4 (Ad J&u ft&t' ■■t 3il eine llfranteje leeet iedereen BOER TIJSMA Dit land was toen van Klopma de Herberg. Daar was mijn moeder vrijdags wel te werken. De weduwe Klopma is nog 100 jaar geworden. Ja het is dan nu ook wel het licht- bedrijf. Mijn vader was bij de gemeente reiniging. Ons gezin telde toen 7 kinderen, allemaal daar in die wo ning geboren. Toen moesten ze afgebroken worden en de Herberg van Klopma ook. O ja, nog even op Tijsma terug te komen: als daar een van de kinde ren ging trouwen kwam de vlag op het dak. Wij hoorden dan wel vlug wanneer en hoe laat. Wij als kinde ren zijn vaak het Kalverdijkje omge lopen en dan kwamen wij bij Schil kampen weer uit, waar toen altijd de schepen lagen. Daar lag ook Jelle Haak, de Kermisreiziger met zijn schip en als de kermissen overal afgelopen waren kreeg Klopma alles op zolder boven zijn wagenhuis en dan zette Jelle Haak weer de kajuit op en bleef daar de hele winter liggen, om dan de verdiensten op te maken. Leeuwarden J. Mollema-Schreuder OOSTERHUIS Bij de foto van 't bierhuis van Klaas Eygelaar op pagina 9 in no. 176 heb ik spontaan uitgeroepen: dat. is Oosterhuis. De onderwijzer van school 2 die na het initiatief van Ir. Schaafsma al eens eerder is ge noemd. Dus geen Roodenhuis. Bussum Mr. J.S. Brouwer NB. Oosterhuis was ook voor zijn klasse leerlingen geen geheelonthouder! VEEL BELANGSTELLING Op mijn laatste artikeltje over het Zwembad De Groote Wielen in 't Kleine Krantsje kreeg ik zoveel aanvragen om toezending van het boekje, dat ik helaas lang niet aan alle kon voldoen. Den Haag Drs. C.N. de Boer maar betalen want jij bent hier toch elke dag, ik heb maar 2 centen meer en daar wil ik graag chocolade melk voor kopen bij dat tentje". Ik zei „dat kan niet, dan vraag je maar als je voor een cent chocolade melk kan krijgen, dan doen ze maar wat minder in de kop hoor". Ik kreeg toen ten antwoord ,je bent niet een lief meisje" en jij niet een lieve jongen" was het antwoord. Maar ik heb nog vaak aan hem verkocht. Leeuwarden J. Mollema-Schreuder DRAMA IN MARSSUM In 't Krantsje nummer 175 stond, dat een boerezoon en een gewoon meisje elkaar niet mochten hebben en van de brug af sprongen in Marssum. Nu weet ik niet, of dat een ander stelletje was, maar ik weet wel, dat ik nu wel 50 jaar geleden in betrekking was bij een dokter in Marssum waar ik 5 jaar ben geweest en dat er in die tijd twee mensen in het water gespron gen zijn. Zij was een dochter van een kapitein van de Stanfries Jasper en hij was een zoon van een Hende- riks, die bij de gemeente was, beiden Leeuwarders, die in Marssum zijn begraven. Ik hoor het de dokter nog zeggen: wat stommeriken, de wereld is zo groot. Maar ja, het kan voor mijn tijd zijn geweest, het andere stelletje. Maar ik dacht ik wil dat toch even schrijven. Ze zaten aan- elkaar met een groene sjaal, ik zie het nog voor me, want ik heb het zelf meegemaakt. Leeuwarden K. Beunder-v.d. Tol Lezers klommen in de pen Leeuwarden M. Heeringa-v.d. Werf bestuurder en bijzitter. De laatste praatte tegen een klein doosje en vanaf het dak van de wagen hoorde je dat praten dan heel hard! Nu noemen we dat alles microfoon, versterkersinstallatie en luidspreker. Maar toen kenden we die dingen van heden nog niet. Als de wagen eventjes stil stond speelde er een grammofoon. Ook die hoorde je heel hard vanaf het dak. Wij, de Leeuwarder jeugd, werden uitgenodigd achter den (niet de maar den) wagen aan te lopen (met twee oo's toendertijd). Nu, dat werd gedaan! De wagen was rijk beschilderd met reclame over Wennex, een bleekpoeder. Op een geschikt punt bleef de wagen staan. Van achteren ging iets open en we aanschouwden een toneel. Heel klein maar heel mooi. Jan Klaassen en Katrijn kwamen op en 't was een alleraardigst poppenspel. Ook moes ten we allen meezingen. De woorden kregen we op een stukje papier, dat werd uitgereikt en de wijs was die van: „Zie ginds komt de stoom boot". Wij zongen toen: FRANS ROSIER In de bijdrage van de heer Van Dam over de Leeuwarder gevangenis ver meldde hij het liedje „Neerland, o Neerland enz.". Dit liedje werd gemaakt na de vlucht uit de ge vangenis van de