MARSSUM IN VROEGER JAREN 4 (Aé U>u net mteuvp... Dat was mien moeke Friesland Bank Uw eigen bank f Séleóte 3^-rantóje ieeet iedereen HET BURGEREND Naar aanleiding van Uw interes sante artikel over de Blokhuis- buurt in 't Kleine Krantsje nummer 192 wil ik U er op attent maken, dat het deel van de Blok- huissteeg, dat het dichtst bij de Weaze lag, vroeger het Burger end werd genoemd. Daar woon den de mensen met vaste betrek kingen en daar heb ik zelf ook gewoond. Wanneer wij als kinde ren verzeild raakten in het ande re deel van de Blokhuissteeg kon het wel gebeuren, dat die jongen zeiden: "Sodemieter op, jumme hore op het Burgerend 1" Wat de bij het genoemde artikel afge drukte foto van mijn Vader, de stadsomroeper, betreft: weet U wel, waar nu het bekken is, dat hij in z'n hand vasthoudt? Dat hangt nu bij mij in de gang. VERINNEWEERD Ja, ze hebben de stad verinne- weerd. Dat heb ik ook gedacht toen ik een tijd geleden even in Leeuwarden was. De binnenstad is oud geworden en wat je er denkt te vinden is er niet meer en de blokkendozen, die later ge bouwd zijn passen niet in onze herinnering. En toch raak je die oude herinneringen nooit meer kwijt. Vooral na het lezen in het "Kleine Krantsje" komt er een stukje heimwee boven, b.v. naar de tijd toen we erg enthousiaste geheelonthouders waren. We hadden ons na een opvoering van "de Stille", een toneelstuk, dat opgevoerd werd door leden van dé N.B.A.S., opgegeven als lid. We waren helemaal onderstebo ven door het spel waarin de ellen de, veroorzaakt door de drank, werd aangetoond. Het was een avond in Zaal Schaaf. Vanaf die tijd wilden we geen glaasje meer afwassen en snoepten we niet meer van de heerlijke advocaat die moeder zelf maakte. We liepen mee in optochten en dansten in openluchtspelen op de Wilhelminabaan, onder leiding van de heer Y. Schuitmaker. We vergaderden in een gebouw op de hoek Nieuweburen - Monnike- muurstraat, op een bovenzaal. Uit volle borst zongen we: ,Ons stroomt nog frisse bloed door de aderen, we zijn nog jong en kennen geen verdriet, enz. enz. Het was een mooie tijd, die voor mij een paar jaren heeft geduurd. Toen was ik mijn overtuiging kwijt, maar de herinnering is gebleven. J.HALIE In 't vorige Kleine Krantsje noemt u als maker van de foto van Excelsior een zekere J. Halie uit Sint Anna Parochie. Die naam zult u echter niet goed ge lezen hebben op grond van een klein stempeltje onder die foto. Maar kennelijk is die naam niet duidelijk geweest, want de man heette Halie. Hij was kapper in Sint Anna Parochie en maakte veel foto's in z'n vrije tijd. De heer Halie is enkele jaren geleden overleden en de naam komt nu inderdaad in de contreien van Sint Anna niet meer voor. Emmeloord M.Kuiper-Kroes Leeuwarden Leeuwarden J. Stoelwinder In het artikel "Het gezellige Leeuwarden van rond de eeuwwisseling" door de heer J.C. van Dam in 't Kleine Krantsje nummer 192 wordt gesproken over het "grappi ge staaltje" van een winke lende vrouw, die dank zij een slütkorf zonder bodem kans zag zonder te betalen een flinke voorraad winkelwaren te bemachtigen. "Dit ver haaltje is historisch" aldus de heer Van Dam, "en ik hoop, dat er lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die dit kunnen bevestigen". Welnu, dit is intussen ge beurd, maar niet weinig ver rast waren wij, toen we wer den opgebeld door een abon nee, die ons meedeelde, dat de beschreven dame zijn eigen moeder was geweest "Het is ongeveer zestig jaar geleden gebeurd bij Simon de Wit in het Naauw. Chef in die winkel was toen een Van der Werf en dat was nog familie van de poeliers Van der Werf uit de Weerd. Tja, het gebeurde uit armoede, moet u maar rekenen", aldus de vlotte bekentenis, zoveel tientallen jaren later, van onze abonnee Enkele malen is de laatste tijd in 't Kleine Krantsje het dorp Marssum ter sprake gekomen; nu kunnen we de lezers een mooi zomers plaatje aanbieden van dit buurdorp van de grote stad. Links het bekende witte café op de hoek, waarnaast ouden van dagen en jeugd zich in broederlijke eengezinsheid hebben opgesteld. Het is net of staat er wat belangrijks te gebeuren en wachten deze mensen ergens op. Maar flauw op de achtergrond zien we ook al een rijtuigje naderen - feestvierende Leeuwarders misschien? Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen Loeu\vardcr straat wc Mars-mm

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4