BOLfrmn TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN 10 Desiree Verlovingsringen per paar/194.-- t Vileine 3<Crantóje leeót iedereen r i Vandaag in t Kleine Krantsje een mooie foto van de Sint Vitusschool aan de Speel mansstraat, gemaakt in 1911. Het is een ploeg jongens met vrijwel uitsluitend kale kop petjes, zoals dat in die tijd gebruikelijk was. De beide leerkrachten zijn de heren Bij- voets en Bresson, bij de ouderen onder ons zeer bekend. Hier komen alle namen en we beginnen bij de achterste rij: Pé de Jong, Herman Tombal, Kees Langendijk, Henk Dijkstra, Monkel, Arie Jorna, Jan Norberkuis, Jan Akkerman, Flisijn, Meester Bijvoets. Tweede rij van achteren: Jonker, Nol Tombal, Piet Langendijk, Ruurd Dijkstra, Monkel, Tiekstra, Antoon Tiekstra, Dirk Steenhouwer, Piet Hofman. Derde rij van achteren: Thomas Henkes, Rimmert Henkes, Mattheus Tromp, Bem. Posthumus, Paulus Postma, Frans Jordan, Jelle Agricola, Victor Spijkerman, meester Bresson. Tweede rij van voren: Dirk Bakker, Sjoerd Wijbenga, Evert val. Veen, Petrus Wartena, Wijnant Kingma. Eerste rij van voren: Hendrik Tekstra, Joh. Wahle, Bertus Tolsma, Del Grosso. (vervolg van pag. 4) met deze man niet meer gediend. De foto zal ook voor 1922 zijn genomen. Links dus onbekend, midden W. Grondstra en rechts R. Oost. Leeuwarden R. Visser oud-adjudant van Gem.Politie te Leeuwarden MR.J.S.B1JL Met zeer veel genoegen lees ik de bijdragen van de heer J. Bijl. Ik ben n.l. op de school geweest waar meester Bijl hoofdonderwij zer was. Ik meen dat mijn oudste zus (ook van 1904) bij hem in de klas heeft gezeten. Zelf zat ik toen bij meester Dassen in de derde klas. Even tussen haakjes, stond de heer Dassen op de foto (met lichte hoed) in het Krantsje nr. 202, bij de onthulling van de Mercurius fontein? Een paar jaar geleden leefde hij nog en heb ik hem opgezocht; zijn naam kwam ter sprake op de reünie van oud-leerlingen van bovengenoemde school. Was de heer Bijl daar toen ook? Over enkele jaren bestaat de school naar men mij vertelde 100 jaar en wil men dat ook gaan herdenken. Misschien zien we dan veel oude Schransers terug. Wat een mooie foto van onze oude huisdokter Dr. Damsté. Wij woonden twee huizen van hem af in de Verlengde Schrans. Als huisknecht IJkema de koets deuren open deed en de auto er uitreed was dat voor ons een gebeuren, dat je niet mocht missen. Een auto was toen inder daad een zeldzaam vervoermid del. Slager de Boer had er ook al spoedig eentje. Ik was n.l. vriendin met z'n jongste dochter en die had op 18 jarige leeftijd ook al haar rijbewijs, wat 47 jaar geleden nog een zeldzaamheid was voor een vrouw of meisje. Bij het lezen van de naam Ds. Hovink, weet ik nog dat we na het bezoeken van de catechisatie, de terugweg door de lange Hui- zumerlaan deurtjebellende afleg den. Zondags werden in de zomer bloemen geplukt achter de Hui- zumerkerk, en in mijn herinne ring stond het land altijd vol madeliefjes en pinksterbloemen. Er werd een krans gevlochten en op het graf van Rika de Boer gelegd. We waren toen zo'n jaar of dertien. De familie de Boer woonde op de hoek Schrans - Huizumerlaan in de boerderij die later is verbrand. De familie is later geëmigreerd naar Canada. Ik hoop dat de heer Bijl nog heel wat bijdragen levert aan het Krantsje. Dan nog de hartelijke gelukwen sen met het 200e nummer en ga zo door, volgens mij doet U het goed. Dan de mooie oude foto van de Westersingel, waar wij in latere jaren woonden (vanaf 1934). Is dat pontsje er nog? Ik ging dage lijks tweemaal heen en terug. We woonden er recht tegenover. Als het begon te vriezen moesten we omlopen. Zodra het doorzette met de vorst waagde ik me er vlug over. Een keer stond een agent me op te wachten en kreeg ik te horen dat ik als ik er door zakte, door hem gered had moeten worden en dat hij van die waaghalzerij niet gediend was, maar ja één moet er toch de eerste zijn, niet waar. Zo komen bij iedere aflevering van uw blad alle herinneringen weer boven. Den Burg, Texel G.den Braven-Joma (vervolg van pag. 5) Merkwaardig heb ik altijd gevon den, maar dat is een persoonlijke mening, dat uitersten bij Joden meer naar voren treden dan bij andere volken. In Amsterdam heb ik waargenomen, dat zij óf tot de rijkste óf tot de armste mensen behoorden, dat er ver houdingsgewijs meer intelligente, maar ook.meer „domme" Joden waren (op de z.g. achterlijke scholen vormden zij, naar ver houding, het merendeel), dat als. hun vrouwen mooi zijn, zij ook werkelijk beeldschoon zijn, ter wijl hun lelijke zusters daartegen over weer oerlelijk zijn. Ten op zichte van de hygiëne is het pre cies hetzelfde, evenals bijv. ten opzichte van hun eerlijkheid en loyaliteit. Waarschijnlijk zijn deze extremiteiten ook bij andere bevolkingsgroepen aanwezig, maar dan toch beslist niet in zo naar voren springende mate. Pas cal zei het reeds: „les extrémités se touchent" en dit des te meer, naar mate ze verder uitelkaar liggen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 10