IN MEMORIAM HENDRIK VOORDEWIND MIEN FADER EN MOEKE BINNE NOU VHF EN VIEFTIGJAAR TROUWD 5 V. .Kleine Xrjnl.y /ooof ie Jet een Juist toen wij het laatste nummer van t Kleine Krantsje van 1972 hadden afgesloten, ontvingen wij het bericht van het overlijden van de heer Hendrik Voordewind, Oud-Commissaris van Politie en Oud-Chef van de Recherche te Amsterdam. De heer Voordewind bereikte de leeftijd van vijf en tachtig jaar. Ondanks het feit, dat de heer Voordewind al op jonge leeftijd zijn geboortestad Leeuwarden verliet, is hij tot zijn laatste ademtocht met heel zijn hart bij zijn oude Leeuwarden gebleven. Tot zijn achteruitgaande gezond heid het hem, enkele jaren gele den, onmogelijk maakte, bleef hij Leeuwarden regelmatig bezoeken om door de stad te dwalen, om nog weer eens te verwijlen op de geliefde plekjes uit zijn jeugd. Geen wonder, dat ons Kleine Krantsje in deze man, die zozeer aan Leeuwarden was verknocht, een van zijn meest enthousiaste lezers vond: herhaaldelijk schreef hij ons lange - persoonlijke - brieven, enkele malen ook lever de hij een interessante bijdrage, die wij in ons blad hebben afgedrukt. Grote landelijke bekendheid kreeg de heer Voordewind na de oorlog door zijn reeks boeken over zijn langjarige politieloop baan in Amsterdam: De Com missaris vertelt - De Commissaris vertelt verder en De Commissaris vertelt door - spoedig gevolgd door een boekje van Willem van Iependaal met de niet van humor ontblote titel De Commissaris kan me nog meer vertellen.De oplagen van al deze boeken liepen in de tienduizenden. Later schreef de heer Voorde wind een schipperzoon vertelt - nog een kostelijk boek over zijn ervaringen met zijn boeiertje, dat in Leeuwarden in een schiphuis lag en waarmee hij veel door de provincie zwierf. De titel van dit boek: Voor de wind. Hendrik Voordewind aan het roer van zijn boeier Dolphijn. Mien Vader, oek wel „Ynse de Fluiter", is wel gien presedent of su wat, mar derom ken die wel in ne krant, docht ik su. Mien Vader is in 1886 in Franeker geboren. Daar woanden toen oek al goeie meensen seker. 't Is dus een geboren Fries. Foor de meensen is 't altiid een raadsel weest, hoe die an mien Moeke komen is, maar dat wi'k jimme wel fetelle. Mien Moeke woande froeger in Rotterdam en mien Fader was toen oek al een kreas keardel. At mien Fader inne mobilisasie fan 14/18 met de huzaren deur de straten marcheerde, sag hij foor de feensters een paar meiskes Staan en at de kommedant 't nou goed fon of niet, mien Fader float éven oppe fingers en skreeuwde aik kom fanafend even". Die ene had fan dat mooie rooie haar. Nou, hij d'er 'savonds hene, en mien tante ut Rotterdam het nog altieten road haar. Kiek, dat sat so, toen mien Fader anbelde, deed mien Moeke open, en der waren toen wel 12 kienders. Dat fon mien Fader skienbaar leuk, want hij het seis mar één halfsus- ter. Se deden toen oek al kalm an in Friesland. At 'ie weer fut ging sei die dat 'ie wel weer es kwam en dat het 'ie deen, een jaar later, oppe fiets segge se, mar dat weet 'k niet seker. Meteen hewwe ze toen mar afpraat, dat se trouwen gingen en weer een jaar later hewwe se dat oek deen. In Dongjum onder Franeker binne se toen woanen gaan. SUWAT DOAD Nou, mien Moeke ging der suwat doad, ken je begriepe, uut sun groate stad en dan su inenen op het platteland en die meensen praatten su raar. Mar die nuvere taal het se gauw anleerd.'k sal mie sumar utskelle late, sal se wel docht hewwe. Later binne se ferhuusd naar Dronrijp, dat was wat dichter bij de groate stad sien jim. Mien Fader hat toen oek al kunsten, hewwe se mij ferteld. Hij duukte foor een segaar onder een farend skip deur en oek weerom en dan kwam ie at een modderaal weer boven, 'k Loof nog altieten dat hij se mooi te fieter had het, en nooit anne ahdere kant weest het, maar de segaar kreeg ie wel Hij het der wel een kistje fol met ferdiend tot de pliessie sag dat 'ie niks an had en dat mocht toen skienbaar niet. Mien Moeke kon't oek in Dron rijp niet harde, en derom binne se naar Liwadden ferhuusd. Der bin ik oek geboren, segge se, want dat kan 'k niet fan mie selfs weete, want toen wa'k er nog niet, ik was toen nog protoplasma, het de meester mij later op skool ferteld. Zeven jaar later, sowat alles gaat bij mien Fader en Moeke met zeven, toen mien Fader zevenen zeventig wudde, was mien Moeke zevenenzestig,so ak al sei, zeven jaar later kreeg 'k een suske, Magda hiet se, een echte holland- se naam, mij hadden se Wiebe noemd. HELE KONSTERNATIE Nou, dat suske gaf een hele konsternatie.dat kien mocht nou oek alles, se mocht bij mien Moeke anne tiet en ik nooit, 'k he wel es seid gooi dat kien nou mar es van je skoot en laat mij oek es. Nou mutte jim mij niet fertelle dat jim mien Fader niet kenne, want