ONTHULLING VAN US HEIT WAS GEWELDIGE GEBEURTENIS 11 'f 3i(ei>ie 3^-ranteje leeót iedereen De onthulling van het standbeeld van Us Heit op 15 september 1906 is voor Leeuwarden een ge weldige gebeurtenis geweest, waarover in vele familiekringen nog jaren is nagepraat. Duizen den stadgenoten kwamen ervoor op de been, niet zozeer om alsnog de Friese stadhouder te eren, die al een kleine drie eeuwen eerder het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had, dan wel om de koninklijke gasten te zien, die bij deze plechtigheid aanwezig zou den zijn. Nog geen jaar na het be zoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik aan Leeuwar den in 1905 viel de Friese hoofd stad ter gelegenheid van deze standbeeldonthulling immers al weer de eer van een vorstelijk be zoek ten deel en bovendien kwam nu met het koninklijk echtpaar ook de geliefde koningin-moeder Emma mee. Al ver voor het moment, waarop de koninklijke trein aan het sta tion zou arriveren, verdrongen drommen belangstellenden zich langs de route, die de gasten door de stad zouden volgen. Velen hadden ook vlaggen uitgestoken, maar op speciaal verzoek van de vorstin waren er ditmaal geen bijzondere versieringen aange bracht en geen erepoorten opge steld, zoals dat een jaar eerder was gebeurd. De regen, die 's morgens vroeg in ruime mate naar beneden kwam, plaagde de nieuwsgierigen niet meer, toen de trein even na twaalf uur het station binnenrol de. Burgemeester A.E. Zimmer man was daar de eerste, die de hoge gasten verwelkomde, waar na zij zich onmiddellijk naar het Hofplein begaven. ten hebben bij deze rijtoer door de stad en eerder bij de onthul ling van het monument bepaald niet stilgezeten en er heeft zich later in Leeuwarden nooit meer een gebeurtenis voorgedaan, waarbij uitsluitend ten behoeve van het uitgeven van ansicht kaarten meer werd gefotogra feerd dan bij deze onthulling van het standbeeld van Us Heit. Aan de Haarlemse uitgevers firma Jos. Nuss en Co, aan de Leeuwarder fotografen Strüppert en Van Duyl en de Leeuwarder uitgevers Dijkstra en J. Postma Szn. hebben we het dan ook te danken, dat deze plechtigheid op reeksen prentbriefkaarten is vastgelegd. De nu gereproduceerde foto's zijn als ansichtkaart uitgegeven door respectievelijk J. Postma Szn van de Wirdumerdijk te Leeuwarden en de Uitgeverij Jos. Nuss en Co te Haarlem. Op de ene zien we de stoet voorbij het Gerechtsgebouw trekken, op de andere is het moment vastgelegd, waarop Koningin Wilhelmina zich voor het onthullen van het beeld naar het sprekersgestoelte begeeft. De grote belangstelling blijkt treffend uit de ene foto. Rijen dik staan de mensen op het Wilhel- minaplein opgesteld en veel toeschouwers beginnen enthou siast met hun hoed of pet te zwaaien, wanneer het Koninklij ke rijtuig passeert. Enfin, er zijn altijd wel ouderen onder ons, die het zich nog alle maal herinneren als de dag van gisteren. Al ligt die dag in werke lijkheid dan ook maar even zeven en zestig jaar achter ons... Fenno L. Schoustra Toen het gezelschap er aankwam luidden de klokken en honder den geestdriftige stadgenoten („onder wie ook de weeskinderen en de visvrouwen" vertelde de ging voor Vreemdelingen Ver keer, de heer J.J.A. Schoonder- mark, die het standbeeld na de onthulling zou overdragen aan het gemeentebestuur. de dag moeten halen en in een stromende regen vertrokken ko ningin Wilhelmina en de in ad miraalsuniform gestoken prins Hendrik nu weer naar het sta- krant de volgende dag) juichten het koninklijk echtpaar en de koningin-moeder toe. Een uur later, nadat op het Paleis een officiële ontvangst had plaatsgevonden, werd het stand beeld onthuld, dat de nagedach tenis zou eren van Us Heit - graaf Willem Lodewijk van Nassau, stadhouder van Friesland van 1584 tot z'n dood in 1620. De eerste, die bij deze „door een onafzienbare menigte bijgewoon de" plechtigheid het woord nam, was de voorzitter van de Vereni Dr. L.H. Wagenaar sprak een feestrede uit en daarna trok de koningin het doek weg, dat het beeld tot dat moment aan het oog had onttrokken. Ook burge meester Zimmerman kwam nog achter het spreekgestoelte en tegen half vier liep deze plechtig heid, waaraan o.a. ook de stede lijke schutterij en het Leeuwar der Mannenkoor medewerking hadden verleend „in de beste orde af'. Intussen had de uitgelopen be volking de parapluien weer voor tion. Koningin-moeder Emma bleef nog tot 's avonds zeven uur in de stad en voor zij terugkeerde naar het Loo legde ze nog verschillen de bezoeken af. Eerst ging het in een open caleche naar het Fries Museum in de Koningsstraat, daarna werd het Bonifatius Hos pitaal aan de Voorstreek bezocht en tenslotte werd het Diacones- senhuis met een bezoek vereerd. REEKSEN KAARTEN De uitgevers van prentbriefkaar

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 11