CióJoufteit mg 4 Uw eigen bank Friesland Bank f 3£/eóie ^.rantóje leeót iedereen Lezers klommen in de pen P Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. DE KUIL Gaarne wil ik iets toevoegen aan het artikel van de heer van Dam over de gezellige bierkroegjes vroeger in Leeuwarden betreffen de het Oranje Bierhuis oftewel De Kuil. De Eerste en Tweede Kamer waren er ten tijde van de oude heer Blok. In de Eerste Kamer hadden middenstanders zitting, van wie een flink percentage van Duitsen bloede was. De zoon van de heer Blok kon het niet bol werken en vertrok naar elders (Limburg). Toen kwam de heer Roukema, die met zijn vrouw en Martha, hulp in de huishouding en in de zaak in 't Kleine Krantsje nr. 201 op de foto staan. Dit trio heeft steeds de zaak gedreven. Martha was toen een rappe meid, die veel werk verzette. 't Werd een druk bezochte kneip, waar zelfs de handelsreizigers, die in Phoenix en Doelen logeer den, kwamen. Toen eens één ge vraagd werd, wat hij de attrakties van Leeuwarden vond, antwoord de hij „De Prinsentuin en De Kuil". Het bier werd goed verzorgd, wat betekent, dat de kranen elke dag werden schoongemaakt. Een kleintje bier, een glas met vier deukjes, kostte toen een dubbel tje. 't Klinkt préhistorisch. Er zijn heel wat glaasjes „Dortmun- der Aktien" verschalkt. Frisia had inderdaad een aparte tafel, maar ook voor Brinio werd er een tafel gereserveerd, 's Maandagsavonds, omdat de di recteur met enige oudere werken de leden dan een kaartje placht te leggen. Feitelijk een vreemde combinatie: gymnastiek en bier. Er werd trouwens veel gekaart, gepandoerd en geschudjast. Er waren vaste zondagmiddagklan ten, die een kaartje legden en vaste groepjes. Een paar maal in 't jaar werd een kaartwedstrijd gehouden om gevogelte, 't Was een gezellige tent. Er zijn veel grappen en grollen verkocht. Maar laten we eerlijk zijn: voor enkelen is die gezelligheid, plat uitgedrukt, ook de pest geweest. Wat het verhaal betreft over het bezoek van generaal Boulanger, daarover is indertijd een boekje verschenen, dat ik jaren geleden van een oud-Leeuwarder ter lezing heb gehad.'t Was vermake lijk. Volgens mijn geheugen, had de heer Rodenhuis een groente zaak in de Grote Hoogstraat en speelde oude Fazzi voor generaal Boulanger. Hij was Italiaan van origine en sprak typisch Neder lands. Er werd door enkele heren een zangkoor gevormd, dat repe teerde in een hotel op de oude veemarkt, 't Was allesbehalve muzikaal, maar de heren waren weer even, zoals een Leeuwarder visclub heette „Los van 't wief'. Misschien kan de redacteur van 't Kleine Krantsje nog een exem plaar op de kop tikken. Dit was een kostelijke grap. Haarlem Jannes v.d. Woude Het kostelijke verhaal over „Generaal Boulanger" uit het door U bedoelde boekje Rouge- maison in het Oranjebierhuis hebben we indertijd al eens in tegraal in 't Kleine Krantsje af gedrukt. Red. 't KI. Kr. PLIESJES Van bevriende zijde ontving ik dezer dagen 't Kleine Krantsje, no. 197 d.d. 14 juli 1973 i.v.m. de foto van drie „pliesjes" op blz. 8. Misschien hebt U reeds een recti ficatie van het onderschrift van deze foto ontvangen, in welk geval mijn schrijven overbodig is. De „politiedienaar" (zoals des tijds de agent van politie in Leeuwarden in de Politieverorde ning werd genoemd) rechts op de foto is inderdaad R. Oost. Wan neer hij bij de gemeentepolitie te Leeuwarden in dienst trad kan ik helaas in mijn aantekeningen niet vinden, wèl dat hij reeds in 1909 politiedienaar 3e klasse was en tot 7 november 1910 gedeta cheerd was aan het posthuis Ka naalstraat. Met ingang van 1 juni 1913 werd hij bevorderd tot poli tiedienaar der 2e klasse. De links staande politiedienaar is niet Schilderman, maar School- derman. Hij werd benoemd omstreeks 1932, althans kort voor de nieuwe uniformen in Leeuwarden werden ingevoerd. De heer Schilderman was inspec teur van politie. Bij besluit van de burgemeester van Leeuwarden d.d. 23 oktober 1915, no. 3158/ 1672 werd met ingang van 1 no vember 1915 benoemd tot inspec teur van politie der 3e klasse Schelto Johan Maurits Schilder man, volontair bij de politie te Rheden. In de laatste jaren van zijn leven woonde hij te Leeuwar den aan de Leeuwerikstraat 12; hij overleed 62 jaar oud op 3 augustus 1953. Met ingang van 1 januari 1914 werd tot politiedienaar der 3e