Riemersma Regionale bank Friesland Bank Vileine ^.rantaje leeót iedereen Lezers klommen in de pen DE ZEPPELIN "Sun foto fan'e Zeppelin boven de Oldehove hewwe nog noait sien" schrijft de redactie in 't vorige Kleine Krantsje. Welnu, ik wel en het doet mij genoegen U de foto hierbij te kunnen doen toekomen. Ik kan U ook zeggen, wie dit plaatje heeft gemaakt: de heer J. de Groot (nu overleden):, die indertijd bij ons op de Algemeene Friesche was. Ik herinner me nog goed, dat deze collega, een paar dagen nadat de Zeppelin boven Friesland (maar niet boven Leeuwarden) gevlogen had ons verzekerde, dat wij ons vergisten en dat hij het toestel zelf boven de stad had gezien. Wat, hij had er zelfs een foto van kunnen maken en toen hij deze kaart, waarop we inderdaad de Zeppelin boven de Oldehove zien, terwijl op de voorgrond enkele heren nieuwsgierig staan te kijken. Het is natuurlijk een trucfoto en ik veronderstel.dat de toeschouwers op de voorgrond eveneens colle ga's van de Algemeene Friesche zijn geweest. De heer De Groot zal hen gevraagd hebben als figuran ten op te treden, terwijl hij de foto maakte - later zal hij een afbeelding van de Zeppelin op de foto hebben geplakt, waarna hij die foto nog eens fotografeerde met dit frappante resultaat. leeuwarden. K.Koch gedrongen dat ie galmde: „haring als zalm". Ik meen dat hij op latere leeftijd nog is getrouwd, maar dat het huwelijk niet lang heeft geduurd. Volgens boze tongen om biolo gische redenen. Tot slot een klein voorval. Ik had een avond kermis gehouden met herinnere kanne. Altied was sien roep: "We komme maar één keer in 't jaar. zwie koopt er mien neu- temeskaat". Ik bin nog wel niet so oud, mar dat weet ik nog goed. Oek hadden we vroeger so'n klein mantsje, sien naam is mie ontskoaten en die liep met een klein karke en daarop ston dan zijn geheel kon worden ge plaatst, dan had de heer H.K. het gehele personeel der school waaronder juf Zwanenburg kun nen aanschouwen. Wel kan ik hem de namen noemen van degenen, die op de foto staan: hoofd Visser, onderwijzers Siekman, Faber, Zeilmaker, De Lang, Wassenaar, De Zeppelin boven de Oldehove: boerebedrog Een frappant resultaat - inder daad, zegt u dat wel. De heer Monderman had dus gelijk, toen hij schreef "Toch leiden un paar dagen later erges in een e- talaagje foto's fan 'e Zeppe lin boven de Oldehove". We moeten nu wel aannemen, dat dat deze foto is geweest. Har telijk dank voor Uw attentie de plaat aan ons toe te sturen! Red. 'tKl.Kr. LOLLIGE JEHANNES De redakteur van 't K.K. heeft gelijk als hij zegt: „What is in a name". Jehannes of Hannes, wat doet het er toe. Maar mijn naamgenoot in Leeuwarden heeft gelijk: wij konden in onze tijd alleen Lollige Jehannes, een wat apart type, maar om de drommel geen hannes. Ik versleet hem vanwege zijn uitspraak voor Israëliet. Hij léurde met diverse vruchten enz., al naar het jaargetijde. In de tijd van de nieuwe haring was ie heinde en ver te horen, maar riep niet erg gearticuleerd. De jon gens riepen hem na: „haringme- sjolle". Eerst later is tot mij door een aardig, bescheiden jodinnetje De volgende dag wist „mien Moeke" het al te vertellen. Leeuwarden was soms ook een kletsgat. Maar om op 't verhaal terug te komen, tot slot van de pret aten we een zure bom aan de kar van Lollige Jehannes. Maar toen het op betalen aankwam, omtdekte ik tot mijn schrik, dat ik geen sou meer op zak had. Toevallig een zilveren medailje, gewonnen als tweede prijs bij een reciteerwedstrijd. Daarmee wou ik hem betalen. Hij bezag de medailje, gaf ze terug en zei: „die mot je houe, betaal mie later maar". Dat heb ik na een paar dagen gedaan. De penning heb ik nog. Uitgereikt door de Mij. P.N. v. A, Dep. Rauwerd, in 1906. Maar zo blijkt al weer, dat je een mens moet beoordelen naar zijn innerlijk. Haarlem, Jannes v.d. Woude NOG ES LOLLIGE JEHANNES Veul keren het ie in 't Kleine Krantsje stonnen met foto en al, mar nog nooit hew ik lesen dat ie oek altied met "neutemeskaat" liep. Al die andere meensen salie sich dat toch oek nog wel een halfvat witkalk. Deze hat de gewoante om te roepen:"Witkalk voor de schoanmaak, smeer het marteugendemuuran en het wud er soa moai van". Hierover hew ik oek nog noait lezen in 't Kleine Krantsje. Grootste keus in T.V.'s, RADIO'S, RADIOMEUBELEN EN TRANSISTORRADIO'S. Met 1 jaar garantie en volledige gratis service Alle merken Bty de Put hoek Sacrementstra&t Telefoon 33125 en 23172 En wat de Zeppelin betreft, die is wel overvlogen, precies het jaar weet ik niet, mar het was