NOG MEER HERINNERINGEN AAN HET OUDE HUIZUM HET OLDEGALILEËN ONVERGETELIJK 2 TROMP Technisch bedrijf - leeuwarden GASHAARDEN nieuwste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 STEENHOUWERIJ D. ARENDS HARLINGEN f kleine Z^Crantóje lèeót iedereen Op deze oude Foto hot begin van de Verlengde Schrans met rechts het forse huis, waarin Dokter Damsté woonde en zijn praktijk uitoefende. Hoewel ik zelf geen Leeuwarder ben, weet ik nog wel veel van Huizum. De reeds eerder in 't Kleine Krantsje beschreven boer derij op de hoek van de Huizu- merlaan heeft mijn Pake laten bouwen. Pake was Ruurd Boon stra, ook wel Greate Ruurd ge noemd. Beppe was Fetje de Roos, dochter van de in de vorige eeuw bekende herbergier van de „Groene Weide" en „de Bleek". Pake was veehandelaar en voor hij op de boerderij woonde had hij een spultsje in de Schrans 65, waar thans de Rotanhal is, wat te klein was en te veel ingebouwd, vandaar dat hij een grote plaats liet zetten. Beppe en haar doch ters maakten zelf boter, ze had den dan ook een grote karn in de schuur, waar een paard voor moest lopen. Daar de melkaan- voer bij een veehandelaar niet altijd gelijk is lieten ze een kleine karnmolen maken, een zoge naamde tredmolen, waarin een hond kon lopen. De wagenmaker van Huizum heeft hem gemaakt. De eerste maal pakte baas wagenmaker de hofhond en zette hem in de mo len, wat Beike niet naar de zin was. Later ging ze er uit zich zelf wel in als Beppe hem riep. Maar baas wagenmaker had het bij hem bedorven: als die de Huizu- merlaan langs kwam vloog Beike hem aan. DOKTER DAMSTE In dezelfde tijd begon Dr. Dam sté een praktijk tegenover de boerderij. Hij heeft eerst dagen op een patiënt moeten wachten. Die kwam in de tweede week, een jongen was onder een paard en wagen gekomen en was zwaar ge wond. Later had Dr. Damsté een zeer drukke praktijk en kwam hij ook in de gehele stad, dus niet alleen in Huizum. Hij heeft m'n zusje en mij ook op de wereld ge holpen. In 't Kleine Krantsje no. 205 werd het brugje in het dorp be schreven. Toen m'n oom Sietse Boonstra (later ook veehande laar) schooljongen was werd er natuurlijk kattekwaad uitge haald. Ze gingen kleine visjes vangen, en als de melkvaarder dan onder het brugje was gooiden de jongens de visjes in de melk. De goeie man kwam dan bij z'n klanten en kreeg te horen dat hij water bij de melk had ge daan. Bij de boerderij was ook een groot appel- en perenhof. Nu mochten arme mensen daar in de winter wel wat hout sprokkelen. Het gebeurde een keer dat een oude man daar ook mee bezig was. Beike de waakhond liep om hem heen en was zeer rustig, totdat het oude mannetje de zak mee wou nemen. De man had de zak al op z'n rug, maar Beike sprong zo wild bij hem op, dat ze samen op de grond vielen. Toen Pake er bij kwam was het leed gauw geleden. Pake haalde eens een stier uit Deinum. Hij liep de Harlinger- trekvaart langs. Plotseling sprong de bolle in het water. Pake was toen een grote sterke man en die hield hem goed vast, ook in de gracht. Toen ze aan de overkant waren trok Pake hem er weer uit en kwamen ze weer op het jaag pad. Later in de Schrans was. het haast tijd dat de school uit zou gaan. Pake riep toen naar een voorbijganger dat die vlug naar meester moest lopen om de kin deren nog even in school te hou den. Want als de toch al gekke stier de joelende kinderen hoor de, was hij helemaal dol gewor den en was het leed niet te over zien geweest. BLOEIENDE SLAGERD Toen de boerderij op de hoek van de Huizumerlaan klaar was, kwam het pand Schrans 65 leeg te staan; later begon m'n oom, G.S. de Boer, er na verbouwing een slagerij, welke hij tot grote bloei bracht. Hij was dan ook één van de grote zaken van Leeuwar- den-Huizum. De knechten, ik meen wel een stuk of acht, reden allemaal op gele Gazelle fietsen met witte manden er op en in schone witte jassen gestoken, uit. Het was een prachtig gezicht, Het Oldegalileën van uw foto (Kleine Krantsje 205) herinner ik mij nog goed. Bij deze lantaarn paal was de Steenhouwerij, een steeg met links en rechts aftak kingen naar de Dokkumer Ee. Wij woonden vanaf het genoem de pleintje linksom aan de vaart. In deze steeg woonden Jacob Walstra, die met de