AFSCHEID VAN EEN MILDE WINTER Regionale bank Friesland Bank ^ICleine 3<Crantaje leeót iedereen Lezers klommen in de pen DE ZEPPELIN I Uw discussie in ,,'t Kleine Krantsje" over het wel of niet overvliegen van de Zeppelin, heeft mij nogal bevreemd, voor mij is het n.l. geen vraag. Toen het luchtschip indertijd boven de Wirdumerdijk vloog, rende mijn broer naar buiten, met fototoe stel en nam bijgaande foto. Voor publicatie is hij wellicht niet scherp genoeg. Zoals U ziet was de Wirdumerdijk nog niet Boven de Wirdumerdijk geasfalteerd. Links van de ingang van de Doopsgez. Kerk ziet U de boekhandel van fa. de Haas, rechts van het hek was een snoepwinkel naar ik meen. De Zeppelin vloog dus inderdaad boven Leeuwarden. Bussum v. Beusekom - Sierksma Bij de „disaussie" in 't Kleine Krantsje over de Zeppelin is het er nooit om gegaan of dit toestel al of niet boven Leeuwarden gevlogen heeft. Ook voor ons is dat geen vraag geweest. Duidelijk is in de verschillende stukjes naar voren gekomen, dat de Zeppe lin eerst boven Leeuwarden werd verwacht en toen niet verscheen, maar dat het luchtschip later wel degelijk over Leeuwarden vloog. Het vraagpunt was of er toen foto's zijn gemaakt. De foto, die wij eerder afdrukten en waarop we de Zeppelin boven de Oldeho- ve konden zien, was duidelijk een nepfoto. Daarom zien we zo blij met de hierbij afgedruk te waarheidsgetrouwe foto. die U ons nu töezond: de Zeppelin, gefotografeerd boven de Wir dumerdijk! Red. 't KI. Kr. DE ZEPPELIN U Naar aanleiding van de „truc" foto in ,,'t Kleine Krantsje", van 10-2-73, doe ik U hierbij toekomen twee foto's van de Graf Zeppelin, door mij zelf gefoto grafeerd, boven de Bosboom- straat, ik meende in de beginja ren '30. Ze zullen wel niet geschikt zijn voor produktie, maar ik stuur ze om U te laten zien dat er inderdaad wel echte foto's van zijn. KONINKLIJK BEZOEK Naar aanleiding van het prachti ge verhaal over de Nieuweburen wil ik toch een enkel dingetje recht zetten. Bijvoorbeeld het bezoek van de Koningin. Dat de Koningin niet uit haar rijtuig stapte, lag hier aan, dat dat niet in het protocol stond. De Koningin was een paar dagen op Ameland geweest. Toen ze daar die middag wegkwam, was de route door Leeuwarden al vastgesteld, en wel, vanaf de Stienserweg, door de Spanjaards laan, Noorderweg en zo over de Voorstreek naar het Hofplein. Toen een zoon van de oude Mevrouw van Heerewaarden even met de Commissaris van Politie, de heer Wesser praatte, en vroeg of het ook mogelijk was, dat de Koningin even de oude Mevrouw kon bezoeken, was die daar wel voor te vinden, en werd de route op het laatste moment nog gewijzigd en ging de stoet, in plaats van de gehele Noprderweg, de Vijzelstraat door en kwam zo op de Nieuweburen, wat wel wat sneu was voor de mensen, die zich reeds op de Noorderweg hadden opgesteld. Zodoende denk ik, dat de Koningin zelf niet eens voldoende op de hoogte was van het bezoekje dat ze moest afleggen. Ik stond er vlak bij, toen het rijtuig stopte en hoor nog het gesprekje dat mevrouw Van Heerewaarden had met de Koningin. Ze gaf de Koningin de hand en zei: „Dus U is de Koningin en is dat nu Juliana? Nou het is een fikse meid hoor". „Ja", zei de Koningin, en u is een lief vrouwtje hoor". En nu over de foto. Links van de oude mevrouw staat haar doch ter. Dit was mijn schoonmoeder en is de vrouwelijke helft van het toen bekende duo Van der Geest. Rechts van haar is mijn vrouw, mevrouw Bakker van het Koe plein 4. De kleine meid is mijn dochter, de tegenwoordige me vrouw Kiemel uit de Jan v.Scorelstraat 66. Tegenwoordig, nu de mensen over het algemeen wat ouder worden als in die tijd, zal het wel niet zo zeldzaam zijn, dat er