MBÊÊÊM mmm Uw eigen bank Friesland Bank fÜ/eiHO Z^Crantóje ieeót iedereen Lezers klommen in de pen LOLLIGE JEHANNES In het Kleine Krantsje 184 stond dat Lollige Jehannes met sinaas appels 50 jaar had gevent maar dat hij ook met Kwatta heeft gevent is mij onbekend dat moet dan misschien heel lang geleden zijn, want toen ik een jaar of tien was, kende ik hem al. Wat de brand van het Gerechts gebouw betreft, dat was niet 1917 of 1919 maar in de winter van 1919 omdat ik destijds in dienst was en daar zelf op wacht moest staan om het publiek op een afstand te houden. Arnhem K. Tiemersma Er hoeft geen enkele twijfel over te bestaan: Lollige Jehannes ventte met fruit en hij ventte met Kwatta. En wat de brand in het Gerechtsgebouw betreft: was het nou 1917 1918 of 1919? Wel, we hebben het nu maar eens even nageslagen en het bleek 1919 te zijn: "op een koude februaridag". U kunt dus zeggen, dat het in de winter van '18 op '19 was. Red. 't KI. Kr. DUO SIJTSMA SCHAAF Mevr. Boer - Sijtsma! Met grote verwondering hebben wij de foto's van Uw en onze vader gezien in het "Kleine Krantsje" no 183. Het bestaan er van wisten wij, maar waar ze gebleven waren niet. Ik schrijf van wij, daar mijn beide zusters gelukking nog leven. In het volgende Krantsje schreef U dat mijn vader er in 1910 mee opgehouden was. Daar is U abuis mee; wel werd vader in 1911 hotelhouder op de Wester plantage, hoek Klein Schaver- nek. Maar ook toen ging hij nog geregeld met Uw vader weg te voordragen. In die tijd waren in Friesland ook zeer bekend het duo Krips en Molenaar. In 1916 werd vader kastelein in het bekende Oranje Bierhuis op het Hofplein, tot 1930, toen is hij overleden. Ook zijn de drie essen Scheepstra musicus, Sijtsma zan ger en Schaaf zanger in 1919(?) nog naar de le Historische Volkspelen geweest in Arnhem als straatzangers in oud Fries costuum en hebben ze gecollec teerd voor het Fries Volksanato rium, toen in Joure, later Appel scha. Foto hiervan is nog in mijn bezit. Ze hebben daar heel veel succes gehad. Leeuwarden C.P. Schaaf jubileum. In de le klas juffrouw Zwanen burg, een lieve juf; trouwens ik vond in die tijd en nu nog alle juffen heel erg lief! mr. Faber, mr. v. Zuilen, Ziek- man en de Lange waren de onderwijzers. Mr. v. Zuilen was in mijn ogen toen een hele goede oude man, waar de leerlingen goed mee overweg konden; hij strafte niet gauw. Heel anders was het met mr. Faber; die was heel streng. Ik weet nog dat hij in het Droevendal woonde. Mr. was even de klas uit toen ik tot hilariteit van de klas ging kopje Het Duo Sijtsma-Schaaf. VIER EN TACHTIG JAAR GELEDEN Het is in dit voorjaar 84 jaar geleden dat ik als leerling werd ingeschreven van gemeente school no. 10 op de Gedempte Keizersgracht. Ik woonde een paar huizen van de school op no. 52; deze huizen zijn verdwenen en een foto heeft in der tijd in 't Kleine Krantsje gestaan. Dit naar aanleiding van een artikel in het K.K. over Mr. v. Zuilen, die door B en W werd gehuldigd met zijn 25 jarig duikelen tussen de banken. Toen hij in de klas terug kwam kreeg ik straf - 100 maal op schrijven: "Gemeenteschool no 10 is geen kermistent en ik ben geen paljas" Verder weet ik me nog te herinneren dat Peter Koopal en Auke van der Veen en Wietske Ytsma in de klas zaten. Auke en Piet hebben later in de gemeen teraad gezeten, evenals Wietske haar broer. Op een mooie