4 Uw eigen bank Friesland Bank 't ie Siranfoje leeót iedereen Lezers klommen in de pen NIET JAN, MAAR TJEERD Het was niet Jan Knier, die voor kwam op de foto van de Am bachtsschool in 't Kleine Krants- je nummer 199, maar zijn neef Tjeerd. Dat wou ik U voor de goede orde even zeggen. Drachten Mevr. Van der Meulen AMBACHTSSCHOOL Met belangstelling zag ik in no. 199 van 't Kleine Krantsje de foto's van personeel en een klasse van de vroeger geheten Am bachtsschool, onze school! Mag ik een paar correcties geven? 1. De heer Stoet moet zijn L.J.D.. Sloet; 2. de heer Fènstra moet zijn H. Venstra; 3. de heer A.M. van Hespen moet zijn: leraar, geen directeur. Ondergetekende werd n.l. pas di recteur na de heren G.C. Michell en F. Schaafsma. Als ik goed ben geinformeerd leven van het afgebeelde groepje nog zes personen. Grouw A.M. van Hespen AMBACHTSSCHOOL Naar aanleiding van de foto van het personeel der ambachtsschool in 't Kleine Krantsje no. 199 het volgende. Inderdaad is deze foto genomen in 1925 bij het afscheid van de heer Tuinstra, die toen om ge zondheidsredenen met vervroegd pensioen ging. Hij was een jeugd vriend van mijn vader en zij hiel den steeds „voeling" met elkaar. Zij, hij en zijn vrouw, kwamen gauw eens bij ons en wij, als jongens mochten daar graag eens aanwippen omdat het er altijd razend gezellig was. Ze waren beiden de vrolijke kant het naast en dat was iets, waarmee ze velen een hart onder de riem staken. Ze hebben beiden veel werk gedaan voor de Bond voor Staatspensio- nering en ook voor het Fries. Toen er een gedenkboek moest worden samengesteld bij het 100-jarig bestaan van het „Aid Selskip" heeft de heer Tuinstra daarin een groot aandeel gehad. Misschien wel het grootste. Hij was niet zo'n grote kerel en de reden van zijn afkeuring heeft mogelijk gelegen in een afwijking aan de schildklier, waardoor hij enigszins uitpuilende ogen had en ook een bril droeg. Onbarm- harig als de jeugd is, werd hij dan ook steeds „skéle Tünstra" ge noemd door de leerlingen, hoewel van deze afwijking geen sprake was. Toen ik zelf van '28 - '31 de ambachtsschool bezocht, nam de heer Tuinstra nog wel eens lessen waar, als er een leeraar wegens ziekte uitgevallen was. Graag zou ik er nog aan willen toevoegen, welke lessen de heren gaven. Welnu, Dekker was admi nistrateur, de heer Blok - timmeren;de heer Schaafsma gaf naast zijn onderdirecteurschap ook nog les in vorm- en projectietekenen. Ik heb hem altijd bewonderd, hoe duidelijk hij dat laatste vak aan de jongens wist op te lepelen want velen ont brak het aan de nodige fantasie; dan de heer Tuinstra, die smeden gaf; de heer Michell, de directeur; de heer de Vries timmeren; de heer de Jonge, die projectie-teke nen en vaktekenen gaf aan de HET KLOKJE Uw stukje over „Het Klokje" in 't Kleine Krantsje nr. 199 met aan dacht gelezen. Die bijnaam ken de ik niet, maar ik weet wel dat m'n jongste zus hem altijd vroeg hoe laat het was. Het antwoord was dan steevast, nadat het hor loge met een zwierig gebaar uit z'n zak had gehaald „bedtijd voor jou". Ook al was het vier uur 's middags! Hij heette Ane Bayema en was een zoon van schilder Bayema die vroeger op het Noordvliet, even voorbij Koopmans Meelfa brieken woonde. Later zijn z'n ouders verhuisd naar de Tjerk Hiddesstraat, schuin tegenover Toen gisteravond omstreeks half zes de heer S. Bierma met een auto van den Groningerkant komende de stad zou inrijden, wandelde de 23 jarige A. Bajema, wonende aan 't Noordvliet in de buurt van de Bleeklaan en zou den weg oversteken om langs de Bleeklaan huiswaarts te keeren. Gevaar vermoedende bleef Baje ma staan.. De heer Bierma die dat zag, had nu gelegenheid achter hem om te rijden, om zoo de bocht te nemen, toen Bajema, die blijkbaar geheel in de war was, achterwaarts liep. Toen bleef er voor den heer Bierma geen anderen weg over dan vóór hem langs te rijden, doch nauwe lijks had hij het stuur gewend of Leeraren Ambachtsschool: onderste rij zittend van links naar rechts: A J) Jonge, H. Blok, D. de