van het Zwembad De Groote Wielen af. De auteur, Drs. C.N. de Boer, heeft de artikelen gebundeld in een boekje, dat hij graag aan ge gadigden gratis beschikbaar stelt. Maar de voorraad is be perkt - dus: wie het eerst komt wie het eerst maalt! Het adres van de heer De Boer is Richard Wagnerlaan 63 in Den Haag. wijding en werkkracht aan de zaak van de Grote Wielen doen verloren gaan. Een reorganisatie van het be stuur werd noodzakelijk geacht. Het werd door de Algemene Vergadering samengesteld uit 9 leden, namelijk alle ledetn van de commissie van commissarissen, uit wier midden een dagelijks bestuur van 5 leden werd gekozen. De heer Cohen, die bijna 30 jaren lid van het uit drie bestaande bestuur was geweest, werd voorzitter. Maar het getij bleek niet te keren en het bleven zeer moeilijke jaren tot aan het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De vereniging was toen in feite in solvent; renten werden niet betaald, kapitaalschulden niet afgelost, aan delen niet meer uitgeloot. De lopen de inkomsten waren nog net vol doende om de lopende uitgaven te dekken, zij het wel ten koste van een goed onderhoud. Hoe het in de oorlogsjaren en de daarna volgende periode met de Kon 1934 - zoals hiervoor reeds vermeld - een topjaar worden ge noemd, in 1935 begon een reeks van minder goede jaren. Daaraan lagen verschillende oorzaken ten grondslag. De economische crisis der dertiger jaren begon in 1935 blijkbaar ook merkbaar op de resultaten van de Grote Wielen in te werken. Het aantal abonnees daalde van 3017 in 1934 tot 2178. Ook het ledental liep achteruit. Het vrij gure weer in de zomer van 1935 werkte bo vendien ongunstig op de resultaten van dat jaar. De financiële uitkom sten bleven dan ook aanzienlijk be neden de verwachtingen, zodanig zelfs, dat - nadat in de zomer nog enkele aflossingen op schulden had den plaats gevonden - niet meer aan alle verplichtingen kon worden voldaan. Verdere aflossingen bij enkele bur gers van Leeuwarden, die de grote geldschieters waren geweest, wer den in overleg met deze heren of hun familie voorlopig uitgesteld en meerdere leden van het bestuur en van de commissie van commissaris sen bleken bereid uit eigen zak geld te lenen om het kastekort aan te vullen. Dat was een blijk van ver trouwen in de toekomst van de Grote Wielen en tevens een bewijs hoezeer het wel en wee van de vereniging haar leiders ter harte ging. Het zou echter niet beter worden: Integendeel: Meerdere te genslagen stonden te wachten. De Gemeente trok haar subsidie voor het gebruik van de inrichting door de kinderen der openbare scholen in. Er was in de stad Leeuwarden een „overdekte" gekomen en de concurrentie nam nog meer toe door het oprichten van enkele ge lijksoortige zwembaden als de Grote Wielen in de buurt. De door het vereniging Zwembad Grote Wielen is gegaan kunnen wij niet met stel ligheid vermelden. De gegevens daar toe ontbreken ons. Vermoedelijk zijn het jaren van wat op- en neer gang geweest, waarin het bestaan van de vereniging met moeite werd gerekt. Een zaak, die eens zo mooi en goed was, geeft men nu eenmaal niet zo gemakkelijk prijs. In 1955 ging het blijkbaar niet langer en hield de „Vereniging Zwembad Grote Wielen" als zodanig op te bestaan. Zij werd tot Stichting omgevormd, waarin de Gemeente Leeuwarden in wezen de lakens ging uitdelen. De burgemeester van Leeuwarden, Mr. A.A.M. van der Meulen, werd voorzitter. Zo ging het nog een aantal jaren door. tot dat in 1964 de Gemeente Leeuwar den de Stichting in haar geheel overnam met alle rechten en ver plichtingen, die zij had. Daarmede eindigde de geschiedenis van het zwembad Grote Wielen. De gebou wen zijn thans afgebroken. Er ligt ter plaatse nog een woonschuit en een aantal bootjes, maar het gehele terrein biedt voor hen, die het zwembad in zijn glorietijd hebben gekend, een troosteloze aanblik. Maar wij kunnen niet geloven, dat het zo zal blijven. De natuur is daar te mooi en geeft nog zovele moge lijkheden voor goede recreatie, dat het ondenkbaar zou zijn ze onbenut te laten. Wat er te zijner tijd ook moge komen - een zwembad, waar voor aan de samenstelling en zuiver heid van het water het nodige zal moeten worden gedaan, of welke andere recreatieve aktiviteit ook - wij hopen, dat er dan op enigerlei wijze een herinnering aan de oude „Vereeniging Zwembad Groote Wie len" te vinden zal zijn, uit piëteit voor wat deze vereniging eens voor Leeuwarden is geweest. Beter dan met deze plaat kunnen we de ondergang van het Zwembad De Groote Wielen moeilijk illustreren: de kleedhokjes zijn inelkaar gezakt en vormen nu in het roerloze water een bizar spiegelbeeld.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 9