CHARMANTE HERINNERINGEN AAN EEN DORPSGEMEENSCHAP c 23 Mr.J.S. BUL Door Mr.JJS.Bijl wordt vervolgd VOOR SCHERPER ZIEN POST EVERAARTS oogmeetkundige opticiens nieuwestad 10a-leeuwarden voor afspraak tel. 05100-23576 't ^l^leine 3£rantóje leert iedereen Mr. J.S. Bijl f.Jopie Bijl"), auteur van tal van interes sante bijdragen voor 't Kleine Krantsje, werd in 1904 geboren als zoon van een hoofdonderwijzer in Huizum. Hij bracht in Leeuwarden heerlijke jeugdjaren door, nog niet beseffend welk een uiterst spectaculaire levensloop hem wachtte. Hij begon z'n carrière als stuurmansleer ling bij de HollandAmeri- kalijn, studeerde in z'n vrije tijd voor meester in de rechten en kwam in de cricisjaren bij de Amster damse politie, na in de tijd van enkele maanden het inspecteurs-diploma te hebben gehaald. Kort voor de oorlog was hij landelijk commandant van de Rijks politie te Water, tijdens de bezetting textieldirecteur en onderduiker, na de oorlog hoofd van het Bureau voor opsporing oorlogsmisdadigers - in deze functie verhoorde hij o.a. Duitse topmisdadigers als Hans Rauter en Willy Lages. Twintig jaar lang, tot zijn pensionering in '69, was hij vervolgens direc teur van het grootste havenconcem in Rotter dam, Wm. H. Muller en Co N.V., met meer dan 7400 werknemers, vijftig doch terondernemingen, eigen rederijen op zee en op de Rijn. mijnen in Zuid Amerika, Afrika. Spanje en Nieuw Guinea, over slagbedrijven en vemen in Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, met een eigen reisoureau en luchtvaart- belangen. Dezefiinctie - en verschillende commissaria ten, o.a. van de grootste sleepdienst van de wereld. L. Smit en Co en van het Hilton Hotel - maakten van onze oud stadgenoot een bereisde Roel en brachten hem de hele wereld door. Maar nimmer vergat hij daarbij de herin nering aan het kleine en gemoedelijke Leeuwarden van zijn jeugd - nu kan hij af en toe eens tijd vinden die herinneringen op pa pier te zetten. Vandaag het eerste deel van een reeks artikelen over oud Leeu warden met het accent op Leeuwarden-zuid, dat in de goeie ouwe tijd nog gewoon „Hüzum heette. Een medelezer van 't Kleine Krantsje zond me enige tijd gele den een brief om me mede te delen, dat hij mijn stukje over de Huizumerlaan had geappreci eerd en om tot uitdrukking te brengen, dat hij het jammer vond. dat er over Huizum en om geving niet meer geschreven werd. Ik vond zijn brief zo inte ressant en zo aardig opgesteld, dat ik hem die retourneerde, met de raad zijn verhaal op te sturen naar Uw redactie. Ik was n.l. van mening, dat hij vele andere lezers met het door hem gerelateerde een genoegen kon doen. Hij heeft mijn raad blijkbaar niet willen opvolgen en dat vind ik jammer. Ik weet nu niet meer precies wat hij schreef, maar hij noemde eni ge feiten en personen, die ook nog wel in mijn herinnering leven. Evenals hij zie ik als door een omgekeerde telescoop beelden en mensen, die deel uitmaakten van de dorpsgemeenschap, waartoe ik als kleine jongen behoorde. Beelden van vrolijkheid, maar ook van droefenis en verwording. MENSEN, MENSEN, MENSEN Mensen van grote eenvoud en mensen van gezag. Mensen - ver reweg de meesten - met een vlekkeloos verleden, maar ook enkele, waaraan een smet kleef de. De laatsten zal ik niet bij name noemen, omdat nog be staande familieleden daaraan misschien aanstoot zouden kun nen nemen. Men vergete daarbij niet. dat toen andere maatstaven werden aangelegd aan hetgeen oirbaar was dan in deze tijd, waarin tot kuituurpatroon wordt verheven, wat vroeger in de mar ge van de maatschappij nauwe lijks werd geduld. Natuurlijk speelde de hypocrisie daarbij een rol en sprongen velen - die dat misschien wel graag zouden wil len - niet uit de band uit vrees met de vinger te worden nagewe zen of zich zakelijk nadeel te be rokkenen. Toch geloof ik. dat er in de tegenwoordige maatschap pij vele dingen uit de hand zijn gelopen, omdat men zich laat lei den door een te grote tolerantie en de proporties uit het oog heeft verloren. Men schenkt m.i. - om slechts één voorbeeld te noemen - bij misdrijven tegen het leven meer aandacht aan het welzijn van de misdadiger dan aan het verdriet van het slachtoffer of zijn nabestaanden. Een kinder lustmoordenaar is een zielige zieke stumperd, die begeleid moet worden; de ellende, waar aan de ouders ten prooi zijn, kan verwaarloosd worden. De zieke stumperd wordt ondergebracht in een verpleeginrichting, na enige jaren genezen verklaard, vrijgelaten en in de gelegenheid gesteld zijn infame lusten op nieuw bot te vieren. Hoe vaak hebben we dat nu al niet gezien! ONVERLATEN Vroeger, toen we nog niet opge scheept waren met alle mogelijke en onmogelijke deskundigen - zelfs met de titel van professor - op dit gebied, werd zo'n geaber- reerde misdadiger eenvoudig