TEKENING VAN DE OUDE HARMONIE TOUKMEE SCII111Hl Koopt geen kattevlees NAZENDEN KRANTEN UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN Vereeniging „DE HARMONIE" te Leeuwarden. Dimanche le 18 Octobre 1896 2 Hoewel het abonnementsgeld op 't Kleine Krantsje bij vooruitbetaling verschuldigd is en in feite dus voor de eerste januari betaald moet zijn, blijven altijd een aantal abonnees in gebreke aan hun verplichtingen te voldoen. Ondanks al onze inspanningen en moeiten het luttele bedragje van vijftien gulden binnen te krijgen (het insteken in november van een giro-stortings- kaart, herhaalde verzoeken in de krant zelf, herhaalde aanmaningskaartjes via de P.T.T., het aanbieden van kwitanties aan de deur en soms zelfs telefonische benadering!) krijgen we bij een aantal abonnee's nul op het request. Dan komt er tenslotte een dag, waarop wij deze abonnee's moeten afvoeren; het is immers ondoenlijk tot het laatste uur van het jaar te blijven wachten op het geld. Op zo'n moment heeft elke afgevoerde abonnee ons reeds verscheidene guldens gekost. Maar daarmee zijn we er nog niet, want weken-, soms zelfs maanden later maken sommige afgevoerde abonnee's alsnog het abonnementsgeld over. Dan moeten ze weer als abonnee worden ingevoerd: ook dat kost ons weer tijd een geld. Intussen hebben deze abonnee's uiteraard een of meer kranten gemist en dan kan het gebeuren, dat wij een briefkaartje krijgen met het vriendelijke verzoek de ontbrekende kranten nog even op te sturen. Ook dat kost weer geld': 40 cent voor 1 exemplaar, 60 cent voor 2, 90 cent voor 3 exemplaren. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke gang van zaken voor de exploitatie van ons Kleine Krantsje niet bevorderlijk is. Wij zullen voortaan dan ook alleen kranten nazenden bij vooruitbetaling van de hierboven genoemde portokosten. Directie 't Kleine Krantsje Uit de Doos met Sniepsnaren komt vandaag een aankondi gingsbiljet van een uitvoering in Leeuwarden in 1906, dat voor ons vooral interessant is, omdat we er een tekening van de oude Harmonie op zien. Voor de lezers van 't Kleine Krantsje willen wij die plaat hier graag reproduceren; het is een bijzondere afbeelding, want zo kennen we onze schouwburg niet meer. Het gebouw is later niet alleen verbouwd, maar boven dien werd er voor het rechterdeel een kegelbaan gezet. Nog weer later, na de laatste oorlog, is het rechter deel van de Harmonie geheel gerestaureerd en vergroot; kort geleden is ook het linkerdeel aangepast aan de eisen van deze tijd. En zo doet deze tekening van de vroegere Harmonie nu wel heel „ouderwets" aan - en Opa en Oma vonden het gebouw toen nog wel zo hypermodern ABONNEES DIE GAAN VERHUIZEN: tijdig adreswijziging opgeven dieven. Daarnaast iemand, die een leerlooierij had in de Poptasteeg. Dan kwam Rauwer- de, daar haalden wij, wanneer we capucijners aten, voor 1 cent mosterd in een kopje. Van der Zee de slager woonde daarnaast. Dan kwamen twee kleine raamp jes. Die hoorden van het huisje in het Luilekkerland, dat was een heel klein straatje daar kon je doorlopen. Nu wou ik iets vertellen over de kleine raampjes want die konden open. woonde er aan het Hoekster- achterom een meneer die noem den ze Hobbel inne Geit. Hobbel inne Geit had een paar bonkige koeien in z'n bedstee staan. In de oorlog kocht hij een oud en mager paard; hij kon toen gaan zandrijden op het vliegveld. Een poosje later zeiden zijn kamera den: „Wat hest nou een mooi peerd!" „Ja" zei Hobbel inne Geit, „er liepen sukke mooie peerden op het vliegveld, ik hew dat ouwe kring mar voor een goeie ruild..." nutske en één nutske terug". Dan ging je een paar uur later met 't andere nutske. En dat huis noemden wij „Klop an't Glaske". A'dam Mevr.Jorritsma-Vonk Op een politiebureau te Rotterdam is in bewaring gesteld de 37-jarige poelier F. B., die verdacht wordt van mishandeling van een vrouw met een fietspomp. Een dag of tien geleden had de vrouw op de markt op het Noordplein een kilogram pouiet gekocht ter waarde van twee gulden. Zij verkeerde in de veronderstelling, dat het vleesch afkomstig was van een konijn, doch thuis gekomen kreeg zij argwaan, toen zij bemerkte, dat haar kat het vleesch niet lustte. In de stukjes nier, die de poes te verorberen kreeg, bespeurde deze blijkbaar het vleesch van een soortgenoot. De vrouw bracht het vleesch naar de seruminrichting, waar bij onderzoek inderdaad bleek meldt de NJR.Ct., dat men de vrouw kattevleesch had verkocht. Deze is jJ. Zaterdag weer naar de markt gegaan om schadevergoeding te vragen, doch de man, die haar geholpen had, was niet meer te vinden. Er ontstond een woordenwisseling met den poelier die haar te woord stond met het reeds vermelde gevolg. In verband met het bovenstaande wordt het publiek van politiezijde ernstig gewaarschuwd voorzichtig te zijn met het koopen van z.g. vleesch zonder bon. (1941)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 2