PorseleinGlasAardewerk. KAPPER DIRK DE VRIES MET ZUN GEZIN JAN SLOF MET Z'N FRUIT TOEN DE STAD RUNGHOLT TEN ONDER GING Gouden Bril, te Leeuwarden, Groote voorraad van (,871) BILLARDBALLEN. y 9 Alle ARTIKELEN tot dit vak behoorcnde. 't 3Cleine 3Crantóje leeót iedereen Een paai- maanden geleden gaven wc in 't Kleine Krantsje het verzoek door van een abonnee om in het bezit te komen van een foto van vroeger van het hoekhuis Nieuweburen-Monnikemuurstraat, waarin vele jaren een kapperszaak gevestigd is geweest. Zelf hadden wij slechts een foto van de zijgevel van dit oude pand en deze afbeelding, met, nog net zichtbaar op de ramen, de mooie kreten Haars en Nijden, hebben we toen in de krant afgedrukt. Als reactie op dit verzoek ontvingen wij een foto van de voorgevel van het pand, die evenwel te bleek was om te kunnen worden gereproduceerd, maar dezer dagen kregen we tot onze ver rassing van een andere abonnee van dezelfde opname een afdruk, die wél geschikt is om in 't Kleine Krantsje op te nemen, wat we dan bij deze doen. De fotograaf heeft bij het maken van deze plaat dus op de Nieuweburen gestaan en hij knipte de voorgevel van het pand, maar daar was het hem natuurlijk niet om te doen. Het ging hem er om het gezin van de kapper te vereeuwigen: Dirk de Vries met z'n vrouw Cornelia en de kinderen Elizabeth en Jan. Zoon Jan de Vries is zijn vader later als kapper in deze zaak opgevolgd en tot voor enkele jaren oefende hij het kappersvak er nog uit. 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN i t. wm,\ OP NIEUW ONTVANGEN 1801 5 Mei 1801 25 Juli Vanwege het Nut heeft in de Kerk te Marssum het examen plaats der schoolkinderen in spellen, lezen, schrijven, gods dienst en zedekunde, waarna Ds. Manger te Jelsum een re devoering houdt en de prijsuit- deeling plaats heeft. 180116 Juni D. Romar te Franeker verkoopt bij D. v.d. Sluis, boekdrukker, bij de Vischmarkt te Leeuwar den een kabinet oude Romein- sche penningen, meer dan 600 stuks in verzilverd was afge drukt. 1801 27 Juni In Friesland verkocht medici nale koralen, 3 aan een snoer voor jonge kinderen om den hals ten einde het tandkrijgen te bevorderen en een kraal voor vrouwen tusschen de borsten voor zogvermeerde ring. Afbraak van een huizinge in de loopgraven bij Leeuwarden. 1801 31 Aug. Afvuring der gewapende bur gerwacht te Leeuwarden, 's middags 3 uur; 's avonds 10 uur danspartij geadsisteerd door het gansche corps muzi kanten van het eerste battail- lon in de Stadsschuttersdoele. 18011 Sept. Verschenen een libel getiteld: Het kerkegeld door list op list gestoolen uit een ijzeren kist, waarin Dirk Roelofs te Wir- dum als dief wordt aange klaagd. 1801 28 Sept. De curatoren van Symon van Sloterdijck verkoopen de „ver maarde" glasfabriek aan het water te Makkum. Eens, heel lang geleden, behoor de de Noord-Friese stad Rung- holt in het tegenwoordige Duits land aan het Groot-Friese Rijk van de Friezenkoning Radboud. Door een Godsoordeel, zo werd het althans gezien, zou deze stad gedoemd zijn van de aarde te ver dwijnen. Het was n.l. zo, dat Rungholt in de middeleeuwen een tijd van grote voorspoed door maakte. Er woonden heel veel rijke mensen en juist door deze rijkdom en wel vaart was de Rungholtse bevol king tot Goddeloosheid gebracht en leed een losbandig leven. Hoe ver die Goddeloosheid wel ging, doet het volgende verhaal blijken. Het was op Kerstavond van het jaar 1362, dat een aantal jonge mannen uit Rungholt een varken een hoeveelheid sterke drank te drinken gaf, waardoor dit beest totaal laveloos werd. Zij trokken het dier een jas aan en legden het daarna op bed. Toen werd er een priester bij geroepen, om z.g. een mens die op sterven lag met de Heilige sacramenten te bedienen. Toen de geestelijke bij het bed kwam en hij de Godslasterlijke handeling gewaar werd, wilde hij uiteraard terstond weer rechts- omkeerd maken. De jonge man nen hadden echter een andere bedoeling met de priester. Zij brachten hem naar een nabij gelegen kroeg, namen hem de koker met het Heilig sacrament al en goten die vol bier. Toen riep een van hen in alle overmoed: „Als God in de koker zit, moet hij nu met ons drinken". Na hem enige tijd te hebben vastgehou den. gaf men de priester zijn Hei ligdom terug en liet men hem gaan. De geestelijke ging terstond naar de kerk en daar voor het altaar bad hij aan God of deze de van God vergeten mensen wilde straf fen. De nacht daarop kreeg de priester een visioen, waarin hem werd aangezegd de stad met de meeste spoed te verlaten. De priester gaf gevolg aan deze inge ving en hij was nog maar amper uit de stad of er stak een zware storm op, die uitgroeide tot een ware orkaan. Huizenhoge golven rolden op de stad aan en nog was het volk van Rungholt zo godde loos, dat het uitriep: „Val aan blanke zee, als je er zin aan hebt". Toen werd de zee zo hoog dat zij haar wilde golven met ge weld op de stad stortte. Die nacht ging de eens zo mooie en bloeien de stad Rungholt ten onder. Zij werd door de wilde zee totaal ver zwolgen en behalve de priester ontkwam niemand aan de ver drinkingsdood. Zo luidt de sage van "Rungholt. R. Visser Jazeker - oudere Leeuwarders hebben hem natuurlijk op slag herkend: Jan Slof, een bekende figuur in het vroegere Leeu warden. Tientallen jaren heeft de heer Slof op de markten in de stad - vrijdags op het Wilhelminaplein, zaterdags op de Nieuweburen - fruit verkocht en tot op hoge leeftijd bleef hij als zodanig actief. Daarbij heeft hij jarenlang een merk waardige nevenfunctie gehad en wel die van „tribuneverhuurder". Toen het sportpark Cambuur nog geen (staan) tribunes had, was het namelijk zo, dat Jan Slof met zijn zoons op zondagmorgen de kramen, die op de zaterdagmarkt waren gebruikt, van de Nieuweburen naar het sportpark transporteerde, waarna ze rond het speelveld werden opge bouwd. Voor een dubbeltje (of was ^t een stüver misschien?) mochten de toeschouwers dan op deze geïmproviseerde staantribunes plaatsnemen en ze keken dan mooi over de rijen mensen langs de hekken heen. Dat is nu dus al lang weer verleden tijd en de oude Jan Slof zelf is er ook al lang niet meer; het moet in l58 zijn geweest, dat hij als een en tachtigjarige overleed. Maar de traditie van „de Sloffen als fruitverkopers" wordt nog altijd voortgezet en nog steeds kunnen we nakomelingen van Jan Slof als hardwerkende standwerkers aantreffen op de markten in de stad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1974 | | pagina 9