9 UN OUWE LEEUWADDER JONGE FETEL T Twee keer heen en weer naar 't tolhuus om e zeppelin te sien v y 't kleine ^.rantóje leeót iedereen OVER ONSE STAD EN 'T LUCHTFEKEER UN LUCHTBOTSING om flygdimmenstraasjes en par- resjutespringen te sien. Late we mar annimme dat ut soawat 1920 weest hèt. Dat ouwe flygfeld lag an ut Kalverdykje, bij de moalen ut sydpadtsje op, dan loof ik nog un paar lannen deur en daar was ut. Een fan de flygers kon seker niet goed fan 'e grond komme: hij floog soa leeg over oans hene dat we allemaal wel gau légen gaan wuden. En dy groate meensen mar moppere dat ut un skande was dat je betale musten om doadflogen te wudden De parresjute saggen we mooi open gaan. De man kwam ergus in 'e lannen bij de Harlingertrekfaart terechte. Ut echte flygfeld an 'e Stienser- dyk kwam der pas in 1938. As Leewadder foelden wij oans trots dat oanze stad nou oek op ut groate fekeer ansluten wudde. De opening was un heel feenst: alle skoalkynders mochten der met hun meesters hene. Mar goed dat we doe nog niet wisten hoe't wij un paar jaar later op dat smerige flygfeld skelle suden. Kiek, dit is de Duutse kaptein Willy Stör foor sien mesjiene op't ouwe fliegfeldsje bijt Kalverdiekje. Hij gaf een nummerke "Hoogeschool van het Kunstvliegen" weg, waart de meensen koud van wudden. Dat was in oktober 1931. Ik kan my nog noait begrype hoe 't mooglik was, mar der is un keer un flyger teugen ut topke fan 'e Roomske toren opklapt. De groate gouden haan, flapte skeef op side en het der un hele tyd soa bijhongen. Toch hewwe se him weer recht overend set en doe binne meteen dy moaie lichtsjes anbrocht. Suks must fansels niet weer gebeure. En nou myn gedachten toch bij de Roomse toren komen binne mut my nog even wat fan 't hèt: Ut sü toch wel sonde en jammer weze as dizze enigste toren dy't boven de stad uutsteekt sloopt wudde sude. Kanne alle Leewad- ders dat ding samen nou niet overend houwe? Un stad sonder un paar mooie torens is gyn stad. Mar der sal al wel un kommisje benoemd weze. Daar binne wij galgelappers nog al sterk in. Foor de Nije Toren op 'e hoeke fan Klokstraat en Hoogstraat is der We skrieve 1931: onverwacht verskient de Graf Zeppelin boven Amsterdam. De fotograaf ston toevallig krek oppe goeie plaats. Wel gek, dat gien sterveling de hoogte inkiekt. Ook een trucfoto? indertyd oek een weest. Der was - as ik my niet fegis - selfs een Torenföns. Suden daar oek nog niet un paar kwatsjes insitte? Zwiggelte L. Monderman Disse parresjutist, De Duutser Gunermen kwam (in 31niet bij de Harlingervaart, mar flak bij t fliegveld ant Kalverdiekje terecht. Alleinig: krek met de hakken oer de sloat. Sun foto fan 'e Zeppelin boven de Oldehove hewwe nog noait sien. Mar dat het luchtmonster boven Leewadden flogen het wete we soa seker as Gra- tama's Bank. Mar dat sal wat later dan 1930 weest hewwe, waarskienluk in 1931. Dat is dus veertig jaar leden, mar wij hore 't fader nog skreeuwen: "Jongens, de Zeppelin As hazen flogen we de tuun in en ja hoor, der zeilde ie hene, een groate segaar. Met een paar tellen was ie uut ons gesicht vedwenen, mar't beeld sit foor eeuwig op't netvlees dochten wij. Miskien is ie toen wel naar Amsterdam flogen, waar toen de foto maakt is, die't we hierboven sien. Die flygerij op't ouwe Flieg feldsje bij't Kalverdiekje (wat un spultsje vergeleken bij nou, niet?) herinnere wy ons oek tot de laatste snik. Meensen, wat een sensaasje foor de opslup- pende jongens, die't we toen nog waren. Trouwes niet dllie- nig foor ons, oek de groate meensen waren er helemaal hotel de botel fan! Red. 't Kl.Kr. Hèt er nog een su'n ouwe foto fan 'e Zeppelin boven de stad? Se waren doedestyds te koop, in '29. Ut sal sowat in september weest hewwe. Fan te foren ston ut in 'e Leewad der: Sundagsmorges om un uur of negen sü dr. Hugo Eckener met syn Zeppelin over de stad flyge. Dat was dus op tyd uut bed, de fyts pakt en de Groanin- ger Straatweg (Swatteweg seiden wij niet meer) mar eerst us uut. Want ut was wel duudlik: fan dy kante must-ie komme. Nou, ik hew twee keer heen en weer ut Tolhuus weest - en met mij nog un paarhonderd ande ren, maar sien hewwe 'm niet. Later ston in 'e krante dat dy groate sigaar un bitsje suudliker over Frysland flogen was. In Sneek en Bolswad mutte se 'm goed sien hewwe. En toch leiden un paar dagen later erges in un etalaazje foto's fan 'e Zeppelin boven de Olde hove. Je siene, de technyk ston doe oek al foor niks. Nou 't ik soa over de flygerij an 't fetellen bin komme fansels ande re flygferhalen bij my op. Heel diep weg sit nog un herinnering an ut eerste Leewadder flygfeld, waar ik met myn fader hene ging - N

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 9