(van de burgerij: t ^Clciue ^^-Cranteje leeet iedereen GING VERLOREN die de onderscheiden plannen van den Directeur ter beoorde ling mocht ontvangen, heeft niet alleen de voorkeur gegeven aan het plan, waarbij de gracht wordt gespaard maar zij heeft het plan van demping beslist verworpen en onaannemelijk geacht.Niet alleen omdat gedeeltelijke dem ping van de Tuinen op den duur door geheele demping zal worden gevolgd, maar ook omdat gedeel telijke demping op de door Heeren B.&W. voorgestelde wijze naar hare meening het stedelijk schoon in zeer sterke mate zal aantasten en er afbreuk aan zal doen. Het pleintje, dat men zou verkrijgen, heeft alle kans om een leelijk stadsdeel te worden, zoals het gedempte Kort Rapen burg te Leiden van een aardig levendig grachtje een karakter- looze dorre plaats geworden is, ondanks dat er een monumen taal modern gebouw verrezen is, terwijl nu de blik op het water van de Tuinen vanaf de Voor streek een ongemeene bekoring biedt en werkelijk een van de mooiste en levendigste stadsge zichten oplevert. Het gezicht op het water van de Tuinen geeft aan het gansche stadsbeeld een vroolijk en levendig, tintelend aanzien en maakt het stadsge deelte daar tot een plek, die de bewondering wekt van stadge noot en vreemdeling. "Het is niet het water alleen, dat het bekoor lijke van een bepaald stadsdeel uitmaakt, het is de gracht met de naaste omgeving", aldus schrij ven Burg. en Weth. en zij wijzen op de weinige bekoring van de bebouwing langs de Handelska de. Volkomen waar is het, dat de blinde muur, die met de vervallen houten schutting lands de tuin, de Handelskade afsluit, niet op schoonheid kan bogen. Doch dat ondanks die leelijke muur en onooglijke schutting het stadsge zicht daar zoo groote bekoring biedt, is toch naar onze meening te danken aan het water! Trouwens de tegenwoordige toe stand van de afscheiding van de Handelskade is als een over- schoonheid hebben te wijken. Zij erkent ten volle het goed recht van de eischen die streven naar verbetering van het verkeer stelt, maar zij meent, dat die tweeërlei eischen bij de door haar gekozen oplossing van den-Directeur, op gelukkiger wijze gecombineerd zal worden dan de demping met hare consequenties. De commis sie meent dat demping van een gedeelte van de Tuinen zal moeten leiden tot geheele dem ping, al was het maar omdat een overblijvend deel van een gedeel telijk gedempte gracht veelal Ziehier de inderdaad niet zo fraaie Handelskade in de oude toestand. gangstoestand te beschouwen. En bij de keuze van de andere door den Directeur aangegeven oplossing, bij de wegruiming van twee huizen op den hoek, vervalt die misstand van zelf, dan wordt ook, naar de commissie meent, aan de eischen van het verkeer volkomen recht gedaan. De commissie gaat niet uit van het standpunt dat verkeerseischen per se voor de eischen der dan bij de door Heeren Burg. en Weth. gekozen oplossing. Wor den de beide hoekhuizen geslecht dan ontstaat er een verkeersweg, die bij aansluiting der straatvlak- ken van Amelandspijp en Voor streek Oostzijde en bij wijziging der Meelbrug alle eischen van het doorgaand verkeer kan be vredigen. En het wil de commis sie voorkomen, dat de door haar gekozen oplossing niet duurder door vervuiling een minder oog lijk aanzien verkrijgt en hygiëni sche bezwaren oplevert, die de gehele demping onvermijdelijk maken. De gracht van de Tuinen zal bij uitvoering van het plan van Heeren B.&W. worden een aan drie zijden afgesloten water vlakte, die geen reden van bestaan meer heeft. En bij demping zullen de Tuinen met hunne wijd vaneen wijkende huizenrijen een bijzonder leelijk gezicht opleveren. De demping van Eewal en Tweebaksmarkt is daarom uit een aesthetisch oog punt betrekkelijk meegevallen, omdat de huizen, die er langs staan, eene in verband met de breedte van de nieuw gevormde straat behoorlijke hoogte hebben. De wanverhouding tusschen de hoogte van de huizen langs de Tuinen en de buitensporige breedte van de gedempte gracht zou zeer hinderlijk zijn. Er is voor Leeuwarden alle reden om zuinig te zijn met zijn grachten. Voor een jaar of vier, vijf getuigde "De Bouwwereld": "De "stad bezit nog slechts enkele "bouwwerken van beteekenis en "haar effect berust voor een groot "deel op oude grachten. Als die "verdwijnen, is Leeuwarden een "stad geworden van hopeloze "banaliteit". Zoowel op zichzelve als met het oog op de gevolgen komt ons de voorgestelde demping hoogst on- gewenscht voor en wij zouden Uwen Raad met aandrang willen verzoeken een oplossing van de vraag te kiezen, die de gracht van de Tuinen onaangetast laat. Mocht Uw Raad de juistheid van onze opvatting omtrent den invloed van de door Heeren B. en W. voorgestelde demping op het stadsschoon betwijfelen, dan zou den wij hem met aandrang willen vragen het oordeel in te winnen van een of meer besturen van ge nootschappen buiten Leeuwar den, die zich de bevordering der schoonheid van stad en land ten doel stellen of van een commissie uit de besturen van dergelijke vereenigingen, alvorens een be sluit te nemen, dat voor de schoonheid van deze stad zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 7