klasse aangesteld Geert Oenema, timmerman te Molenend. Te uwer informatie diene, dat ik van 1926 tot tien mei 1940 in specteur van politie te Leeuwar den ben geweest. Mijn aanteke ningen betreffende de Leeuwar der politie, de aan haar gegeven orders en diverse voorvallen, hebben betrekking op de jaren 1910-1940. Heemstede W.J.Gorter oud-commissaris v. politie te Haarlem GROTE VERRASSING Toen ik vrijdagmiddag mijn Krantsje kreeg zaten we in de conversatiezaal te klaverjassen, later in mijn kamer kreeg ik bij 't doorbladeren de verrassing van mijn leven om te lezen dat mijn ouders 26 november 1910 25 jaar waren getrouwd, 'k Was even wat (wat je noemt overstuur) stil er van maar o zo blij, mijn gedachten waren, dat moesten ze eens kunnen zien, zo'n grote advertentie en zulke mooie Inspecteur Gorter letters, wat zouden ze trots geweest zijn, maar ik denk dat ik u van mijn broers en zus maar vooral van mezelf heel heel hartelijk moet bedanken voor uw zo leuke geste. Dezelfde dag, 26 november, is mijn 5. jaar oudere zuster getrouwd met Jacobus Kamsma. Hij is jaren, 'k geloof 40 jaar, koster van de Dominicus kerk geweest, eerst in de Speelmansstraat, later in de nieuw gebouwde kerk tot zijn pensionering. Hij is gestorven in 1950. Mijn zuster is nog een tijdje vanuit de Engeiumerstraat naar het Ritske Boelema-gast- huis gegaan, overleden 1958. Mijn ouders zijn van het Schoppershof verhuisd naar de Maarten Gerritzstraat; moeder heeft 18 jaar reuma gehad, ze heeft veel geleden maar is door mijn jongste zus (5 jaar jonger dan ik) Cato, met veel liefde verpleegd. Mijn zus heeft niet zulke prettige jonge meisjesjaren gehad, dat besef je pas als je zelf ouder wordt; er was nog een heel gezin, vader, een hulpbehoevende moeder en nog broers in huis. Moeder stierfin 1930 toen heeft mijn zus nog kennis gekregen en is getrouwd met Hans Sinnema en namen vader mee naar Warga waar vader nog 9 jaar bij hun was; hij stierf in 1939. Dat zijn allemaal herinneringen, die aan je voorbijgaan bij 't lezen van zo'n advertentie, waarvoor ik U nogmaals van ha'rte dank zeg. Ik zal nog wel eens iets van me laten horen. Groningen Mevr. Leenes-Visser MR.J.S.BIJL De in de recente nummers van 't K.K. verschenen reminiscenties van Mr. J. Bijl, betrekking hebbend op zijn wederwaardig heden in Huizum c.a. van weleer, hadden daarom mijn bijzondere aandacht, omdat zijn herinnerin gen bij wijze van spreken ook uit mij gevloeid hadden kunnen zijn. Het tot ondergang gedoemde schildersbedrijf van v.d. V„ evenals de als bon vivant levende textielmagnaat F. uit de Verleng de Schrans staan mij nog helder voor de geest, evenals Mr. Bijl en deszelfs vader, de leraar Bijl, die in de laan in een dubbel woon huis woonde, dat door zijn strakke forse bouwtrant opviel, en dat terzijde door onderwijzer Hanen bewoond werd. Ook mr. J. Bijl himself herinner ik mij zeer wel, ofschoon zijn vertrek uit Huizum door mij -vrij zeker abusievelijk - in verband wordt gebracht met een be noeming bij de Gelderse tram wegen De heer Bijl Sr. heeft er toe bijgedragen, mijn kennis te verrijken, aan hem bewaar ik de beste herinnering, ofschoon zijn toegevendheid ons soms tot dingen verleidde, waarvoor be slist niet in het lesrooster was voorzien. Een schoolfoto van zijn destijdse pupillen, parmantig geflankeerd door de heren Bijl Sr. en Hanen, is nog in mijn bezit. Naast de tegenover liggende speeltuin van Ceres, herinner ik mij zelfs nog de bewaarschool en deszelfs zandbak, waar wij eikaars speel gerei plachten te roven, waaruit dan gevechten ontstonden met behulp van veelal uiterst onbe trouwbare bondgenoten. Als vroegere Verlengde Schran- ser zou ik, retrospectief, nog een veeltal herinneringen kunnen memoreren, ik vrees echter dat ik dan een te onbescheiden beroep op nog meer plaatsruimte zou doen, en lijkt het mij daarom verstandig hiermede te besluiten. Leeuwarden W. Deirrum BUITENLANDSE ABONNEMENTEN Mogen wij alle belanghebbenden er nogmaals aan herinneren, dat abonnementen voor 1974 van lezers, die in het buitenland wonen, vóór 1 januari 1974 betaald moeten zijn? Netto f 20.- naar Raiffeisenbank Leeuwarden of postgiro 981062. Buitenlandse abonnee's, die op 31 december van dit jaar nog niet hebben be taald, zullen wij moeten afvoeren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4