VREEMDE NATUURFESKYNSELS IN T OUWE LEEUWADDEN ZOMAAR EEN MOOI PLAATJE HERH ALINGS OEFENINGEN 5 Zomaar een plaatje van het begin van de Bleeklaan aan het eind van de twintiger jaren. Op de hoek het café De Bleek, rechts de garage van Sietze Keu- ning met een voor die dagen indrukwekkende automobiel voor de deur. Op de achtergrond de jeneverstokerij van Tak, ook een bekende naam in het oude Leeuwarden. 't 3Cleine 3^.rantóje Leent iedereen As stadsjonge hewwe jou in ut algemeen lang niet soafeul weet fan ut weer as dat je buten woane. Ut mut al heel butengewoan weze as je der om denke. Wat we hier un storm fyne is ine stad meast "hadde wyn" en un echte onweersbui dy't fan gyn ophouen weet, skynt altvd krekt om'e stad hene te trekken. Ut sal dan oek wel bar weest hewwe, dy paer keren dy't ik onthouden hew. Waarfan hier feslag. As ik my niet fegis was ut in 1929. In yder gefal, wij satten bij Meester H.Y. de Jong in 'e achste fan de "Fraanse 7de en 8e klas" an 'e Keizersgraeht- skoal. Ut was op un saterdag morgen. EEKFLESSEKLEUR We waren nog mar nauweliks uut skoal met frijketier of meester Fokkema klapte oans al weer der in: hij fetroude de lucht niet en daar had'y gelyk an, want dy was echt gemeen, soa tussen geel, groen en swat in, su'n soort eekflessekleur. We satten krekt weer in'e banken, sonder al te feul gemopper selfs, want dy lucht drukte de stemming merk baar, doe't de eerste druppels al delkwammen: fan dy echte lette, soas meastal by un onweersbui op komst. De lucht wurdde na un poaske weer wat lichter - geelachtig oranje met gryze Hekken. Deur de skoalruten hene leek ut wel wat op dy mederne jurkestaaltsjes fan de meiskes Un paar keer klonk un flinke donderslag, waarbij de meiskes wat skrikgeluudsjes maakten en meester, dy't 'm goed hyld. wat spottend naar hur prebeerde te kyken, wat him heiendal nog niet soa flot afgong, want hij was un gefoelstype en sal de druk fan dit weer oek wel sterk beleefd hewwe. GELIGE LUCHT Ut regende flink deur en de lucht bleef dat hele laaste morgenuur gelig. De ramen an 'e regenkant wurdden helemaal goor Teugen kwat foor twaalf was ut ergste weest. Doe't we uut skoal kwammen was ut droog, mar wat stonnen we gek om oans hene te kyken! Op 'e middenstraat hadden de au to's al weer swatte sporen maakt, mar op 'e stoepen en op 'e skeve fênsterbanken fan 'e huzen lag un roadachtig laagje: ut leek wel nat kryt. En doe wij naar hu us toe lypen, saggen wij overal waar der nog niet weer overhene reden was. dat rooie laagje legen. Ut dienstmeiske fan dokter Uffelie op 'e Tweebaksmarkt skriemde der suver om: se hadde krekt met de groate glazesptiit de ruten deen en kon opnij beginne en dat op saterdag, as ut toch al soa druk was Moeke tuus nam ut wat mak- keliker. "Laat dou de emmers even follope.dan sal ik metien mar even ut straatsje skrob- be", was ut eerste dat se sei, doe 't ik myn boekeswilkje neergooid hadde. "Ut lykt wel of der sand uut'e woestijn neerfallen is. En dy rommel wil der oek nog niet eens soa makkelik af!" Dat was waar: ut sat der flink stevig op en je musten Hink boene foor oans straatsje foor de deur weer mooi helder geel was. De Ouwe Leewadder gaf 's aves Moeke gelyk. Ut was fyn fedeeld woestijnsand dat met un sandstorm daar in 'e Sahara opwaaid en boven ut noarden fan Frysland as rooie regen delkomen was. STERREREGEN Fan un andere bysondere datum bin ik aardig sekerder. Ut was 16 november 1938. Foar myn ge foei was ut un woensdagavend, want om un uur of seven gong ik naar de Leeszaal op 'e Tweebaks markt om daar de nije tydskriften even deur te kyken en onderdehan wat stof op te doen foor un klub- krantsje met seven redaksiele- den en dettig lezers. Op'e heenreis ntiende ik hier