BD DE WATERPOMP RUIM DRIE MAANDEN 6 „ACH MAN, WE HEWWE ONS DOAD LACHT VROEGER.:' DROGISTERU Parfumerie „De Eenhoorn" Wim Houwen heeft eksklusief voor Leeuwarden de komplete FORTEX koliektie 't ^Lleine I^Crantsje leest iedereen DO. .DSOGISTCN-ASSOC) ATlf A. R. van Dantzig B. B. van Dantzig-Postuma APOTHEKERS-ASSISTENTEN Jan van Scorelstraat 55 Telefoon 22495 Vroeger sa'k je vetelle voer ik as Sneker jonge wel es met Rindert met, die was masjenist bij Ypma vanne beurtdienst van Sneek op Leewad- den.En op een keer gebeurde het, dat ie bij de Velaatsbrug twaalf en een halve cent bruggeld betale moest, mar dat ie op dat mement gien nutske had. Toen het ie twaalf cent in 't klompke leit, mar die brug wachter even later wel oppe fiets naar de Nieuweweg bij de Amro Bank, waar dat boatsje lei! Hij kwam even dat nutske halen Nou, dat is toen wel in goeie vrede regeld, mar 's avonds, toen we weer naar Sneek teruggongen het die Rindert negen, jazeker negen centen in een ketel kokend water houden en die bij die sünige brugwachter roodgloeiend in 't klompke gooid. Nou man, we hewwe ons doad lacht, want die kerel sprong wel een meter de lucht in en ie het nooit murken, dat ie toen mar negen centen vong SJOUWERMANNEN Naar aanleiding van de foto op de voorpagina van 't Kleine Krantsje nummer 208, „Ruim baan voor sjouwermannen" heb ben wij verschillende reacties gekregen, o.a. van een van de drie geportretteerde heren, die nu abonnee van onze krant blijkt te zijn. Dat is de heer Jac. Bakker, de middelste van de drie, die toen wagenjongen was. Op de wagen zat de chauffeur van Koopmans Meelfabrieken, Jan Buwalda, wiens zoon ons belde met de mededeling, dat vader nog leeft en nu vier en zeventig is. Naast de wagen, met een beste baal meel op de nek, stond Jan van der Wal, voor de Zuiderstraat, waar - aldus de heer Bakker - de boot voor Alkmaar lag. „Een opmer king uit die dagen van Van der Wal ben ik nooit vergeten" zo schreef de heer Bakker en dat was, dat ik geen bretels moest dragen, omdat ik daarvan ronde schouders zou krijgen...". Een andere abonnee, die ons deze namen ook kon verschaffen, noemde ons nog een bijnaam van een sjouwerman uit de oude tijd, die wij nog niet kenden en wel Swatte Sjirk. Deze Swatte Sjirk was zo „oergriselijk sterk" aldus onze zegsman, dat hij op de muziek van de straatmuziek gewoon stond te walsen met twee balen van ieder honderd kilo suiker op de nek. „Bestaat niet!" was de spontane reactie van een (ook niet zwakke!) ouwe Leeu warder bakker, aan wie wij dit sterke staaltje doorvertelden. „Hij had waarschijnlijk twee balen van elk vijftig kilo op de nek, maar twee balen van elk honderd kilo - nooit een keer!". Enfin, de waarheid laten we voorlopig maar even in het midden, maar misschien zijn er suiker- of meeldeskundigen, die ons precies kunnen vertellen, hoe het werkelijk met die getorste gewichten zat. Intussen hebben we wel wat te veel gezegd, door te schrijven, dat we vandaag in Leeuwarden geen foto van sjouwermannen met zware zakken meel op de nek meer zouden kunnen maken. Er wordt - zij het op minder grote schaal - nog wel degelijk gesjouwd - alleen, en daar doelden wij eigenlijk nog meer op: de romantiek van de sjouwermannen van vroeger is er niet meer. Vroeger, toen het nog gebeuren kon, dat zo'n werkeloos ploegje sjouwermannen een afge vaardigde naar het kroegje van Pranger in de Peperstraat stuur de om voor het hele