beruchte Frans Rosier in plm. 1909; toen hij na enige weken werd gepakt was hij volgens de krant totaal verzwakt en werd met melk en eieren weer op verhaal gebracht; vandaar dit lied. S.E. Niemendal- Groningen Gosses De succesvolle „drijfjacht" op Frans Rosier vond plaats in 1908. Twee broers uit Opper does, Jacob en Piet Bos, verras ten de misdadiger tijdens z'n nachtelijke dwaaltocht en brach ten hem naar zijn asyl inMedem- blik terug. In onze archieven bevond zich een foto van deze broers met het portret van Rosier dit plaatje reproduceren wij hier. DIKKE STEKEN Op de stadsgrachten, waar U zo nu en dan foto's van publiceert, heb ik vaak met dikke steken gelopen, lekkere dikke steken om je nek te breken! „De dikken één cent en de kleinen een halve cent" zei ik dan. Maar dan was het altijd als ze naar een kleine vroegen „die zijn al op", want ik kon ze genoeg voor een cent kwijt. Mijn vader haalde die dan bij De Metz op de Nieuwe- buren. Ook kwam er wel eens een naar mij toe en zei dan „kan ik ook een steek krijgen en dan morgen WENNEX Pas van vacantie terug uit het goede Fryslan zit ik de nrs. 174 en 175 te lezen van uw mooie krant(je)! Daarbij las ik over het wasmiddel „Edelweiss" uit 1915. Mijn herinneringen zijn van iets later datum en wel vanaf 1922. Zo omstreeks 1932 klonken er luide kreten en schetterende muziek door de Tjerk Hiddesstraat. Wat zou dat zijn? Wie kan er zo hard schreeu wen? Er reed een auto, bemand met en een voorzanger in de wagen, drie coupletten met telkens het refrein van dat mooie lied. Aan het slot werd ons verkondigd dat het lied vroeger nog een vierde couplet had gehad doch dat waren zij tijdens een hevige regenbui kwijtgeraakt... Voor mij een zeer groot raadsel. Toen en nu nog want de woorden stonden wel op de uitgereikte brief jes... Ra Ra Raadsel. Tot zover deze herinnering. Den Haag A. van Hespen TRAMMETJE NAAR 'T BILDT In 't Kleine Krantsje, dat ik gister ontving, schrijft een zekere meneer Kamminga uit Amsterdam, dat hij begin 1939 dagelijks met een N.T.M. bus van Leeuwarden naar St. Jacob reisde, waar hij werkte. Dat lijkt mij niet mogelijk; ik heb daar is oud Sint Jabuurster nooit anders gekend dan de BABO, die later als LABO verder ging en nu overgegaan is in de FRAM. Bovendien vraagt hij of er ooit een trammetje heeft gereden naar Het Bildt. Dat is wel waar en er zullen wel lezers zijn die precies weten wanneer dat geweest is, maar vol gens mij reed dat trammetje nog in de jaren 1936/37. Het reed dezelfde route, die de bus later ook volgde. Volgens mijn moeder was vroeger het tramstation Leeuwarden in de buurt van de Bildtsestraat. Dat het vroeger in het trammetje gemoedeüjk toeging bewijst het volgende verhaal van mijn moeder. Op een vroege zondagmorgen waren mijn ouders in St. Jacob in het trammetje gestapt om op familie bezoek te gaan. Toen de tram ergens bij Beetgum gestopt had ên weer verder zou gaan, kwam er een man hardlopend aap, gedeeltelijk gekleed, de rest van zijn zondagse kleren over de arm. De tram wachtte en de conducteur schoof de man een eerste klas coupé binnen met de woorden: „Meneer eerst maar even in de kleedkamer". De vader van één van mijn vrien dinnen was in St. Jacob stationschef en we waren nog al eens bij het station te vinden, maar in welke tijd dat precies geweest is weet ik niet meer. De broers Bos met in het inzetje Frans Rosier Naar aanleiding van de foto, van de boerderij van Tijsma aan 't Kalver dijkje in 't Krantsje nummer 172 bericht ik U, dat wij daar vaak op uit gekeken hebben want wij woon den toen waar nu de gasfabriek is, daar was een streekje huizen van drie en verder zagen wij het land over. CORRESPONDENTIE Mevr. A.S.-V.d. M. te Utrecht: foto was afkomstig van huidige eigenaar van café. Katrijntje, de waschvrouw, gebruikte steeds chloor. 't Beet gaten in het waschgoed En 't bleef toch nog goor! Met als verlossende eindregel: Gebruik nu Wennex bleekje Zoo je bleeken moet! „Bleeken" verdeeld over twee noten. We zongen, begeleid door muziek Een mooi winters plaatje van de boerderij van Tijsma aan het Kalverdijkje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 4