HERINNERING AAN ARIE BOUMA DE JAAP EDEN VAN LEEUWARDEN Ganzevgdrt DE ROEP VAN DE SKERESLIEP STEMMEN UIT HET VERLEDEN Verzameld door NJ. Waringa 8 Dat klinkt u als muziek in de oren ORGELS: PIANO'S: 't 'kleine ^Crantóje- leeet ieclcrccn Er leven misschien niet zoveel Leeuwarders meer, die Arie Bouma, deze "all round sportsman", hebben gekend maar ai is dit aantal klein hier in "t Kleine Krantsje", aan de vergetelheid te ontrukken is mijns inziens op haar plaats. In mijn jonge jaren was deze stoere Fries een Leeuwarder persoonlijkheid. Wij jongens zagen hoog bij hem op en bewonderden zijn prestaties op sportgebied. Vooral op de fiets en op de schaats muntte hij uit. Ook voor LA.C. Frisia speelde hij als voetballer een voorname rol. Arie was een welgebouwde knaap, slank van gestalte en zijn voorko men toonde lenigheid en kracht. Wat zijn goed ontwikkelde "body" betrof maakte hij reclame voor de zaak van zijn vader die een slagerij had in de Kleine Hoogstraat - hoek Speelmans straat. Dat er kracht zat in biefstuk - negen stuivers een pond - toonde zijn zoon Arie in hoge mate. Naast de slagerij van Bouma, in de Speelmansstraat was een katholieke lagere school van meester Bresson. Veel stond deze sympathieke schoolmeester op de stoep van zijn school. Een lange Goudse piep had hij dan aan en blies hele rookwolken de lucht in. Hij sloeg dan rustig het "drukke" verkeer, om het half uur een levend wezen, gade. Tegen iedereen had hij een vriendelijke groet, een gezellig praatje of een toepasselijk grapje. KUSTEKOEK Vlak tegenover de slagerij van Bouma had je in de Kleine Hoog straat de Brood- Koek- en Banketbakkerij van Van den Berg. Bij ons jongens bekend om z'n lekkere kustekoek. Twee centen een hele lap. Deze kleine hoek van de oude binnenstad heugt mij zo goed, omdat ik daar veel kwam, daar ik nogal bevriend was met de beide zoons Wiebe en Wigger. Die hadden nl. een mooie bokkewa- gen, getrokken door twee grote steenbokken, met gevaarlijke horens. Het was voor mij altijd een heel feest een ritje mee te maken. Dit ging dan over de Eewal, Gouverneursplein, Hof- en Raadhuisplein. Gevaar door een auto tot mosterd gereden te worden bestond er nog niet. Zover ik mij herinner had Mr. van Duyl - hoek Beyerstraat-Grote Kerk straat - in Leeuwarden de eerste auto. Zijn chauffeur was de heer Heyn Eerligh, later een bekwaam vakman in het autobedrijf. JAAP EDEN Ik ben weer afgedwaald met iets te vertellen over onze Arie Bouma. Lastig is dit, als men oud is komen jeugdherinneringen steeds weer boven. Nu dan maar weer iets uit het ge heugen opdiepen van onze Leeuwarder Jaap Eden. In ver beelding zie ik hem nog, op zijn racefiets, door de stad rijden naar de Groningerstraatweg om zich daar te trainen voor aanstaande wielerwedstrijden. Als het weer het toeliet was hij present. Spor tief gekleed, op z'n uiterst lichte fiets van alle rompslomp, als spat borden, rem en bel ontdaan. Diep gebogen hing hij over zijn race- stuur. Zijn gespierde benen gaven steeds een gang er in die menig wandelende voorbijganger even op deed kijken. In "full speed" ging het de Zwarteweg uit, tot aan Zwartewegsend, het Bos van Ypey, om vandaar terug te rijden stadswaarts. Rijwielpaden waren nog onbekend, zodat het rijden in snelle vaart over de vaak in slechte staat verkerende straat weg geen lolletje was. Hij bereed een Burgersrijwiel met lage ver snelling. Had hij zijn dagelijkse oefening volbracht dan zocht hij vaak wat verpozing bij de heer Gerritsen, die een filiaalhouder was van de Burgers rijwielfabriek, hoek Nieuwestad-Weerd. Vaak kon men hem hier aantreffen voor een gezellig praatje met de heer en mevrouw Gerritsen. Veel heeft Arie in Frankrijk - Parijs gereden. Daar was, mis schien nu ook nog, in het "Bois du Bologne" een grote, steeds druk bezochte wielerbaan. Voor zover mij bekend is Arie Bouma tweemaal kampioen, op de fiets, Een klasse-instrument herkent u zó. Daarom kiest u bii Ganzevoort alleen uit de betere merken. Hammond, Viscount, Ri-ha,Solina, Philicorda en Heyligers. Bechstein, Ibach, SL Schimmel, Sauter, Förster,Rosier, Rippen. Mèt de bekende Ganzevoort- service en garantie. Ook déérin is Ganzevoort groot! Nieuwestad 103 Leeuwarden Sinds 1909 een muzikaal begrip van Nederland geweest. Niet alleen was hij op de fiets, maar ook op de schaats een matador. Hij was een langebaanrijder en hij reed op Noren, waarop toen nog maar weinig schaatsrijders reden. Hier in Friesland kwamen de meest gewilde schaatsen veel uit Warga en IJlst. Deze houten schaats leende zich bij uitstek voor het kortebaan rijden. Men kon er beter mee "klauwen". Bij wedstrijden liep men meer dan men reed. Mooie lange stre ken maken zag je op de korte baan maar weinig. Toch had zo'n wedstrijd wel bekoring. Vooral die voor vrouwen was het aanzien waard. Vol strijdlust verschenen dan de leden van het zwakke geslacht op de baan. Sommigen waren voor die tijd nogal gewaagd gekleed en verschenen op de baan in een warme, wollen onderbroek. Zodra het startschot had geknald sprongen ze strijdlustig van streek. J. C. van Dam fKWVVVt» De ambulante schareslijper met z'n lange, platte kruiwagen kwam aan het eind van de negentiende eeuw zelden meer in Friesland voor. Leeuwarden had toen al z'n vaste schareslijpers. Van schareslijper Jansen, van 't bolwerk bij de Wissedwinger, die zo nu en dan met een vrouw door de stad trok, werd wel Skea - rs - sliip. verteld, dat hij van zigeuners afstamde. Een andere schareslij per bleef altijd op dezelfde plaats: hij riep nooit, maar hij zei ook haast niets. Men kon hem met z'n kar steevast vinden op het pleintje van de Nieuwe Doelen, bij het eind van het ijzeren hekje. De meeste Leeu warders kenden hem slechts als Napoleon. Maar in alles, met een grote bril op de neus, had hij meer weg van een Germaan en als jongens versleten wij hem dan ook voor een Duitser. Op z'n kar stond een rijmpje van twee regels geschilderd, dat ik helaas verge ten ben. De Jansens zijn altijd bekende schareslijpers in Leeuwarden geweest. Foto boven Omer Jansen, foto onder Wierd Jansen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 8