Vries, G.C. Michell, directeur, F. Schaafsma, onder-directeur, LJJ). Sloet, M. Venstra. Middel ste rij van links naar rechts: S. Jellema, K. Sipkes, J. Postma, N. Rohn, L. Annema, JJM. Brusse, AM. van Hespen, R. Bantema, H.C. Kruse. Achterste rij: K. Venema, FJM. Apeldoorn, D. Bak ker, G. Ferwerda, K. Schoondorp, S.W. Dekker (schrijver), Ph. v. Horst, HJ. Bleeksma, SA. Bergsma, en J. Couperus. leerlingen in de metaalvakken; de heer Apeldoorn smeden, de heer Harder(s) schilderen; de heer Couperus gaf handtekenen en vormtekenen aan de schilders klassen; de heer Bakker voortge zet lager onderwijs; de heer Bleeksma smeden. Ook aan de M.T.S. de heer Bantema smeden, de heer Rohn gaf projectie-teke nen en vaktekenen aan de smeden; de heren Ferwerda en Kruse gaven timmeren. De con cierge Visser en de heer Sipkens waren in '28 al weg, maar Visser heeft nog wel eens waargenomen voor de toenmalige concierge Smit; de heer Jellema gaf ook smeden en was ook te vinden in de smederij van de toenmalige M.T.S. die er aan verbonden was. De heer Hespen gaf timmeren, de heer Brusse meubelmaken; de heer Postma motorenkennis en bankwerk; de heer Sloet (niet Stoet) timmeren ;.de heer Fenstra (algemeen ..de Skrale") voortge zet onderwijs en de heer Annema smeden. Er was veel animo voor timmeren en smeden en omdat de klassen gesplitst waren en stads- en bui tenklassen (en met reden) waren er zoveel gelijkgerichte leraren. Ik ben er stellig van overtuigd dat velen, die de ambachtsschool bezochten met mij zullen zeggen, dat het een gezellige tijd was. School 14. Dat hij door een auto ongeluk omgekomen is weet ik, maar in welk jaar dat was zou ik niet weten. Ane heeft bij mij in de vierde klas gezeten van de Margaretha de Heerstraatschool. Wij kregen daar ook Frans. Dat was voor ons al moeilijk, maar zeker voor hem. Bajema liep haastig en met on vaste schreden weer vooruit, met het gevolg dat hij op het rechter spatbord viel en daar een oogen- blik bleef hangen. De heer Bierma, die nu zijn tegenwoor digheid van geest verloor, reed van alteratie op het trottoir. Door den schok viel Bajerpa op den grond en bleef bewusteloos liggen. De jongeman werd voor zichtig opgenomen en per politie- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. brancard naar het St. Bonifatius- Hospitaal gebracht. De politie nam de auto van welke de rechtse lantaarn naar achte ren was gedrukt, in beslag. De toestand van Bajema was hedenochtend zeer zorgwekkend; hij lag nog steeds bewusteloos. De volgende dag meldde de krant, dat er in de toestand van Ane Bajema, zelfs na een noodzakelijke operatie, geen verbetering was gekomen en dat hij nog steeds buiten bewustzijn was. En weer een dag later moest men berichten, dat hij aan de gevolgen van het ongeval was overleden. Red. 't KI. Kr. SLAPPE DOUWE In het vorige, 200e nummer van 't Kleine Krantsje, vroeg een lezer nog eens iets over slappe Douwe. Nu, ik herinner me nog dat wij met een man of vier jonge kna pen op een Leeuwarder kermis terecht kwamen in een klein tentje, het stond tegenover het Burger Weeshuis, er hing een met krijt geschreven plakaat voor, waarop stond: SAMBO, ge vangen in de Afrikaanse wilder nissen en Mserta,* de boeien koningin, doorlopende voorstel ling, entree veertig cent. De directeur bleek Slappe Douwe te zijn. Diens lang niet robuuste bovenlijf was gedeeltelijk bedekt met een imitatie tijgervel. Zijn (vervolg op pag. 6) Hij zat op het achterste bankje waar hij amper in paste vanwege z'n enorme lichaam. Vriendelijk was hij wel, hij nam altijd beleefd z'n petje af. Dit waj mijn reactie over een stukje uit uw Kleine Krantsje, dat altijd van A tot Z wordt ge lezen. Ga zo door. Delft T. de Jong-Bosklopper G. Tuinstra Leeuwarden De Jong Het dodelijk ongeluk van Het Klokje - Ane Bajema, zoals we nu dus weten - gebeurde op de Groningerstraatweg ter hoogte van de Bleeklaan op maandag de twaalfde september 1927. We kunnen de hele tragedie terugvinden in de krant van toen, die het ongeluk nauwgezet heeft gerapporteerd: Slappe Douwe in de bocht

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4