ROMANTISCH MELKVERVOER 4 Uw eigen bank Friesland Bank 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN STADSNIEUWS VAN VROEGER t kleine 3<Cranteje leeet iedereen Lezers klommen in de pen KNAPPERTJES Van een relatie ontving ik num mer 204 van uw uitgave, waarin ik tot mijn grote verrassing een foto van het personeel van mijn schoonvader, banketbakker H. v.d. Veen Jr. aantrof. Alleen het onderschrift van de foto is on juist. Dit dient zo te luiden: Van links naar rechts: Jacobus van Lingen, Hendrik de Jong, Eelko Haantjes en Jan Beekman. De linkse dame is Corry Brink en de andere Geta Vlaskamp. Schoonpapa adverteerde voor zijn Van der Veen's Knappertjes destijds als volgt: Van der Veen's Knappertjes zijn van smaak zo fijn en op het gewicht als een veertje zo licht. Hij had hiermede, zoals bekend, veel succes. Zoveel zelfs dat zijn zes dochters in de volksmond dan ook spoedig „knappertjes" werden genoemd. Die mochten er trouwens wel zijn! Tzummarum J.J. Bergsma DE BOEIEKONING Het artikel over Slappe Douwe (K.K. 205) doet mij denken aan de tijd dat hij zijn voorstellingen gaf op het Zaailand. Ik zat toen op de R.H.B.S. Meestal kon ik niet het volledige programma volgen, daarvoor was het kwar tiertje ochtendpauze te kort, maar bij stukjes en beetjes wist ik op den duur wel wat Slappe Douwe in zijn mars had. Zijn kunnen op het gebied van acrobatiek, goochelen etc. is reeds meerdere malen beschre ven, maar wat ik nog niet tegen kwam is een beschrijving hoe hij zijn voorstellingen begon. Zijn aanloop om publiek te trekken. Voor mij was dat altijd al een voorstelling apart en ik kan U nog vertellen hoe hij dat aan pakte. Slappe Douwe was dan bezig met zijn attributen voor de komende voorstelling wat op orde te leggen en deze bezigheid trok altijd wel wat nieuwsgierigen. Om echter nog meer publiek te trekken, begon hij op een bepaald mo ment de marktgangers toe te roe pen: „Ik zal U laten zien de lenig heid mijner ledematen, ik zal U laten zien het kruipen door een ring met een diameter van slechts enkele centimeters!" Allengs verzamelden zich dan meer mensen om hem heen, die hij, al rondlopend, op de juiste afstand van zijn „podium" hield, daarbij verder aankondigend: „Ik zal U laten zien het lopen op blote voeten over sabels en spijkers gelijk een fakir in Egypte". Nadat de kring van kijklustigen voldoende groot was geworden besloot hij met: „Enkele amateur sportliefhebbers werpen een stui ver, dubbeltje hetzij een kwartje op het tapijt en de voorstelling kan zo meteen een aanvang nemen!" Op dat moment liepen er meestal wel weer wat mensen weg, maar enkelen kwamen toch wel tege moet aan het verzoek van de ar tist en daalde er wat kleingeld De Boeiekoning, gefotografeerd bij het Rengerspark met een deel van zijn (talrijk) kroost. neer op het „tapijt". Was de opbrengst gering, dan ging Slappe Douwe de kring rond met het centenbakje of de goochelzak (een soort kerke- pong). Leverde deze inzameling eveneens niet veel op, de voorstel ling ging toch wel door, want: „Ik wil die ene meneer die een gulden geven het niet teleurstel len". Enkhuizen H.A. Kerkhof VAN A-Z GELEZEN Het Krantsje nr. 205 weer van A tot Z gelezen. Heb weer erg ge noten van het verhaal van Mr. Bijl. Mr. Bijl maakt, dat alles weer voor je geest komt en dat je het weer beleeft. Van alle stukken heb ik erg genoten, daarvoor mijn dank. De adver tentie van Hessel de Wilde spreekt ook boekdelen. Volgens mij was er ook nog een Gerrit de Wilde, die woonde hoek Breed- straat-Put. Mr. Bijl had gelijk het was nu be slist niet eerste klas vee, dat daar verkocht werd. Ik weet nog goed als wij als kinderen waren geval len en nogal wat blauwe plekken hadden, dat mijn moeder dan al tijd zei: „Nu ben je een koe voor de Wilde". De dochters van Ger rit de Wilde zijn met mij op school geweest, Eva en Ali op schooi 7 Arendstuin. Wat er van hen terecht gekomen is weet ik niet. Ook van het verhaal van de heer Jac Bakker over het Oldegalileën een gezellige buurt heb ik erg ge noten. Vele namen komen mij bekend voor. Vrouw Baron kwam ook bij ons met melk aan de deur. En zoals de heer Bakker schreef over kleine kroegjes, o.a. Van der Hoek, Stevan en van de Akker die tevens kruideniers winkeltjes hadden. Ook de winkel van Osinga was mij be kend. In de buurt van het Pieter- seliewaltje was nog een klein snoepwinkeltje, ik meende van weduwe Dekker. Dan waren er nog al die straatjes aan het Oldegalileën, Tonslage- rij, Pieterseliewaltje, Mariahof, Panbakkerspoortje, Drogehaven, Steenhouwerij, Houtpölle, waar de houtmolen stond en waar ik vaak van mijn vader, die timmer man was, rekeningen moest be talen en dan altijd wel wat in de spaarpot kreeg voor de betaling. Bertus Aardema, die ijscoman was, is ook bij mij op school ge weest. Als ik dan al die oude foto's zie, dan geniet ik weer. Het stuk van de heer F.L. Schoustra over Slappe Douwe - je ziet alles weer voor je - is erg interessant. Hoempa kwam ook altijd vrij dags bij ons in de buurt, met zijn grote trom en bellen aan hoed en schoenen. Hij blies op een soort blaasinstrument. Hij heeft ook in de buurt van de Houtpólle ge woond. Ik zie het hele gezin nog voor mij. Dank voor de foto van de straatzangers! Door het schrijven van mijn vori ge stukje, dat u geplaatst hebt, heb ik reacties gehad, wat ik erg fijn vond. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Naarden Mevr. A. Has-Drent JEUGDIGE AVONTURIERS Twee knapen van 13 en 14 jaar uit de Hulstbuurt en het Molen pad alhier, hadden plannen ge smeed de wijde wereld in te trek ken en gaven aan die plannen Maandagmiddag uitvoering. Het leven in den vreemde viel hun blijkbaar niet mee en ze ondervonden al spoedig, dat weinig menschen klaar staan om een paar vreemde jongens voed sel en huisvesting te verschaffen. Toen de Friesch-Groningsche grens was gepasseerd kregen ze in eens verlangen naar huis en keerden terug, 't Was nog een hele tippel naar Leeuwarden. Ge lukkig ontfermde een autorijder zich over de afgedwaalde knapen en liet hen meerijden, zoodat zij dinsdagavond weer thuis kwa men. (1930) Onlangs drukten wij in 't Kleine Krantsje een foto af van de schilderachtige melkkar, waarmee we in vroeger jaren de bekende melkboer Piet van der Goot door de stad konden zien gaan. Vandaag een niet minder romantische plaat van een melkboer met een paardewagentje. Deze melkboer heette C. Mulder en de foto is heel lang geleden aan het eind van de Tramstraat gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1973 | | pagina 4