morgen was er muziek van het 9e regiment, die de soldaten naar oefeningen in Marsum en omgeving brachten. Bij de Vrouwenpoort sloeg de Oldehove 9 uur en omdat we te laat op school zouden komen besloten wij mee te marcheren naar Marssum. Toen we om één uur thuis kwamen werd er niets gezegd en ook op school niets, maar om vier uur, toen de anderen mochten gaan moesten de spijbelaars school blijven tot 7 uur en moest het werk worden gemaakt dat 's morgens was verzuimd. Om zeven uur stonden de moeders bij de school om hun lievelingen in ontvangst te nemen met tranen in de ogen, maar de straf was verdiend! Ook weet ik mij nog te herinneren dat we met St. Nicolaas een korfje mochten opzetten en in Zalen Schaaf mochten we zingen. Het versje "Vrolijk rent door bos en beem den het ijzeren paard maar lustig voort en mijn eigen ogen zagen dat het kachel kolen at, kent ge nu dé naam van 't paard". Tot Nog een paar platen van het eens zo populaire Duo Sijtsma-Schaaf mijn vreugde prijkte op mijn mandje een papieren strook met "uitmuntend", ik was toen zo groots als een hond met vier staarten! Op een dag in 't laatst van augustus kwam er een briefje op school van mr. Bresson, hoofd Jongensschool in de Speelmans straat. Er stond op: Vriend Amice Visser, je vraagt misschien wat is er. Heeft vandaag de jubelschare op Koningins ver jaardag ook vrij, schrijf dan achter deze J een a. Meer weet ik niet, alleen dat mr. van Zuilen een heel prettige onderwijzer is geweest voor zijn leerlingen! Leeuwarden H.K. WHICH WAS THE EXACT DATE? In de Leeuwarder Courant las ik dat de laatste Elfstedentocht is gehouden op 18 januari 1963. In Uw boek: "De schaatsen scherp", staat deze datum eveneens ver meld. In nummer 184 van 't Kleine Krantsje staat echter aan gegeven vrijdag 16 januari 1963. Nogmaals: which was the exact date? Op 'n U bekende plaats hadden wij hier 'n discussie over. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Leeuwarden D. Bergstra Onze uitgave "De schaatsen scherp Elfstedentocht" is blijk baar betrouwbaarder dan 't Kleine Krantsje. De laatste Elfstedentocht was inderdaad op vrijdag de achttiende januari 1963. De zestiende viel op een woensdag - toen was de befaam de Elfstedenkoorts al zo hevig voelbaar, dat er nu nog door in de war zijn gebracht. Red. 't KI. Kr. LEUKE CONTACTEN Naar aanleiding van het artikel I van Mevr. Mollema - Schreuder over marktherinneringen het vol gende: Als kind herinner ik me (ik ben nu 64) dat bij mijn ooms en daarvoor bij mijn grootvader (de Baarda's van Blessums) een Jonannes Mollema als koeiedrij ver in dienst was. Hij heeft dat 50 jaar gedaan en is daarvoor ook op de een of andere manier in het nieuws geweest. Precies weet ik dat niet meer. Midden in de nacht ging hij met koeien van de familie Baarda op pad, lopende zo'n acht kilometer naar Leeu warden op vrijdag. Kan het zijn dat dit de schoonvader was van Mevr. Mollema - Schreuder Als kind had deze Johannes Mollema al getrouwde zoons weet ik wel, dus de leeftijd komt wel overeen. Door Uw krantsje heb ik al heel veel leuke contacten gehad en ben een paar weken terug nog naar iemand in Drente geweest waar ik ook via mijn zomerarti- kel bericht van kreeg. Het Naauw doet ook vele herin neringen weer levend worden. Op de hoek was een zaak van de (Vervolg op pagina 5)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4