en daar al un fallende ster te sien, mar dat was niks bisonders, want soa half augustus en half november hewwe jou dat wel feul faker. Mar teugen un uur of acht kwammen we der selfs in'e studysaal achter dat der toch wel wat te reden was. Nou, ut was de moeite weerd: de hele hemel was as besaaid met bewegende lichtpuntsjes. Un sterreregen in optima forma. Su'n fuurwerk kon selfs Schuurmans niet teugen op yderien ston omhoog te kyken en te beweren, dat-ie suksoa- wat nog noait sien had. Overal stonnen de meensen in groepkes bijelkaar te kyken en te praten, de hele stad deur. Bij oans in'e straat ston büman Hamstra krekt an un twintig toehoorders ut feskyn- sel te feklaren. "Der binne wel meensen", sei dy tenslotte, "dy 't gelove dat soayts ernstige gebeurtenissen foarspelt, mar dat mutte we dan mar af- wachte. Ik hew wel us docht, na dy meimorgen van '40: Sü büman Hamstra gelyk had hewwe? Zwiggelte L. Monderman Ik kwam laast es op bezoek in een bejaarden-tehuis. Verzor gingshuis. Rusthuis, afijn, hoe je 't teugenwoordig oek maar noeme wille. Vroeger hiette dit Gasthuus. Armhuus. Afijn, ik gong dus daarhene naar een ouwe tante van mij, Moike Jitske. 't Minske loopt al aardig naar de negentig, maar nog fit en helder van geest. Trouwens, 't waren daar allemaal nogal vitale oudsjes. De jongste was 83 jaar. En toen ik daar su zat. met hun te klasineren, docht ik bij mie seis. wat kanne de tieden toch verandere. Want sun 40 jaar terug was ik oek es in sun verzor- gingshuus by mien ouwe pake saliger. Maar 't was toen een heul andere anpak. Mien moike het een aardig eigen kamerke met keukentsje, klein slaapkamerke met eigen W.C. enz. Maar toen was 't veul eenvoudiger en primi tiever. Overdag saten die oudsjes bijmekaar in een kleine bedomp te zaal. De wiefkes wat breide en kwebbele. de mansjes wat damme. dominere en wat an 't piepke te lurken. Bij ouwe Geert, weet ik nog. liep de flieber by de piep del. Nee, 't leek meer een soort militaire cantine. Overi gens, 't was daar oek nogal wat diciplinair. Morrens acht uur opstaan, brood ete. 's-middags half één middag-ete. An lange tafels. Oek weer sun kazerne idee. De vrouwen apart vansels. En 's-avons half negen was het. om bv 't beeld te blieven, taptoe. Kwam de „vader" waarschou wen. „meensen. 't is hóóóógste tied". Ergo. naar bed. naar bed. seit Duimelot. De mannen naar de mannenslaapzaal. de wiefkes naar hun afdeling. Half tien kwam „vader" nog even sien. sei „welterusten", licht uut. deur dicht. Su was 't toen. Temeensen, in dat rusthuus. En die aparte slaapzalen? Nou ja, as t niet su was, wudde het miskien oek een gekke boél. Deur disse maatregel was in ieder geval de zedelijkheid gewaarborgd. Dacht ik oek, 't Bestuur oek, de „vader" oek. Maar. vergeet dat mar rustig, 't Bloéd kruupt nou eenmaal waar het niet gaan kan. segge se welles. En het „huus" was destieds bijna in opspraak, 'k Zal jum oek vertelle waarom. 't Was op een winteravond. „Vader" had de kindertjes te bedde brocht, om negen uur, half tien nog even „goeienacht en wel terusten wenst en der bleek, zo ogenschijnlijk gien vuiltje anne lucht. Niks anne hand. Nadat ie in sien huuskamer terugkeerd was. sien krantsje lezen had. wat administraasje deen had. keek ie oppe klok en sag, dat het oek voor hem tied wudde rislewaas- jes te maken. Hij dee nog even de gebruikelijke ronde deur 't gebouw, voordeur goed dicht. Centrale verwarming funksio- neert goéd. enz. en toen nog even, wat hij nooit versuumde, héél voorzichtig, om de slapers niet wakker te maken, de slaapzaal deur open. om te siên of daar alles nog O.K. was. 't Was nderdaad rustig, stil en vredig Vervolg op pagina 8

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 5