DAT HE JE SOMS MET FAN DY OUWE HERINNERINGEN DANSNIEUWS. GflNZEyÖDRT Herman Leviet met vrouw en zes kinderen in oorlog omgekomen. HERM. LEVIET's DANSINSTITUUT. 10 Transporten naar overal door Firma A. Niemendal VREES WERD ZEKERHEID Na onze tweede oproep aan abonnee's, die mogelijk iets zouden kunnen vertel len over het lot van de Joodse dansleraar Herman Leviet, die voor de oorlog in Leeuwarden woonde, hebben wij toch verschillende reacties gekregen. Onze vrees, dat ook het echtpaar Leviet in de oorlog als slachtoffers van de Duitsers omgekomen moest zijn, werd zekerheid, toen wij via een tip van een vriendelijke abonnee in contact kwamen met een zuster van Herman Leviet, mevrouw G. Keizer - Leviet te Amersfoort. Dat klinkt u als muziek in de oren ORGELS: PIANO'S: Ruiterskwartier 47 - Leeuwarden TELEFOON 05100 - 26335 't Vileine '3<Lrantóje- leeat iedereen Dat hè je soms met fan dy ouwe herinneringen, de ene trekt de andere met. Daar sien ik op dy moaie foto fan Bouma syn eerpelskipke duudlik ut korenmetershuus- ke op 'e wal staan bij pakhuus Rusland, waar doedestyds myn oom W. Tanja de saak dirigeerde. Dat houtene ge- bouke was ut heiligdom van Hollenga, de korenmeter. Ut ston frijwel op 'e rand fan 'e gracht, der bleef mar, late sêge un sentimeter of tien, twintig over.Nou gong ik in dy dagen op 'e Tuuntsjeskoal (Gem. School 7B) Daar kregen we, doe ik in 'e derde klas sat, un jonge fan kapper Feddema derbij. De Fedde- ma's kwamen, mien ik, uut Marrum en woanden in de doe gloednije kapperssaak op 'e hoeke van Weg naar Cambuur en Koestraat. Nou, dy jongeman mocht der weze! Gyn boom te hoog en gyn sloat te breed of te dyp. Letterlijk alles durfde-ie. En- de andere jonges fan oanze klas wuden fansels niet foar him onderdoen. Al gau lypen we na skoaltyd - en oek wel us stykum in ut frije ketier - met Anne, soa hytte hij, foorop, an 'e butenkant fan 'e (ouwe) Kypeloop langs (Oek niet best, as brugwachter Soep boer je sag!), mar dat was nog niks. Dat durfden sommige meiskes nog wel! Je hadden un goeie steun an ut -> Op velerlei verzoek zullen wij vanaf a.t. Zondag en verder geregeld lederen Zondag, 's avonds van 8—11 uur, onze leerlingen, oud-leerlingen met introdueées in de ge legenheid stellen tot het beoefenen der moderne dansen. Mevr. Keizer, die vroeger met haar man ook in Leeuwarden heeft gewoond, vertelde ons, dat haar broer reeds voor de oorlog uit Leeuwarden vertrok naar Zeist om zich vervolgens als dansleraar in Amsterdam te vestigen. Daar mocht hij, na de komst van de Duitse bezetters, zijn beroep al gauw niet meer uitoefenen, waarna het er door de strenger wordende Duitse maatregelen ook voor het gezin Leviet steeds ernstiger begon uit te zien. Hoewel verschillende familiele den er op aan drongen te gaan onderduiken en daarvoor ook wel een mogelijkheid wisten, dacht het echtpaar Leviet, dat het grootste gevaar juist in dit onderduiken zat. „Wij komen wel terug, maar jullie komen nog in concentratiekampen terecht", heeft Hermans vrouw, Marianne PRIVÊ-DANSLES por 3 lessen 110 (net Inbegrip pianomuziek) W\j loeren a in S leesen CHARLESTON. HERMAN LEVIET, Gr. Kerk.ir. 71. Tel 1650. de Jong, wel eens gezegd. Mogelijk heeft ook de grootte van het gezin - er waren zes kinderen - en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden