Lezers klommen in de pen Reacties PONTSJEBAAS: "OVER F' FA. ALEX COPINI juwelier ET 10 STEMMEN UIT HET VERLEDEN Verzameld door NJ. Waring a Brillont Gero Cassettes ■t su eine 5ira»ifa/e leeót iedereen In het laatst van de negentiende eeuw had Leeuwarden op vijf plaatsen van de stadsgracht in plaats van een brug een overhaal: aan de Noordersingel, aan de Westersingel, voor de School straat, bij het Stadsziekenhuis en voor de Nieuwe Oosterstraat. Op al die plaatsen was een pontje, dat door een pontsjeman werd bediend. Honorarium: voor de ouderen meestal een cent, voor de kinderen een nutske. Lag de pontsjebaas aan de andere kant van de gracht, dan werd hem toegeroepen: „Over met de klemtoon op de o. De vrouwen en de kinderen deden dat met een hoog geluid, de mannen met een lagere stem. (vervolg van pagina 4) anders maakte hij een herrie van belang. Een kennis van ons, hij was enigst kind, z'n vader had een bloeiende timmermanszaak, maar hij heeft alles er doorge bracht; zelfs het spaargeld van z'n verloofde, arm meisje. Niets bezat ze meer. Hij liep later in een oude legerjas, zonder onder goed en lompen van schoenen, waar je de tenen doorheen zag. Ik was er bang voor. Maar er waren ook lieve mensen, die van hun armoedje nog best wat konden missen. Ik bedelde mijn moeder altijd om wat thee, koffie, suiker, melk om het bij kennissen te brengen. Soms aten ze droog brood. En als ik dan wat meebracht, zeiden ze: „Heerlijk, we gaan thee drinken, gauw een houtsje op 'e kachel, dan kookte het water vlug.Toch vond ik het fijn bij de mensen. Ze waren nog altijd tevreden. En de Bijbel lag meestal op de hoek van de tafel met de bril er op. Nu weten we ook wie Mr. Bijl is. Ik dacht dat het de vader was van Martine Bijl, die altijd bij het panel is van Wie van de drie. Dit is een grapje van mij. Ik heb ge hoord dat dit niet het geval is. De stukken van de heer Bijl lees ik graag. Ik ben altijd blij als 't Kleine Krantsje komt. En ik hoop van harte mijnheer Schoustra, dat het U gegeven is, nog jaren het Krantsje te kunnen uitgeven, want we zijn dan weer even in Leeuwarden en denken dan aan vervlogen tijden. Ik kon niet Fries praten, maar heb het in Indië geleerd. Daar hadden we een Friese club. Ook Groningers. Een pronkjuweel in Golden raand. Is Grunningen en Ommelaand, Gelderlanders, Bra banders en Limburgers. In Suri name ook veel Friezen ontmoet. Ze konden altijd bij ons terecht. Den Haag F.Bijlsma-Zijlstra WASSERIJ Toen ik in 't Kleine Krantsje van 24 maart een advertentie uit vroegere jaren ontdekte van de wasserij van mijn vader, kwamen er enige jeugdherinneringen bij me boven. In de oorlogstijd viel het op den duur niet mee de zaak draaiende te houden, personeel was er haast niet te krijgen en toen de tijd kwam dat er niet de hele dag gas en electriciteit was, kwam het voor dat wij als kinderen 's morgens om 6 uur mee stonden te mangelen. Tafels vol wasgoed en wat waren we blij als het laatste stuk er doorheen was. Ook kwamen de Duitsers eems met het bevel hun was door ons te verzorgen, maar mijn vader, ook niet al te bereidwillig, liet de Duitse wollen sokken zo koken, dat ze na de behandeling alleen nog maar geschikt bleken te zijn voor een leger van tinnen soldaatjesDat was dus eens maar toen ook nooit meer. Helaas kwamen de Duitsers terug en werd de grootste wasmachine gevorderd die naar Ameland ging. Dat was wel de genadeslag, na de oorlog werd de wasserij verkocht. Schoonhoven R. Wibbens. PIANISTE Mej. Jacoba van der Meer was niet organiste van de Ned. Her vormde Kerk te Weidum, zoals abusievelijk werd vermeld in het Kleine Krantsje nummer 201, maar in Wirdum. Dit wilde ik voor de goede oide nog even doorgeven. Leeuwarden/Huizum S.de Boer Vervolg van pagina 6 door mag gaan" - „Nog vele jaren schrijfstof toegewenst" enzovoort enzovoort. Bepaald ontroerend was de reactie van een bejaarde abon nee, die ons schreef door 't Kleine Krantsje weer in contact te zijn gekomen met een oude vriendin en die haar dank tot uiting bracht door een briefje van tien in haar brief in te sluiten „voor het Jubileumfeest van 't Kleine Krantsje - ons Krantsje kan ik niet missen!" Voor al deze geweldige reacties van dankbare abonnee's op dit moment een woord van dank van ons met de belofte, dat we ons uiterste best zullen doen ook in de toekomst 't Kleine Krantsje zo aantrekkelijk mogelijk te maken! Fenno L. Schoustra Foto boven: het pontsje van de Noordersingel. Foto onder: 't Kleine Krantsje bij de laatste tocht van het pontsje bij de Westersingel: „Het laatste rondsje van het laatste pontsje PEPERSTRAAT li - TELEFOON 26880 - LEEUWARDEN Zilver e Omega dealer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 10