cWimcM EERPELSKIPPER BOUMA SI EN SEUN MAAKTE EEN WATERFIETS wim Houwen 2 heeft ekskluslef voor Leeuwarden de komplete FORTEX kollektle Moderne man FORTEX gekleed! VL/iiti vlo uweti t 5^.leine ^iCrantófe leeót iedereen Vegisse we ons niet, dan leit ie daar: eerpelskipper Bouma teugenover de winkel van Tak. Der binne fan dy meensen, dy't graag us wat uutfyne magge. Se prebere, se nyfele, ut mislukt hur un keermeniig, mar ja, dan komt der eindelik toch wat uut 'e bus, dat er op lykt. En ut lykt my toe dat er onder de Fryzen nog al wat fan dy typen sitte. Onder de Leewadders oek, dat spreekt. Soa denk ik nou inenen an dy seun fan eerpelskipper Bouma. Dy lei met syn skipke in ut begin fan 'e Foorstreek, fan oanze kant af sien temeensen, soawat teugeno ver de winkel van Tak. Hij had daar wat handel in eerpels en groenteen was dus un konkerent tan Faulus en Betje Friso in dy jaren. Allenig, hij sutelde niet foor soafer as ik weet. Donderdagsaves must-ie syn skipke ferhale. Dan kwam ut an 'e andere kant fan 'e Spinhuus- brug te legen. Syn soan woande GEEFT WAARBORG EN VERTROUWEN Wirdumerdijk-Leeuwarden bij him in. En dizze jongeman hadde un fenuftige inslag: Hij konstrueerde un waterfyts. Op syn beide dryvers lag-ie achter syn faders kip. Eén keer hew ik him der met faren sien: Hij stapte in ut roeiboatsje achter ut skip en doe foorsichtig op ut wybelgefal en fytste eventsjes later werkelik fut in 'e richting fan 'e Nijburen. Ut gong knap. Hij skoat aardig op. Flak foor de pyp daar wti dy draaie. Mar syn dryvers waren wat te lang foor de bocht. Hij must un extra draaike geve en dat was krekt te feul. Daar gong ut hele saakje kopke-onder. Fan beide kanten kwammen de meensen met stokken en touwen en in un mum fan tyd was de jongeman weer uut de doe oek al niet altyd soa bysonder skoane Foorstreek haald. O't er ut ooit weer prebeerd het, kan ik niet fetelle. Ut rik-rak hét nog un hele tyd achter ut eerpelskip leid. Dat wel. Un andere fenufteling woande wat fedder op 'e Foorstreek. Doe- destyds begon de Tunen an dy kant met un tuun met un hoge muur der om hene. Op dy muur un hekje en daarop un bodsje: Hier liggen voetangels en klem men. En in ut huus daarnaast woande Troelstra, de instrement- maker. Dizze man was in syn fak bysonder kundig. Gyn wonder, dat su'n man al froeg met radio experimenten begon. (Tenslotte was Idzerda Sterringa oek un Frys). Foor soafer ik weet was hij een fan 'e eersten, dy't un luud- spreker maakte. Bij mooi weer ston ie Saterdagsaves onder ut opskoven raam en toeterde syn klanken over dat stukje Foor streek foor soms wel un paarhonderd meensen dy't daar bij de Amelanspyp en omgeving samenstroomd waren. Soms had dan oek Lucas Hannema an 'e overkant nog un koarke te rippeteren en fan dy bovenkamer klonk dan nog meer mezyk. Je konnen soms dus uut twee pro gramma's kyze KOLKSELEEGMESINE Over de fader en soan, dy't met un eigen fabrikaat kolkjeleegme- sine de pattekliere riolerings re gelmatig leegden ston laasten nog us un stukje in ut K.K., mar oek dizze meensen suden je bij dit groepke rekene kanne. De Frys is nou eenmaal un nyfelder fan aard: dat siene Jou oek in ut Frys Meseum, an 'e prachtige koperen planetariums, dy't daar opsteld stane. Menig boeresoan was in 'e stille winterse uren su'n soort fan instrement- maker derby. De kampioen was we! Eise Eisenga, dy syn planeta rium in Franeker ut nou al doet fan ca. 1800 af. Ut is krekt - en ik mien foor de eerste keer - us flink onderhannen weest en loopt nou weer as un liere. Toch us hene gaan op un frije middeg. Ut loant de moeite. Zwiggelte L. Monderman

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 2