voddenkar liep, Huizinga van wie de vrouw met de broodkar ventte voor Van den Berg, Popke Weistra de stoe- lenmatter, Douwe Bijlsma oftewel Slappe Douwe, Aafke Slof, bij wie wij voor een paar centen de turf haalden. Van Dijk, een man met een hele grote witte snor en Watse v.d. Wal, een grote man, die in het losse werk zat, zoals schepen lossen. Ook mijn vader had een flinke snor, net als Keizer Wilhelm en hij was stoker aan de gasfabriek. Naast ons woonde een mevrouw Visser, wier broer dominee was in de Wij- brand de Geeststraat. De dochter is met Wijngaarden getrouwd, die jarenlang de schepen loste met de railbaan bij de C.A.F. Op de foto ziet U een raam en daar woonde ene Drijver. Om dat huis heen stonden nog drie huis jes waarvan het ene bewoond werd door Aardema. Eén der zoons kwam nog eens terug uit Indië waar hij in het koloniale leger een goede rang bekleedde. Herman heette hij, naar ik meen. Klaas Aardema, getrouwd met Griet Hoekstra, van wie de vader ook stoker aan de gasfabriek was, is geloof ik naar Canada ver trokken. Bertus Aardema heeft zo'n hele rij. De vrachtrijders moesten dan ook vlees ophalen want er werd door de gehele provincie geleverd. Die uit het westen stonden bij de Nieuwe- stad „Vrouwepoort" en uit het oosten bij de gasfabriek. Toen m'n oom z'n eerste eigen koe zou slachten (dat was een hele ge beurtenis!) was hij zo zenuwach tig, dat het beest was nog maar half over de dorpel van de slacht plaats of hij was al met het sëhiet- masker gedood, zodat mijn vader die er achter liep, haast onder de koe terecht kwam Nu nog even over Pake Ruurd, die handelde met veel buiten landen, Italië, Duitsland, Prui sen, Polen, enz. Pake liep bij de boeren langs om vee te kopen. Hij ging dan met een polsstok over de slootjes en kon zo hele grote afstanden afleggen. Zo kwam hij door alle weilanden en kon de beste beesten uitzoeken. De dieren, die hij kocht werden dan later per wagen of boot thuis gebracht. Op een keer waren m'n oom Siet se Boonstra en m'n vader elkaar aan het fietsen leren in de Ver lengde Schrans. Toen kwam er een dikke Duitse veehandelaar bijstaan (die bij Pake uit logeren was). Hij woog wel 250 pond. Die vroeg „jongens, mag ik het ook eens proberen?". Goed, hij op de fiets en zij ieder aan een kant lopen om hem in evenwicht te houden. Daar het midden in de zomer was liep het zweet hen wel dra bij alles neer. Toen dat zo een poosje gegaan was, en zij buiten adem waren, zei de dikke „laat nu maar los" en reed weg, want hij kon wel fietsen en had maar gedaan alsof Leeuwarden Y. Hamstra jarenlang bij de C.A.F. gewerkt en vele jaren met de Ijscokar gevent. Zeer velen zullen hem wel kennen. Bij deze lantaarnpaal, op het hoekje van de Steenhouwerij, was een kruidenierswinkel annex kroegje, waar de boodschappen en misschien het andere ook wel op de week (pof) gehaald werden. Dat was met het geld beuren be talen. Deze winkelier was Pee van den Akker, de vader van de eige naar van een radiozaak. Hier leerde ik het fietsen op een ouwe kar en ik weet nog goed dat, waar deze linnenrekken staan, ik met de fiets tegen het hek opreed. Ook ligt bij de onderste streep een rioolkolk (put) waar ik met mijn kameraad Piet Dijkstra eens een brandende lucifer voor het gat van het deksel hield. Dit deksel begon door het rioolgas te dansen en maakte een stuk lawaai van jewelste. Wij waren gauw verdwenen. Zo heb ik vele namen genoemd en daardoor hoop ik dat vele lezers zich weer iets zullen herin neren uit deze tijd. Nog één kleine opmerking en dat is dat in K.K. 205 aangehaald werd van de pollelanden. Deze lagen net tegenover dat vooruit staande huis op de foto. Zij liepen door tot aan de Lekkumer- dijk. Ook hier hebben wij veel genoegen beleefd. U dankend voor de plaatsing en de groeten aan vele bekenden van Drachten Jac. Bakker NIEUWE OOSTERSTRAAT 8 NIEUWE HOLLANDERDIJK 1 BILGAARDPASSAGE 11 TELEFOON 3 74 00 TELEFOON 2 74 70 TELEFOON 3 81 02 LEEUWARDEN: VOORSTREikK 90 TELEFOON 05100 25067 Het oude vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN. Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen - Fabriekstraat 7 Telefoon 05178 2895

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 2