de Leviets ervan weerhouden tijdig een veiliger heenkomen te zoeken. In ieder geval bleven ze in Amsterdam met het noodlottige gevolg, dat ze allen in handen vielen van de moordenaars. Herman Leviet is eerst met enkele kinderen naar Amersfoort gebracht, waar hij volgens mevrouw Keizer half doodgesla gen moet zijn en kwam daarna in het vernietigingskamp Auschwitz flechtwerk fan yzeren strips, waar dy brug fan inmekaar set was en al was ik dan op 'e gimnastyk oek de minste fan 't hele stel, dat speulde ik oek nog wel klaar. Mar op un woensdagmorgen om twaalf uur, doe 't wij samen uut skoal oplypen, stelde Anne foor om achter dat korenme- tershuuske om te gaan. Nou, ik durfde'gyn né te sêgen, en daar gongen we. Fuutsje foor fuutsje prebere telkens de folgende staande stijl in 'e fingers te krijgen, dan flink knype (dy stijlen stakken un paar sentimeter naar foren), je gewicht op 'e andere foet overbringe, han- fepakke en soa na de folgende stijl toe. Met dat goare grachtwater flak onder je! Anne, lynig as un aal - gong foorop en was al lang klaar met syn toer, doe't ik nog in 'e midden foar myn gefoel tussen hemel en Hoekstersingelwater sweefde. Ik weet nog, dat ik hast in panyk raakte mar ut lukte! Ik tumelde niet in 'e gracht, mar wel in 'e hannen fan myn ome, dyt uut syn kantoorke oans heldenstuk sien hadde. Hij grypte my in 'e kraag (Anne was allang op feilige afstand fluchten) en hyld my ondersteboven boven ut blauswatte, stinkende water: „Bliksemse jonge! As ik dat nog us weer sien, hou ik dy kopke-onder, begrepen?" Ik gilde as un mager farken (goed beeld, want fet was ik beslist niet in dy jaren) en ston doe al gau weer met un flinke klets op de derfoor bestemde plaats met beide futen op 'e vaste wal Mar de eerste dagen loerde ik, as ik na skoal gong op 'e hoeke bij Hombrink toch wel eerst even, of Oom Willem oek op 'e wal ston. Dan lyp ik werom, bij Gosses de Groa- ningerstraat in, en soa langs ut Ouwegleien na skoal. Want, al was-ie dan un bovenste -beste kerel, dy oom fan mij, hij hadde un paar beste hèdde hannen, dat hadde myn broekje wel foeld doe't ik daar boven ut water hong Zwiggelte L. Monderman terecht. Volgens mededelingen van het Roode Kruis zijn zij daar om het leven gebracht, terwijl mevrouw Leviet met de andere kinderen in Sobibor werd ver moord. In de hoop aan de klauwen van de Duitsers te kunnen ontkomen, was een van de zoons kort voor de catastrofe nog getrouwd; dit vrouwtje is wel teruggekomen en later hertrouwd. Het echtpaar Keizer dook onder en kwam zo door de oorlog heen en dat kan ook gezegd worden van een andere zuster van Herman Leviet, die met haar man Moos de Wilde (van 'de bekende slagersfamilie De Wilde uit Leeuwarden) onderdook en behouden bleef. Deze laatste zuster is een tien jaar geleden overleden, maar Moos de Wilde leeft nog wel - hij is over de tachtig en woont in Amsterdam. Een klasse-instrument herkent u zó. Daarom kiest u bii Ganzevoort alleen uit de betere merken. Hammond, Viscount, Ri-ha,Solina, Philicorda en Heyligers. Bechstein.lbach, Schimmel, Sauter, Förster, Rosier, Rippen. Mèt de bekende Ganzevoort- service en garantie. Ook déérin is Ganzevoort groot! Nieuwestad 103 Leeuwarden Sinds 1909 een muzikaal begrip

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 10