Lezers klommen in de pen HET MOOIE LEEUWARDEN TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 6 Vileine ^Crantóje leeat iedereen (vervolg van pagina 4) De Kelders assistente (z'n vrouw) was daar naast zeer korpulent en sportief gekleed. De attractie was Sambo, een los werkman, uit de Weer klank afkomstig; deze zat in een hoek van het tentje en was pikzwart gemaakt; af en toe kwam hij met zijn zwarte kop boven het kleedje uit en hapte dan in een rauw stuk vlees, dat boven hem aan een touwtje hing; ook at hij rauwe rijst. De direc teur vertelde nog, dat hij liever op de openbare straat werkte, doch dat was toen verboden. Douwe heeft zijn kunsten vertoond, hij liep op blote voeten bij een rekje met sabels op en was ook degen slikker. Meer hebb.en wij van het programma ook niet gezien, doordat we hals over kop zijn ge vlucht; dat kwam, doordat één van de jongens een plas water van het tentdakje wegdrukte dat in de hoek op SAMBO terecht kwam; deze kwam met zijn zwarte kop te voorschijn en bul derde: „G.V.D., ik staan hier oek voor een hap vreten". Toen zei de directeur: „Sambo spreekt al een aardig woordsje Hollands". Douwe vroeg de entreekaartjes terug, dan kon hij ze nog eens verkopen en bespaarde hij ver makelijkheidsbelasting. Later heb ik Douwe nog eens ont moet in Hardegarijp. Wij kwa men van de paarden harddraverij en zaten op het terras van hotel Braam. Daar kwam Douwe met zijn medewerker, ik meen ge naamd Adela, een kleine man, gekleed in een matrozenpakje met kraag. Dit mannetje werd door enige mannen uit het pu bliek met een ketting geboeid en moest zich dan zelf weer los werken. Deze keer werd hij zo vakkundig in elkaar gesnoerd door mijn maten R. Wagenaar en K. Kooistra, dat hij hulpeloos aan onze voeten bleef liggen en niet weer los kon komen. Terwijl hij daar lag werd hem ook een borreltje toegediend door een der toeschouwers. Douwe zei toen, terwijl hij met de pet rond ging, „Heren, de man mag in zijn werk geen drank meer hebben!" We hebben Adele toen maar van zijn boeien bevrijd en de acroba ten gingen verheugd verder op. Leeuwarden Y. Faber PIANISTE De pianiste in de Friso-bioscoop, over wie geschreven is in de num mers 198 en 200 van 't Kleine Krantsje was Jacoba van dei- Meer, geboren 3 september 1900 te Huizum, overleden 5 juni 1959 te Rotterdam en begraven te Hempens. Ze woonde vroeger Hollanderdijk nr. 30 te Huizum. Later is zij adjunct-directrice van een bejaardentehuis van de Ned. Herv.Gem. in Rotterdam-zuid ge weest. Voor de bewoners speelde ze nog vaak op de piano. Ook heeft ze voor de oorlog wel voor de radio gespeeld. Ze was ook or- ganiste van de Ned.Herv.Kerk te Weidum. Haar zuster, Richtje van der Meer, geboren 21 juni 1892 te Huizum, is getrouwd met K. de Boer en woont in de Gymnasium straat nr. 19. De tijd dat Jacoba als pianiste in de bioscoop speelde is ons niet bekend, maar misschien dat mr. J. Bijl hierover meer weet. Mijn moeder heeft de vader van mr. J. Bijl goed gekend. Leeuwarden G. de Boer OPTOCHT Wat de foto van de historische optocht in 't Kleine Krantsje nummer 200 betreft, lijkt het mij dat Mr. Brouwer gelijk heeft, wanneer hij zegt, dat deze opname niet uit 1935 stamt. Ik heb twee redenen die in deze richting wijzen. Bij het 25 jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina in 1923 lagen wij met een roeiboot bij de brug. Het was een schouw en dit is duide lijk te zien. Mijn vader, Hein Appeldoorn, meen ik daar in te herkennen en wel aan zijn hou ding en zwarte pet. Ik zelf zit voorin en mijn broer Joop achter bij 't roer. In wat mij nu 't meest naar de mening van Mr. Brouwer doet overhellen is het volgende: de ligging van de bruggen was in 1935mog gelijk als in 1923. Bij het £00 jarig bestaan van de stad was op de brug over de Tuinen een poort gebouwd met twee hoektorens (de Vlietster poort) en door deze poort zou men dan het hoekhuis, links achter op de foto, voor een groot gedeelte niet meer kunnen zien. Dus toch 1923? Leeuwarden G.H. Appeldoorn Deze foto van de derde of vierde klas van de lagere St. Elisabethschool aan de Grote Kerkstraat -bij het Jacobijnerkerkhof werd ons toegezonden door mevrouw J. Kuhlman, Ringbaan Oost 260, Tilburg, die zich alle namen van de meisjes nog wist te herinneren. De foto moet in 1908 of 1909 zijn gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van de onderwijzeres, juf Cath. Woltering. De namen van de meisjes zijn, bovenste rij, van links naar rechts: Regina v.d. Wöllbecke, Henny Lampe, Netty Homan, Liesbeth Jongma, Lieske Fransen, Willy Bersenbrugge, Siska Walthaus. Tweede rij: Path. Beerens, Lucia Tromp, Anny Covers, Hilveg Voss, Leny Kaller, Anna Prins, Jo (Hanneke) Kuhlmann. (zendster van deze foto). Derde rij: Mientje de Lepper, Anneke Radersma, Juliana Overdijk, Jaantje v.d. Linde, Miny Braun, Anny Voss.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 6