COMMISSARIS VOORDEWIND: MEER SCHIPPER DAN POLITIEMAN Voor de rechter ^<-rat\töje leest iedereen Toen ik, enige dagen geleden, terugkeerde van èen lange reis met de sleepboot „Poolzee" van Smit Internationale te Rotter dam rond Kaap Hoorn, las ik in 't Kleine Krantsje van 13 januari j.l. uw „in Memoriam" van Hendrik Voordewind. Zijn over lijden was mij reeds bekend, want omstreeks Kerstmis 1972, toen wij ons nog ongeveer een week varen van de befaamde kaap bevonden - wij rondden hem op 1 januari 1973 - stond DOOR l MR.J.S.BDL I voor proporties. Nu hij er niet meer is, zal ik hem missen, hoewel ik hem slechts sporadisch - te sporadisch - bezocht. Er zijn tegenwoordig te weinig mensen als hij, die een grote waarachtige invloed kun nen uitoefenen op jongeren, die nog^en carrière moeten maken en die meer gebaat zijn bij oprechtheid dan bij het sparen van de kool en de geit, een euvel waaraan ook onze politici mank gaan en die daardoor geen kans zien orde op zaken te stellen, die onze maatschappij verzieken. Natuurlijk betekent zijn verschei den een zwaar verlies voor zijn vrouw en kinderen, maar toch kan men niet spreken van een smartelijk heengaan. Een mens heeft nu eenmaal een beperkte levenstijd en als men het voorrecht heeft 85 jaar te worden is er geen reden tot klagen. Toch blijft er een gevoel van nostalgie, van onbestemde weemoed, om dat er een man voor goed is verdwenen, die een belangrijke invloed heeft gehad op een deel van je bestaan. Hij zal daarom blijven behoren tot degenen, die nog vaak in je herinnering zullen opduiken als een van de beste mensen, die je gekend hebt. ZIJN PATROON MISHANDELD „Je voelt je blijkbaar geheel on schuldig", aldus de rechter tot Jac. L. de V„ 29 jaar, chemisch wasscher te Leeuwarden, die zich te verantwoorden had wegens mishandeling van zijn patroon D. Hoeksema. Verdachte antwoordde hierop, dat hij zijn schuld volkomen toegaf, maar dat er omstandighe den waren, die zijn daad in de hand werkten. Ten eerste was het dien dag erg warm, had verdachte eenige malen pech gehad met een machine, waardoor hij later met eenige karweitjes klaar was dan hij had gedacht en ten tweede zou de patroon zeer onheusch - verdachte noemde het zelfs schunnig - zijn opgetreden. De rechter merkte op, dat hiervan niets is gebleken. De heer Hoeksema had verdachte een op dracht gegeven en daar hem dit maar matig aanstond - het liep tegen het einde van den werktijd - heeft hij zich kwaad gemaakt. Na zijn patroon eenige scheldwoor den naar het hoofd te hebben geslingerd, sprong verdachte den heer Hoeksema op den rug en dreigde hem te zullen wurgen. Later gaf de V. hem stompen in den rug en de lendenen. Verdachte beriep zich nog op de houding van den patroon, die volgens hem al eenige maanden zeer eigenaardig was, waarop de rechter opmerkte, dat verdachte dit wel aan zichzelf te wijten zal hebben gehad. Nadat de officier 30 of 1 maand had gevorderd, vroeg verdachte clementie, waarbij hij aanvoerde, dat hij in den tijd, toen de mishan deling werd gepleegd, lichamelijk en geestelijk niet fit was. De rechter vond de houding van verdachte allesbehalve sympa thiek en meende, dat een flinke boete verdiend was. Vonnis 25 of25dagen. 