DE OMROEPER IN OUDE TIJI BRILLANT GRAMMOFOON PLATEN Dekens voor uw gasten VAN GOEDKOOP TOT DUUR ZILWO ROLF-JUWELIER LEEUWARDEN Grote sortering GROTERE KEUS VINDT U NERGENS! Verlovingsringen Gouden sieraden Zilveren artikelen Friesland's goedkope BRILLENDOKTER 20 pet korting op monturen Ziekenfonds leverancier 1 UfrftFfap Juwelier - horloger opticien O/d Kelders 28 - Leeuwarden Telefoon 23504 Bij het politiebureau weet U wel! Voorstreek 88 - Tel. 50587 Nieuwestad 39 - Tel. 26337 Leeuwarden Nieuwestad 162 lood snuif af te wegen, en de oude keukenmeid, die voor de toonbank in haar knipje frommelde om het vereischte getal duiten te zoeken, braken, alsbijwederzijdsch akkoord, haar handel voor een oogenblik af en bleven met uitgerekten hals staan luisteren: - de sleeper, die voor het wijnhuis aan den hoek zijn halfje kocht, toefde met den roemer aan de lippen te brengen, uit vrees dat het klokken van den jenever hem een woord zou doen missen; - overal Oudtijds, en voor het bestaan der nieuwsbladen, was de omroeper zeker een der onontbeerlijkste stads- beambten, en zijne verschijning op 's heeren straten bragt bij het pu bliek geen minderen indruk te weeg, dan die van den befaamden Jan Claaszen of den liedjeszanger met het nieuw beschilderd bord; ja, de klank, die hij deed hooren, lokte meer nieuwsgierigen dan de muzijk van den rondwandelenden orgelman. O! het was schoon, hem te zien, zoo als hij, in zijn deftig gewaad, waar het stadswapen op prijkte, met het koperen bekken achteloos aan den linkerarm gehangen, het bekken, dat door vorm en glans den beroemden helm van Mambruno in het geheugen terug riep, en met den metalen stok, hem meerder waard dan een veldheerstaf, in de rechterhand, de straten afliep, altijd vergezeld van een bont en talrijk gevolg, dat, wel is waar, niet door achtbaarheid en kleederpracht uit blonk, maar welks gewone straat jongensbaldadigheid verdween en zich oploste in eerbied en bewonde ring voor den achtbaren man, wiens voetstappen het drukte. Op eiken kruisweg, bij elke sluis of dwars- gracht, stond de gewichtige perso- naadje stil, hij liet den ernsthaftigen blik om zich heen weiden, langzaam hief hij het koperen armschild op; en het metaal, op het metaal her- klinkende, verkondigde zijne tegen woordigheid en riep de aandacht der vrome burgers in op de woor den, die hij spreken zoude. uit voor- en pothuizen, uit kelder en zoldervensters kwamen hoofden en aangezichten te voorschijn; ter wijl, in diepe stilte en gespannen verwachting, elk de ooren spitste om de orakeltaal des gewichtigen mens te vernemen. Eindelijk, wanneer deze den kring, waarvan hij het middelpunt vormde, genoegzaam zag aangegroeid, open de hij den mond: en met een lang zame, slepende, eentoonige, maar toch luide en verstaanbare stem, gelaten, liet hij den linkerarm zak ken, stapte met groote schreden dwars door den terugwijkenden en zich verspreidenden volkshoop heen, en begaf zich, van een nieuwen zwerm omstuwd, weder verder, om op eenvolgenden viersprong zijn litanye te herhalen. Die aankondigingen, op last des Bestuurs, der Admiraliteiten, der Compagniën, der Gilden enz. ge- ontvouwde hij het doel zijner zen ding. Soms was het een publicatie der achtbare Magistraat; en dan, helaas! was het niet zelden bedroevend om te aanschouwen, hoe de meesten der toehoorders, die het toeval hier verzameld had, het hoofd weer om wendden, hun bedrijf en bezigheden hervattenden, en even weinig op lettendheid aan het gesprokene schonken, als de hedendaagsche dagbladlezers toewijden aan de eer ste kolom der officiële couranten. Soms was het de aankondiging eener te houdene verkooping, een op roeping van werkvolk, een bericht, den handel, de zeevaart, de vissche- rij, de nijverheid betreffende: - en ofschoon dan de massa meer be langstelling toonde, teleurstelling of onverschilligheid waren op menig gelaat te lezen. Maar, wanneer de aanhef luidde: er is verloren! en wanneer het slot: al wie dezelve terug brengt bij den stads-omroeper, wonende enz., met de belofte eener ruime belooning sloot, dan was en bleef de aandacht gespannen, dan ging men vergenoegd uit elkander, dan vertelde men rond wat men gehoord had: en menigeen streelde zich reeds met de gedachte, dat het ook hem zoude kunnen gebeuren, de gelukkige vinder te zijn. daan, die bestendige berichten van bijzondere personen, welke hij te vermelden had, leverden aan den omroeper een ruim en deftig bestaan op: en meer dan een onder de beambten, die sedert eeuwen het woord op pleinen en straten voer den, vond zich bij zijn dood in staat een aanzienüjk kapitaal aan zijn erven na te laten. Maar wat is op aarde bestendig? De invallen der Barbaren hebben den Romeinschen adelaar de wieken geknot, en de nieuwerwetsche beschaving heeft den luister van het bekken des omroepers doen tanen. De drukpers die, door het verspreiden van liede boekjes en zedespreuken, den min nezanger en spreukspreker deed zwijgen, die, door het uitgeven van manifesten, den heraut onnoodig maakte, die, door het vermenig vuldigen van caricaturen en kleine journalen, den hofnar deed ver dwijnen, de drukpers met haar dui zend stemmen heeft den met slechts eenen mond voorzienen omroeper overschreeuwd. Welk nut zoude het in hebben, hem op alle hoeken kennisgevingen en aankondigingen te doen uitkraaien, welke op ge bouwen en wachthuisjes aangeplakt, dank zij de hoogte van het heden- VERMISTE KINDEREN Soms ook wekte de eenvoudige voordracht des omroepers meer levendige aandoeningen in de ge moederen der omstanders op: wan neerhij sprak van vermiste kinderen, door bedroefde ouders vergeefs ge zocht: van uit het water opgehaalde lijken, waaromtrent men naricht verlangde: van jongelingen of jonge dochters, die het ouderlijk huis heimelijk verlaten hadden: van voortvluchtige boosdoeners of deser teurs, wier signalement hij opgaf: in 't kort, wanneer hij een dier onderwerpen gold, geschikt om de nieuwsgierigheid te prikkelen, tot gissingen aanleiding te geven en voor veertien dagen lang stof te verschaffen aan de babbelaiijen en commentariën der buurwijven. En, wanneer nu de redenaar zijn mededeeling had ten einde gebracht, dan, zonder zich te bekommeren over den indruk, dien zij had achter STROOM TOEHOORDERS Dan stroomde van alle zijden de goede gemeente toe, en zelfs de bewoners der naastbijstaande huizen vergaten hun beroep en bedrijf, om te hooren wat er gaande was. De kuiper, die zijn winkel in de nabuur schap had, nam de pijp uit den mond en bleef met opgeheven hamer staan; de rijknecht, die het paard naar de smidse had gebragt, en de smid, die het beslaan zoude, traden toe op dat geluid, zonder zich te bekreunen over de onge makkelijke houding, waarin de arme viervoet hun terugkomst stond af te wachten; - de winkelierster, die achter de toonbank bezig was een t Si/eme 3£rante/e ieeM iedereen s/iotvn/

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1972 | | pagina 6