4 (Ajó Jou mt mg fuMp. Uw eigen bank Friesland Bank t T^-leinc Z^Cranteje leeót iedereen De Straatzangers in actie voor het Stadhuis kenden in en buiten Leeuwarden mijn vriendelijke groeten. Naarden A. Has-Drent OUDE TRIENTSJE Naar aanleiding van het schrijven in de krantsjes no. 202 en 203 van Mr. Bijl kwamen bij mij ook weer herinneringen op van Huizum. Ik ben namelijk ook een geboren Huizumer van 1902. Mr. Bijl heeft het over het kerkhof en het bruggetje. Ja, dat bruggetje, daar moest ik iedere dag over met manden met brood, daar ik toen in 1914 bij de Huizumer bakker diende (Elgersma). Dan moest ik naar de aardappelmeelfabriek of stroopfabriek, zo wij het noem den, brood bezorgen bij de direc teur Adema, de koeper (kuiper) en de tuinman en vandaar naar de „Zwarte Planke", dat was de, brug die over de (als ik het me| goed herinner) Potmarge lag naar boer Stuit, Keestra en nog een paar huizen. Als ik dan terug kwam, dat was dan een uur of tien, dat zat Oude Trientsje al op het bruggetje om het hekje open te doen, behalve als het heel slecht weer was. Weet Mr. Bijl dat niet? Ja, en dan vroeg ze mij: „Moet je ook nog koeken naar mevrouw Adema brengen" en als ik dan zei „Nee Trientsje, ze komt ze zelf halen" (en dat gebeurde niet vaak) dan was Trientsje erg blij, want zei ze „Nu is mijn dag weer goed, want dan heb ik weer een dubbeltsje extra". Ze kreeg bijna van iedereen een paar of één cent als ze het hekje opende voor de mensen. Ze woonde in 't Blokje, dat was de steeg in bij de smid Mellema en de boerderijen van Zuiderveld en A. Visser. Dat is wat ik me nog herinner. Zo U het in het Krantsje wil plaat sen, bij voorbaat dank. Soesterberg N. Veenstra-Dijkstra MR.J.S.BDL Met grote belangstelling lees ik steeds weer het Kleine Krantsje. Zo ook nu het verhaal in no. 202 van de heer Bijl. Het komt zeker, omdat hij zoveel schrijft over Hüzum. Ik heb daar ook het grootste deel van mijn jeugd doorgebracht. Ook ik weet nog heel goed dat we over het brugje bij de kerk in het land kwamen. Wij haalden daar meestal geen kattekwaad uit maar waren toch wel eens bang voor de plisie. We noemden hem echter niet Brandie. Naar ik meen was hij voor ons „Brand- skeet". Durfden wij als meisjes zoveel meer te zeggen of was dat toen ook al een soort leeftijdsverschil? Het scheelt maar drie jaar in leeftijd met de heer Bijl, maar er kan in die paar jaren natuurlijk al heel veel veranderen. Ik ben Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. n.l. van 1907. Op het „Juffersreedsje" speelden wij dikwijls omdat ik daar heel dicht bij woonde. Naar ik me herinner was de naam van de boer die in het huisje van „Hans en Grietje" woonde, Keestra of was het soms van een vrouw, die Akke heette? Ze kwam in de Sin terklaastijd met de „Sinterklaas- koer". Verder was ze „baakster" en leedomsizzer(ster). Ik ontmoette ook het woord „slaai". Ik kon het niet in het „Frysk Wurdboek" vinden. Na verder zoeken vond ik het woord „slaei" (grote houten hamer, vooral gebruikt voor het inslaan van palen). Dat is toch de „slaai" niet waar. Het is niet mijn bedoeling om te corrigeren hoor, maar ik wil het toch wel erg graag weten. Was er in de Hüzumerlaan ook niet een proeftuin van Kaastra? En naar ik meen was melkboer Ype Keegstra een man met veel humor. Ja, wat was die „schape kees" lekker hé. Al in geen jaren meer gezien, laat staan van ge proefd. Wie was Trientsje de „bolkoerrinster?" Weet U haar verdere naam nog? Er is vast nog veel meer te vertellen over Hüzum. Ik zit al weer reikhalzend uit te kijken. Met dank voor de plaatsing. Rotterdam T. Boer-Sytsma Lezers klommen in de pen GENIETEN VAN T KRANTSJE Al enige jaren ben ik geabonneerd op 'tTQeine Krantsje en geniet er erg van. Vooral van de stukken, die door de heren Van Dam en Mr. Bijl worden geschreven. En ik zou zeggen, heren, doorgaan met die stukken. Veel van wat er in 't Krantsje wordt geschreven herinner ik mij heel goed en dat zet je weer aan het denken, zoals het vroeger was. De foto's die ge plaatst worden, daarvan ken ik ook heel wat personen. In één van de laatste nummers werd er geschreven over Anne Bajema, ook dat weet ik nog goed. Eén van de lezers schreef toen over één dochter van de familie Baje ma, het waren er twee; er woont ook een dochter in Hilversum, voor zover ik weet. Mevr. T.Otter- Bajema. Hier wonen veel Leeuwarders en ook zij lezen 't Kleine Krantsje en spreken er veel over. Ik zie er elke veertien dagen naar uit, als de post komt gauw even kijken wat er in staat. Ook velen die er in schrijven herinner ik mij nog. Het verbaast mij vaak dat er nooit iemand schrijft over de vroegere Opera Vereeniging on der leiding van de heer Fr. Panbakker. Of over de „straatzangers", toen onder leiding van de heer Jac. Bloemsma. Van beide verenigingen ben ik actief lid geweest. Al jaren ben ik nu uit Leeuwarden weg, maar ik leef altijd nog met mijn geboor testad mee. Alhoewel er zoveel is veranderd, dat ik de stad nauwe lijks meer ken. Ik heb altijd aan de kant van de Groningerstraat weg gewoond, ben in 1906 geboren op het Werkmanslust. Later woonden we op het Oud Eigenbrood en van mijn 21e tot 40e in de Dokkumerstraat en in 1946 uit Leeuwarden vertrokken. Toch zijn mijn gedachten daar nog veel. Wegens gezondheidsre denen van mijn man kunnen we nu niet meer eens gaan kijken. Hetgeen ik graag zou willen en zodoende erg geniet van uw krantsje en hoop er nog lang van te mogen genieten. Verder wens ik uw krantsje heel veel goeds en een nog lang leven toe. Alle be Wie schrijft er eens iets over F.V.C. of Quick van vroeger? Piet de Vries misschien of Piet v.d. Haak!!! B.S. TYPOGRAFEN In het onderschrift bij de foto van de typografen in 't Kleine Krantsje nummer 203 wordt gesproken over de heer A. Rodenhuis van de Leeuwarder Courant. Nu weet ik niet, of de heer Rodenhuis in z'n jonge jaren inderdaad bij de Leeuwarder Courant is geweest, maar later was hij in ieder geval bij Drukke rij Eisma, waar ik zelf ook heb gewerkt. De heer Rodenhuis heeft daar nog z'n gouden jubileum gevierd, vrijwel tegelijk met twee andere collega's, die er toen ook vijftig jaar waren ge weest. Net voor de heer Roden huis met pensioen zou gaan, dat moet in de vijftiger jaren zijn ge- (vervolg op pag. 8) Nog een mooie foto van het oude Huizum: toen het platte brugje er nog was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4