gezelschap een neutsje te halen. Die afgezant had dan z'n haar wat in de war gemaakt om de illusie te wekken, dat de heren midden „in een putsje" zaten.... ABONNEMENTEN BUITENLAND Met ingang van 1 januari hebben wij de abonnementsprijs voor het BUITENLAND moeten verho gen tot fl. 30.00 per jaar. De in het buitenland wonende abon- nee's, die het abonnement voor 1974 reeds vóór de eerste januari betaalden, behoeven het te weinig betaalde niet te suppleren. Voor hen gaat de nieuwe abonne mentsprijs dus pas het volgend jaar in. Oudere Leeuwarders zullen zich herinneren, dat er in vroeger jaren aan het eind van de Bothastraat een houten waterpomp heeft gestaan. Deze pomp, nog gemaakt door de pompmaker Algra van het Noordvliet, moest de omwonenden van drinkwater voorzien. Het is zeker al langer dan een halve eeuw geleden, dat er nog gebruik van de put werd gemaakt, want toen - plusminus 1918 - deze groepsfoto werd gemaakt, zat de zwengel er al niet meer aan. Dat was die waterpomp, maar nu de lieve jeugd, waar het de man, die deze foto maakte, natuurlijk om be gonnen was. We zien helemaal vooraan Geertje Lijklema, daarachter links een meisje van Pars, de graan handelaar en rechts Charles Adema, wiens vader, onderwijzer aan een katholieke school, de foto heeft ge maakt. Daarachter Leo Pars, Henny Drexhage, nu in Amerika, en Cornelis Jansen. De grote jongen met de zwarte alpinomuts in Andries Algra, die ons met dit plaatje verraste, en verder zien we Gosse Kaastra, die ze Gosse Piekelhering ncc-mden, omdat hij elke avond voor z'n vader een harinkje moest halen, Herman Jansen, Zacharias Sleyffer (jazeker, de beruchte van uit de oorlog!), Marietje Jansen, Simon Pars en Wiep Buug. Tenslotte: het meisje links met de fiets is Marijke Algra en het meisje, dat op het zadel zit is Anneke Jansen. Het huis op de achtergrond, dat met het front aan de Noordersingel staat, is net afgebroken - ook hier kon het oude dus niet gehandhaafd blijven. Inderdaad, ruim drie maanden hebben onze abonnee's de gelegenheid gehad te profiteren van onze aanbieding om het unieke fotoboekje Pommeranten voor slechts één gulden in hun bezit te krijgen. Die pe riode leek ons lang genoeg. Daarom eindigde deze speciale aanbie ding op de laatste dag van het vorige jaar. Wanneer U nu nog Uw abonnementsgeld over 1974 moet betalen, maakt U dan alstublieft geen 16.-, maar slechts 15.- over. Vijftien gulden dus naar giro 98 10 62. En mocht U per sé dat boekje Pommeranten willen bezit ten, dan kunt U 5A0 extra overmaken. In dat geval wordt het over te maken bedrag dus 20.50. EEN AAP VERTOOND. D. de H„ koopman te Leeuwar den, is er wel mee op de hoogte, dat haast alle gemeenten een ventverbod hebben uitgevaar digd, maar aan Menaldumadeel twijfelde hij en hij wilde daarom op Woensdag 12 Juni daar zijn geluk maar eens probeeren. Of schoon in gewone omstandighe den de negotie hem aan de kost moet helpen, heeft hij thans be schikking over een aap. Helaas, is zijn geluk, alsook zijn vreugde zoo kort van duur. Hij wordt gesnapt, want hij heeft geen vergunning. Het spijt hem wel. Het is de eerste keer. Ik wist het niet. Ook ben ik dadelijk weggereden. Met deze ontboezemingen pro beert hij op den eisch van 4 boete of 4 dagen hechtenis nog wat af te dingen en waarlijk de kantonrechter maakt er de helft van. (1935) Moderne man FORTEX gekleed!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 6