FRISIA TEAM MET JANTJE BACKERS OLDEGALILEEN: EEN GEZELLIGE BUURT 3 f kleine 3Crantóje leeet iedereen Begin november is na een ernstige ziekte op de leeftijd van 51 jaar in Leeuwarden overleden dhr. J.A. Backers,Jantje Backers", die vele jaren steunpilaar is geweest in het eerste elftal van de voet balvereniging Fris ia. Ook als schaatser was Jan Backers een uitblinker - als tourschaat ser volbracht hij de elfstedentocht verscheidene malen, waarbij hij eens een tijd maakte die slechts door enkele wedstrijdrijders overtroffen werd. Te zijner nagedachtenis vandaag deze foto van Frisia waarop we Jan Backers als aanvoerder zien. De plaat is gemaakt in het seizoen 1951/1952, toen Frisia nog uitkwam in de eerste klas. Staand vJjij'. Johan Hilarius, Herman Reekers, Piet Bijlenga, Albert Alma, Klaas Koopmans en Jan Brada; geknield Jan van den Bos, Piet van der Borg, Anne Santema, Jan Backers en Piet Meines. Naar aanleiding van de artikelen van Mr. J.S. Bijl dacht ik: „Ja zo ging het bij ons ook". Oldegali ieën was een lange straat met vele kleine steegjes en straatjes, maar op het eind ging dat over in de Houtpolle, waar de windmolen (of electrische) van de Wind, later Timmermans stond. Voor een aantal jaren terug is hij afge brand. Maar aan die Houtpolle lagen een stuk of vier stukken land of greiden en daar deden wij precies hetzelfde, als Mr. J.S. Bijl. Vergeef me mijn plagiaat. Ook daar kruitdraaien om salaman ders te vangen en snoekstruipen. De politie achter ons aan, naar ik meen Westra vaak, en dan wij lopen of we verstopten ons onder de brugjes die langs de Houtpolle lagen. Zwemmen gingen we veel in de Bonkevaart, vlak bij de Dokkumer Ee, waar een terpstel ling stond. De modder van de afgraving aan de Lekkumerdijk werd daarheen gevoerd naar de kleine schepen. Als er dan ook weer een politie aankwam, dan ging de kreet „jongens, een smeris" en dan pakten we de kleren en gingen snel over het hoge brugje en dan kon de politie ons niets doen, want dan zaten we in een andere gemeente. Ik geloof Tietjerksteradeel. Dat had getrouwden van 30 of 40 jaar ook mee. Toen kwam er in de Willem Sprengerstraat een nieuwe school en het mooie schoolplein met ingang aan de Oldegaliieën. Daar is (en nu volg ik weer Mr. J.S. Bijl) heel veel gekaatst. Potje- kaatsen was dat en daar waren goeie kaatsers bij. Ouderen zullen namen als Ike Schiphof, Anton -, Kobus - en Bram van der Woude en een zekere Swart nog wel herinneren met aanvul ling van bijvoorbeeld Klaas Hiemstra (een broer van de latere eerste klasser Arp Hiemstra), Cor Dijkstra, Piet Boomsma en vele anderen. Daarnaast is het de leerschool geweest van de voet balclub „Nicator". Als U daar meer over wilt weten, schrijf dat dan maar eens, want daar kan ik nog wel een paar bladzijden over vullen. Sjoerd Westra was de man die een stuiver ophaalde var. degene die mee wou doen en haalde dan een bal (een zoge naamde sponsen rubberbal). Met zo'n levendige bal leerde je je vaardigheid en dat er wat geleerd is staat vast. Ook is er wat afge- gokt door twee cent onder de (vervolg op pag. 8) Een foto van bijna vijftig jaar terug: het eind van de Oldegaliieën met op de achtergrond de ontwiekte molen van Timmermans hoor. Zo woonden wij in de Steenhou werij en daar midden in was ccn vierkant pleintje. Op dat pleintje kwam vrouw Baron met de melk- kar en zij schepte dan een liter of meer uit de bus. Er moet ergens nog wel een oude foto van zijn maar ik weet niet of mijn zusters die misschien nog hebben. Op of aan dat pleintje woonde ook een familie Walstra en de oudste dochter daarvan kreeg verkering met een Tamme Leemburg, die prachtig op zijn accordeon kon spelen. Hartstikke gezellig. Ver stoppertje spelen deden wij ook geregeld en dan deden vele je toen nog. Op het Oldegaliieën was het vroeger een gezellige buurt. Als de straatmuziek van der Zee of het Scheefnekje, of het orgel langs kwam dan danste de hele buurt mee op de muziek. Mijn Beppe was misschien wel 68 jaar, maar danste even lustig mee

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 3