1941 moet je leven en leven laten - maar anderzijds door roeien en ruiten ging om een schurk zijn gerechte straf niet te laten ontgaan. Hij was wars van alle vertoon, hij had een geweldig ontwikkeld rechtvaardigheidsgevoel en hij kwam op voor verdrukten, die op onrechtvaardige wijze waren behandeld, of het nu ambtenaren waren, die onder zijn bevelen stonden of burgers uit zijn sectie. Hij was tevens de beste chef, die men kon hebben als er optochten moesten worden begeleid, waar bij men relletjes kon verwachten. Hij was nooit bang, nam de verantwoording als er iets uit de hand liep en schoof de schuld dan niet een ander in de schoenen, "dekken op je voor man, kwam in zijn woordenboek niet voor. De dader van een moord of zware mishandeling, in drift begaan of op grond van sentimenten, die bij iedereen het bloed zou doen koken, kon op een clemente behandeling reke nen, doch de koelbloedige chanteur, de grootste schurk die men zich kan denken, werd er naar alle regelen van de kunst, zo zwaar mogelijk in gedraaid. WARS VAN GEFLIKFLOOI Ik hield oprecht van deze oprjuchte Fries, die wars was van geflikflooi en een ingewortelde hekel had aan alle intrigues, die in een politiekorps plegen voor te komen. Of hij nu met de Koningin moest omgaan of met een jongen van de vlakte, hij bleef altijd dezelfde nuchtere man, die een goed gevoel had SCHIPPER EN ZEEMAN een bericht daarover in het radionieuws, dat elke dag door de marconist werd samengesteld. Het eerste sentiment, dat mij, bij het lezen ervan, bekroop was er een van spijt. Spijt, dat ik hem nog niet eens, voor ik deze reis begon, had opgezocht. Ik deed dit zo nu en dan wel eens, als mijn tijd dit toeliet en ik weet, dat hij deze bezoeken, waarbij wij allerlei herinneringen uit onze tijd bij de Amsterdamse politie ophaalden, maar ook wel over andere dingen spraken, zeer op prijs stelde. Hij bewaarde alle kaarten, die ik hem uit de meest uiteenlopende streken van de wereld, die ik bezocht, toezond. Een teken, dat onze sympathie wederzijds was. Ik hoop daarom, dat de kaarten, die ik hem in november uit Mexico en 1 december uit Concepción, een plaatsje in de buurt van Valparaiso, waar onze reis met een groot Amerikaans boorei land begon, hem nog hebben b ereikt. Ik was van plan hem nog te bezoeken tussen mijn reis naar Mexico en die naar Chili in. Edoch de weg naar de hel is met goefde vpornemens geplaveid en het is er niet meer van gekomen. Daarbij moge de gedachte, die ik koesterde om hem, na deze reis Hoewel wij allebei bij de Amsterdamse politie in dienst zijn geweest, waar hij als hoofdinspecteur en later als commissaris mijn zeer gewaar deerde chef was, zijn wij nooit echte politieambtenaren gewor den. Naar ons doen en laten bleven we schipper en zeeman. Dat wil niet zeggen, dat hij geen uitstekende politieman was en dat hij het geboefté niet de baas kon. Integendeel, zijn recher cheurs en het overige personeel droegen hem op handen en daardoor kon hij zaken opknap pen, die anderen ontgingen, omdat hij zich door de al te knellende bepalingen van het Wetboek van Strafvordering, die vaak meer de verdachte in de watten leggen dan de daadkracht van de politie bevorderen, niet te zeer liet binden. De zware jongens, de pooiers en de meiden van de walletjes hadden een diep; respect voor hem, omdat hij enerzijds niet op alle slakken zout legde - ook in diè wereld Nergens smaakt de thee beter dan op het water... Als schipper wandelend in Grouw een interessant verhaal te kun nen doen, als klein excuus gelden. Hij was immers in zijn hart veel meer schipper dan wat anders dan ook en ik houd mij ervan overtuigd, dat hij zou hebben genoten van mijn relaas, dat melding zou hebben gemaakt van het fantastische zeemans schap, waarover onze sleepboot kapiteins en hun bemanningen beschikken en die zij aan de dag legden in de contreien van de beruchte Kaap, waar, ook in de zomer, de ene zware depressie op de andere volgt, waar windkracht 11 geen uitzondering is en waar de zeeën tot 40 en 45 voet hoogte bereiken. Zeer terecht hebt U bij zijn "in Memoriam" dan ook een foto geplaatst, waarbij hij aan het roer zit van zijn geliefde "Dolfijn".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 3