at jim gien appels fan hem kregen, dan hewwe jim se wel jatten uut de appelhof, want we woanden toen in een boereskuur, daar waar de nije feemark nou staat. Och here, wat he wij lacht at jim inne boom saten en fluusterden „daar komt Visser an". Nou ju, der wast ons just om begonnen, at jim klaar meenden te wezen, kwam mien Fader en sei „wel bedankt", dan hoefde hij se seis niet te plukken, gemakke- lukker kon't niet. Maar hij kon oek altiid wel wat misse attie de melk futbrocht naar de diik, dan stonnen jim hem al op te wchten, op de reed, het buman Visser oek appelstjes? Nou, dan rolden se over de diik. Of at mien Fader de koeien naar de merk brocht. At er feul waren dan hielpen Ouwe Tietsje en Sikke de Keats, soms oek Slanke Willem, allegaar twee koeien en daar gingen se, in optocht. Jim mochten dan de laaste koeien drieve, wat hewwe wel had lopen, at Sikke de Keats jim achterna kwam, omdat jimme te had skreeuwden, sudat hij teugen de koeiekont foor hem andrukt wudde. Mien Fader kon iedereen, of iedereen hem, dat weet 'k niet. Inne laaste oorlog waren mien Fader en Moeke 25 jaar troud. We doen er maar niks an sei mien Moeke, alles is su krap. Maar dat sinde mien Fader lang niet, hij had't loof ik half Lee- wadden ferteld. 's Morgens om 6 uur begon 't al: een groate oranjekoek in een eerpelkistje, fan de melkrider, toen een groate sinaasappeltaart fanne Dominee, dat was een hele goeie kennis fan ons, sien jim. Dat sat su, mien Fader fon dat die man su mooi preke kon en daarom su hij wel dust hewwe, en daarom brachten we Dominee alle dagen een paar liter melk, dan preekte hij nog mooier, fonnen we. Nou, mien Moeke het 't weten, die bruiloft die se stil houwe wu. Mar se fon 't wel mooi: je kanne die man oek niks fertelle, ha'k maar niks tegen hem seid. Nou, echt waar, je konnen hem niks fertelle, befoobeeld toen ik onderduke must inne oorlog, hewwe we 't mien Fader niet ferteld. Hij su der somar in lope at se seiden: Wiebe het mar een mooi plakje, kon hij best segge: ja, hij sit der goed bij Hoekstra. Maar toen ik terug kwam seit ie teugen mij: Wiepie, dou komst nooit inne Hemel as stou dien Fader su foorliegst MET ALLES BEMOEIE Hij must sich wel altieten met alles bemoeie. Toen'ik fan skool kwam en bij de baas werken ging, ferdiende 'k hast krek so feul at mien Fader. Seit hij teugen die man: Wiepie ferdient al best, krek so feul as ik, nou, bij die man he'k nooit weer opslag kregen, ken je begriepe, krekt so feul at mien Fader ferdiene. Mien Fader trad oek op, op 't toneel, dan hat hij een heel ferhaal: over so'n achthonderd man en bij Witlok inne kroeg, dat laatste weet ik niet so goed, want dan must ik altieten de kamer ut. Tot besluut floot hij dan op sien fingers: 'tWilhelle- mus en Skeepkes onder Jesus hoede, maar 't laatste was altie ten 't Friisk Folksliet. At hij dan op 't toneel kwam, befoorbeeld in de M.T.S. anne Molenstraat, gaf hij eerst sien pet af op de foorste rij. Daarom had ie an segaren en sinten nooit geen gebrek, en foor de sinten kocht hij weer segaren. Later deed ie het oek op straat, at de jongens sèiden: Visser, even 't Friis Folksliet, dan floot hij at een klyster. Maar at se seiden: Visser der komt Wiepie an, dan was ie ferdwenen. Want ik must fan mien Moeke oppasse dattie 't niet deed op straat, want hij had oek niet een fegunning, maar ik wachtte altieten tot hij klaar was, want je konnen hem al op een kilometer afstand hore. DOAD WERKT Toen mien Fader 65 jaar wudde hoefde hij niet meer te werken en daar wudde hij siek fan, dit duurt niet lang meer, fluusterde de dokter mien Moeke in 't oor, die man is af, hét sich doad werkt. Nou hij het't seker hoord, want de andere morgens was ie fer- trokken, oppe fiets, en hij sat te fissen onder Franeker, toen de pliessie hem fon. Man, wat was mien Moeke overstuur, maar hij wu nog lang niet doad, sei die. Toen we naar Drachten ferhuusd binnen, het hij nog vaak bij ons weest oppe fiets. Mien moeke is een goed meens, se bewaart fan alles, je kanne 't so gek niet bedenke, of se liet 't nog ouwe fotoos en ansichtkaar ten, kranteknipsels, fan alles, 'k Was nog mar krekt oppe wereld, begon se al met de kien- derkrant uut te knippen, must se mij later ut foorlese. Mien kien ders hewwe't weer met naar skoal nomen, kiek meester: su wast froeger. Ouwe plaatsjes fan Dou- we Egberts: gaan maar naar mien Moeke. Ja, se het fan alles bewaard, mien Moeke, oek mien Fader. We woane nou mooi, seit mien Moeke, midden inne stad, 'n mooi huuske, in de Tweede Vege- lindwarsstraat nummer drie, wat wil je nou nog meer, we gaan hier nog lang niet weg, su lang we 't samen nog redde kenne. En nou waren se 9 jannewaris al 55 jaar troud. WIEBE VISSER.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 5