opgesloten op zodanige wijze, dat Onze kleine kinderen beveiligd waren tegen de satanische lusten van dergelijke onverlaten. Straf fen is nu uit den boze, men mag slechts maatregelen toepassen opdat de delinquent geneze. Het afschrikkingselement mag geen plaats meer vinden in de „straf'; bevriend en ik zie nog de als door een Daumier of een Hahn gete kende taferelen voor mij, die werden teweeggebracht door deze dronkaard, 's Zondags ge beurde het vaak, als Willem en Mr. J.S. Bijl - een foto uit 1970 deze wordt slechts opgelegd, om de betrokkenen weer geschikt te maken voor de samenleving. Een grote philosoof als Seneca, of was het Plato, was van mening, dat de straf niet in de eerste plaats werd opgelegd ter bestraffing van de delinquent, maar om door haar toepassing andere in verleiding gebrachten af te schrikken. Tole rantie lokt uit, men kijke slechts naar het grote aantal overvallen op banken en postkantoren, die in ons land door vreemdelingen worden uitgevoerd, aangetrok ken als ze zijn door onze mis plaatste weekhartigheid. Hoe het ook zij, in de tijd van mijn jeugd werden geen, door zogenaamde sociologen en psy chologen uitgevonden drogrede nen aangewend om te vergoelij ken, wat slechts gelaakt kan wor den, werd, hoe dan ook, de maat schappij meer beschermd tegen kwalijke invloeden. Men leefde in die tijd ingetogener, met grotere bewustheid voor decorum en de non-conformisten werden met grotere gestrengheid beoordeeld. GEEN MEDELIJDEN Iemand, die te gronde ging aan zijn lusten, kon op geen medelij den rekenen. Hij had zich zijn ongeluk zelf aangedaan en men had hoogstens mededogen met vrouw en kinderen, die hij in de ellende had gebracht. Ik herinner mij in dit verband een man, die enige huizen van ons vandaan een bloeiend schildersbedrijf had en dit in enige jaren door zijn buitensporige drankzucht naar de onderging hielp. Ik was met zijn jongste zoontje Willem, die een jaar ouder was dan ik. ik, na de middagmaaltijd, op straat speelden, dat z'n vader vanuit de richting Schrans de Huizumerlaan kwam aflaveren. ANGSTIGE SPANNING Willem was dan vol angstige spanning of hij direct door zou gaan naar huis, waar zijn goede moeder de maaltijd voor de zatladder probeerde warm te houden, of dat hij nog een afzak kertje zou gaan kopen in café „Ceres", waarvan de eigenaar eveneens een goede klant van zijn eigen zaak was. Willem vroeg al tijd met een benepen stem „Gaat ie er in", terwijl hijzelf nauwelijks dorst te kijken. Het leek soms - ik herinner me goed, hoe gespannen ik zelf was - of hij de ingang van het bewuste café, die zich enige meters vanaf de weg bevond, al voorbij was en misschien was dat ook wel zo, maar plotseling maakte hij dan, als gegrepen door een plotselinge windstoot, een haal over bakboord en zeilde dan de laatste van de havens bin nen, waar de reeds zwaar afgela den schuit tot ver over het Plim- soll-merk werd volgestouwd. Smoordronken kwam hij daarna thuis om z'n zielige wederhelft bulderend de huid vol te schel den, omdat het eten niet meer warm was. De ondergang van het gezin ging snel in z'n werk en de ruïne was volkomen. Het vrouw tje probeerde nog zo lang moge lijk de schijn op te houden, maar van verdriet lag ze soms dagen in bed en kwijnde langzaam weg. HEL VAN ELLENDE Wat moet zo'n kleine Willem door een hel van ellende zijn ge gaan. 'n Kinderziel is immers ge weldig ontvankelijk en een kind begrijpt de dingen beter en ondergaat ze intenser dan men vaak vermoedt. Willem, die van nature een fantast was, trachtte de eer op te houden door altijd weer te vertellen hoe goed ze het thuis hadden en hoe rijk ze waren (dat was eens zo geweest). Nadat de zaak failliet was ver klaard en de boedel verkocht, was de familie op een zaterdag - eigenaardig dat je je dat nog herinnert - plotseling met de Noorderzon vertrokken. Nooit heb ik meer iets van ze gehoord. Men zei, dat de Goede Tempelie ren zich hun lot had aangetrok ken en dat de vader in Den Haag als knecht werk had gekregen. DRINKEBROERS Nu ik toch over drinkebroers spreek kan niet onvermeld blijven een andere Bacchus-aan- bidder, die in de Verlengde Schrans woonde en vertegen woordiger was. Ook zijn naam zal ik niet noemen, al was hij een type van een heel ander slag, die, voor zover ik weet ook niet aan de drank ten onder is gegaan. Hij was meer de joyeuze drinker, zo als uitgebeeld door Jan Steen of Frans Hals en zijn escapades waren van een vrolijke uitbun digheid, waarom de mensen veel plezier konden hebben. Dat neemt niet weg, dat zijn keurige vrouwtje zich voor de stampei, die hij kon veroorzaken, diep schaamde. .besloot hij nog een afzakkertje te gaan kopen in het Café Ceres, waarvan de eigenaar eveneens een goede klant van z'n eigen zaak was

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 23