op Hemelsvaartsdag en traditiege trouw voor toen spoelde het van de regen. Wij skuulden teugen de Beurs en daar hew ik hem sien, in een grauwe regenlucht. Sodoende weet ik het so goed. Leeuwarden P. Visser GROTE VERRASSING Tot mijn grote verrassing las ik in no 185 van 't Kleine Krantsje een reactie van de Heer H.K. te Leeuwarden op de in no. 177 geplaatste fragmenten van een foto van het personeel van school 10 en van een brief van B en W van Leeuwarden aan de onderwijzer Van Zuylen, beide daterend uit 1886. De orginelen van deze foto en brief werden door mij inge zonden; de heer Van Zuylen was n.l. mijn oud-oom. Eén van de hem bij zijn jubileum door de Gemeente Leeuwarden geschon ken boekwerken is nog in mijn bezit: een prachtig geïllustreerde luxe uitgave van de "Camera Obscura" van Nicolaas Beets (Hildebrand) in groot formaat. Ik had nooit gedacht dat er na 86 jaar nog iemand zou zijn, die de personen op de foto heeft gekend, jammer dat de foto niet in Van Zuylen. Onderwijzeressen: Zwanenburg, Bergsma, Valen- kamp. Ik hoop de heer H.K. hiermede van dienst te zijn geweest en bedank hem nog voor zijn interessante artikel uit de oude tijd. En U Redactie mijn dank voor de plaatsing. Groningen Niemendal-Gossens VERGISSINGEN In 't Kleine Krantsje no 185 wordt ons door G. de Braven uit den Burg Texel op blz. 4 en 5 een sterk verhaal verteld, dat ongeloof waardig is. Hij zegt op blz. 4 "Kan het zijn datdit de schoonvader was van Mevr. Mollema - Schreuder? Als kind had deze Johannes Mollema al getrouwde zoons weet ik wel, dus de leeftijd komt wel overeen. Nou, den Braven je kan ons nog meer vertellen en op blz. 5 zegt hij: "J.D. Baarda de vroegere hardrijder was mijn oom. Ik heb nog oude krantenknipsels van zijn succesjaren in 1913. Ik wist niet dat 1913jarenhad. En het Kleine Krantsje zelf kan er ook wat mee. Op blz. 10 en 11, 2 foto's van de W.Lodewijkstraat staat op blz. 10 maar op blz. 11 wordt gezegd de Spanjaardslaan. Ik wist dat deze straat 2 namen had,overigens alle lof. Leeuwarden. L.Plaisier 't Kleine Krantsje is geen taal kundig tijdschrift en lezers, die in de pen willen klimmen zullen dit nooit moeten nalaten, omdat ze de Nederlandse Taal mis schien niet hanteren, zoals het hoort. Hoofdzaak is, dat we be grijpen, wat wordt bedoeld. Verder is vergissen zó mense lijk, dat zelfs de heer Plaisier hier niet aan ontkomt. Hij vergist zich namelijk, wanneer hij schrijft: "Ik wist dat deze Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank straat 2 namen had. "Deze straat - de Willem Lodewijk- straat - heeft geen twee namen; heeft nooit twee namen gehad Het onderschrift "De Span jaardslaan" op pagina 11 van 't vorige Krantsje was natuurlijk fout. Ook daar had Willem Lo- dewijkstraat moeten staan. Een vergissing van de drukker, die het oude onderschrift Span jaardslaan in deze pagina had laten staan. Zo vergissen we ons allemaal wel eens een keer. Ge lukkig maar. Red. 'tKUKr. Willem Lodewijkstraat In het pas ontvangen Kleine Krantsje nummer 185 staan op de blz. 10 en 11 twee foto's afge drukt. Te weten; de linkse geeft de Willem Lodewijkstraat weer een aanstuivende spoortrein. Deze foto is goed, echter de rechter foto op blz. 11 is niet de Spanjaardslaan doch ook de Willem Lodewijkstraat. De foto graaf heeft daar bij iets meer links gestaan. Het is een foto van ongeveer 1910. Het hoekhuis vooraan geheel links is de vroegere „Keizerbak- kerij" met erker. De magere boompjes zijn later uitgegroeid tot zeer forse bomen. Het pad daartussen was oorspronkelijk bedoeld voor aanleg van een trambaan naar Veenwouden. Het hoge huis naast de bakkerij is nog juist te zien op de goede foto links. Ik heb in dien tijd als kind gewoond aan de 2e Achter de Hoven over de spoorweg over gang. Ik ben nu bijna 83 jaar oud en wordt in de andere maand februari '73 opgenomen in het nieuwe bejaardentehuis „Frille- mahofin Sneek. Indien het U interesseert wil ik dan mijn jeugd herinneringen wel noteren voor Uw blad, waarop ik sinds de eerste verschijning geabonneerd ben. De 2e Achter de Hoven was destijds een aparte plaats met een eigen leven voor ons. Sneek de Vries O, o, o, wat hebben we wat moeten horen over het foute onderschrift bij de foto van de Spanjaardslaan. Allemaal tele foontjes, briefkaarten, verma nende vingers omhoog van kennissen op straat. Onze ver ontschuldigingen. En voor al len, die nu nog mochten twij felen: het was de Willem Lodewijkstraat, punt, streep, uit. Red.'tKl.Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4