vier geslachten voorko men, maar in die tijd was het zeker nog wel een plaatje in de courant waard. Leeuwarden Boven de Bosboomstraat zo lang nog samen hebben die OUDE TDD gewerkt. Wij verhuisden in 1910 naar het Tolhuis in de Schrans. Toen meende ik dat ze niet meer samen optraden. Maar de heer Schaaf zal het zeker beter weten dan ik en ik sluit me hier dan ook wel bij aan. Als de heer Schaaf er belang bij Uw spaargeld wordt aangewend voor de economische ontwikkeling van uw eigen provincie. uw eigen bank heeft gaan we de foto's samen delen. Ik kom nog wel eens in Leeuwarden en dan zoeken we ze uit. Ik bel hem wel op als ik er ben. Met dank voor de plaatsing van deze penklimmerij. Rotterdam T. Boer-Sijtsma Zo als U kon zien in een vorig Krantsje was de kippemarkt omstreeks 55 jaar geleden op het Schoenmakersperk. Het Nieuw St. Anthony Gasthuis is duidelijk te zien. Toen waren er nog witte katoenen broekjes voor de ramen. Daar ik altijd in 't Sint Anthoon aan het werk was heb ik ze vaak uitgewassen; ze moesten dan goed stijf. Dan kwamen de vitrages en dan de overgordijnen. Later zijn de broekjes afgeschaft: wat vonden de mensen dat fijn! Die laatste poort was de ingang van het Soephuis, waar de mensen vroeger soep konden halen. Schoolkinderen gingen er dan met de lepel in de hand om kwart voor twaalf heen. Dan kwamen ze daar in de bank te zitten. Er stond een bord klaar en als er één kwam kon het zo worden opgeschept. Een hoop vlees was er altijd in. Ik ben er zelf ook wel eens geweest om soep te eten, maar als je het niet op at dan mocht je niet weer komen. Als je voor het eten de handen niet samen deed werd je er dadelijk uitgestuurd, want daar was de Vader streng op. Op de Vleesmarkt tussen de Nieuwesteeg en Bagijnesteeg stonden de slagers van Snakke- buren Bielsma en Adema. Daar heb ik wel koeiejaar en bargejaar voor Moeder weg gehaald: 1 kilo voor 12 cent. Dat vonden wij toen lekker. Nou, ik mag het nog wel, had ik maar wat. Die tijd komt niet meer terug. Leeuwarden Mollema-Schreuder C. Bakker Leeuwarden W. Beers DUO SDTSMA - SCHAAF Leuk, dat de heer Ch. Schaaf even heeft ingehaakt op mijn epistels aangaande het duo van onze vaders. Hij kan zich meer herinneren dan ik. Kan ik me indenken. Ik ben de jongste telg van Sijt- sma en heb alles zo'n beetje van horen en zeggen. In je jeugd sla je je daar niet zoveel acht op, maar ouder wordend komen die" dingen weer boven. Bedankt voor de uitleg! De foto van de drie essen heb ik ook in mijn bezit. Kan dit ook in 1921 geweest zijn? Deze heeft al eerder in 't Krantsje gestaan. Dit was bij het in memoriam van Daan Scheepstra. De heer Schoustra heeft hier dunkt me zelf het een en ander over geschreven. Ik heb echter niet geweten dat ze Deze foto zullen we maar beschouwen als een afscheid van de wel uiterst milde winter 1972-1973: het is een herinnering aan een schaatswedstrijd voor kinderen op het ijs van de Voorstreek in 1917, georganiseerd door de ijsclub Het Amelandshuis. Misschien, dat verschillende lezers zich als knaapje herkennen op deze plaat. De kaart is indertijd door een Leeuwarder aan zijn broer gestuurd en het is nu wel grappig te lezen, wat hij toen, in dat oorlogsjaar 1917 dus, schreef: „Het eten wordt ook hier schaars. Kleiaardappelen zijn hier niet te bekomen en dan kan men zandaardappels op bons krijgen. Wij hebben nog een heel klein beetje kleiaardappelen en eten maar één a twee keer per week om het wat te rekken." Enfin, dat was dan de eerste wereldoorlog. Intussen hebben we ook WO H gehad. Wat we nog krijgen weten we niet, maar voorlopig hebben we nu nog kleiaardappelen in overvloed

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4